# 82/2023 Sb. - Nařízení vlády o stanovení podmínek provádění společné organizace trhů organizacemi producentů

- Úplná citace: Nařízení vlády č. 82/2023 Sb., o stanovení podmínek provádění společné organizace trhů organizacemi producentů
- Stav: Platný
- Znění: Aktuální znění
- ELI: /eli/cz/sb/2023/82/2024-10-01
- Datum vyhlášení: 31. 3. 2023
- Účinnost od: 1. 4. 2023
- Částka: 46/2023

## Obsah

- § 1
- § 2
- § 3
- § 4
- § 5
- § 6
- § 7
- § 8
- § 9
- § 10
- § 11
- § 11a
- § 12
- § 13
- § 14
- § 15
- § 16
- § 17
- § 18
- § 19
- § 20

82
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 22. března 2023
o stanovení podmínek provádění společné organizace trhů organizacemi producentů
Vláda nařizuje podle § 2c odst. 5 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění zákona č. 85/2004 Sb., zákona č. 291/2009 Sb., zákona č. 179/2014 Sb. a zákona č. 382/2022 Sb., a § 1 odst. 3 zákona č. 256/2000 Sb., o Státním zemědělském intervenčním fondu a o změně některých dalších zákonů (zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu), ve znění zákona č. 441/2005 Sb., zákona č. 291/2009 Sb. a zákona č. 179/2014 Sb.:

## § 1

Předmět úpravy

Toto nařízení upravuje v návaznosti na přímo použitelné předpisy Evropské unie1) a v souladu se Strategickým plánem Společné zemědělské politiky Evropské unie v České republice podmínky provádění společné organizace trhů organizacemi producentů.

## § 2

Uznání za organizaci producentů nebo nadnárodní organizaci producentů

(1) Státní zemědělský intervenční fond (dále jen Fond) rozhodne na základě žádosti obchodní korporace, která splňuje podmínky stanovené přímo použitelným předpisem Evropské unie2), (dále jen žadatel) o uznání za organizaci producentů nebo nadnárodní organizaci producentů se sídlem v České republice (dále jen organizace producentů) pro účely operačních programů v odvětví ovoce a zeleniny, brambor, okrasných rostlin a školkařství nebo vajec.

(2) Žadatel o uznání za organizaci producentů podle odstavce 1 musí ke dni podání žádosti

a) sdružovat nejméně počet producentů3) uvedený v příloze č. 1 k tomuto nařízení, kteří nejsou vzájemně personálně ani majetkově propojeni, a každý z producentů

1. je zemědělský podnikatel,

2. má, s výjimkou žadatele v odvětví vajec, evidovanou zemědělskou půdu v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů s druhem zemědělské kultury a její výměrou podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení a

3. produkuje alespoň 1 rok před podáním žádosti produkty, pro které žádá o uznání organizace producentů,

b) prokázat výši roční produkce uvedené na trh všemi producenty žadatele za poslední kalendářní rok alespoň v hodnotě podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení,

c) prokázat, že podíl produkce uvedené na trh jedním producentem žadatele na celkové produkci uvedené na trh všemi producenty žadatele za poslední kalendářní rok přede dnem podání žádosti je nižší než 90 %, a

d) ve svém zakladatelském dokumentu zohlednit požadavky podle přímo použitelného předpisu Evropské unie2) a tohoto nařízení ve vztahu k jeho členům a jejich počtu podle příslušného odvětví.

(3) Součástí žádosti o uznání za organizaci producentů podle odstavce 1 je

a) seznam členů žadatele s údaji prokazujícími počet producentů3) podle přílohy č. 1 k tomuto nařízení, kteří splňují podmínky podle odstavce 2 písm. a) až c) a § 3, a

b) zakladatelský dokument splňující podmínky podle odstavce 2 písm. d).

(4) Žádost o uznání za organizaci producentů v odvětvích uvedených v příloze č. 2 nebo 3 k tomuto nařízení bez operačního programu podává obchodní korporace se sídlem na území České republiky, která splňuje podmínky stanovené přímo použitelným předpisem Evropské unie2) a která je svou činností zaměřena na soustředění nabídky a uvádění produktů vyrobených svými členy na trh, Fondu.

(5) Žadatel o uznání za organizaci producentů podle odstavce 4 musí ke dni podání žádosti

a) sdružovat nejméně počet producentů podle odvětví uvedeného v příloze č. 2 nebo 3 k tomuto nařízení, kteří nejsou vzájemně personálně a majetkově propojeni,

b) prokázat dosažení minimální hodnoty nebo objemu obchodované produkce podle odvětví uvedeného v příloze č. 2 nebo 3 k tomuto nařízení3) v posledním kalendářním roce přede dnem podání žádosti a

c) ve svém zakladatelském dokumentu zohlednit požadavky podle přímo použitelného předpisu Evropské unie2) a tohoto nařízení ve vztahu k jeho členům a jejich počtu podle příslušného odvětví.

(6) Součástí žádosti o uznání za organizaci producentů podle odstavce 4 je

a) seznam členů žadatele s údaji prokazujícími minimální počet producentů3) uvedených podle odvětví v příloze č. 2 nebo 3 k tomuto nařízení, kteří splňují podmínky podle odstavce 5 písm. a) a b) a § 3, a

b) zakladatelský dokument splňující podmínky podle odstavce 5 písm. c).

(7) Fond uzná podle odstavce 4 organizaci producentů v režimu ekologického zemědělství, pokud

a) žadatel obchoduje s produkty vyrobenými v režimu ekologického zemědělství a

b) všichni členové žadatele hospodaří v režimu ekologického zemědělství.

(8) Organizace producentů oznamuje Fondu změny týkající se údajů a dokladů, které byly poskytnuty Fondu v souvislosti se žádostí o uznání podle odstavců 1 až 7, a změny, které souvisí se vzájemným personálním propojením členů, do 15 dnů ode dne jejich vzniku.

(9) Organizace producentů zajistí plnění podmínek podle odstavců 1 až 7 po celou dobu svého trvání.

(10) Organizaci producentů působící ve více odvětvích Fond uzná více než jednou, pokud splňuje podmínky pro každé odvětví, pro které žádá o uznání. Organizace producentů nemůže být pro příslušná odvětví uznána zároveň podle odstavců 1 a 4.

(11) Uznaná organizace producentů vede odděleně evidenci pro každé odvětví, pro které je uznána.

(12) Seznam uznaných organizací producentů zveřejňuje Fond na svých internetových stránkách.

(13) Organizace producentů uznaná podle odstavce 4 každoročně Fondu oznamuje do 15. února hodnotu nebo objem obchodované produkce zemědělského produktu uvedeného v příloze č. 2 nebo 3 k tomuto nařízení, který byl jejich členy prostřednictvím uznané organizace producentů dodán na trh v předchozím kalendářním roce.

## § 3

Výše podílu na hlasovacích právech a výše podílu člena organizace producentů

(1) Výše podílu na hlasovacích právech všech členů organizace producentů uznané pro účely operačních programů může na jednoho člena činit nejvýše hodnotu uvedenou v příloze č. 4 k tomuto nařízení. Maximální výše podílu jednoho člena v organizaci producentů musí být nižší než hodnota uvedená v příloze č. 4 k tomuto nařízení4).

(2) Výše podílu na hlasovacích právech jednoho člena v organizaci producentů v odvětvích uvedených v přílohách č. 2 a 3 k tomuto nařízení bez operačních programů musí být nižší než 50 %.

(3) Podíly na hlasovacích právech členů organizace producentů, v nichž shodná fyzická nebo právnická osoba drží přímo nebo nepřímo většinový podíl nebo většinu akcií, se pro účely odstavců 1 a 2 sčítají.

## § 4

Vystoupení z organizace producentů

Doba podle čl. 6 odst. 2 nařízení Evropské unie upravujícího společnou organizaci trhů se zemědělskými produkty5) činí 6 měsíců.

## § 5

Uvádění produkce na trh mimo organizaci producentů jejím členem

(1) Nejvyšší procentní podíl produkce, kterou člen organizace producentů uznané pro účely operačních programů může uvést na trh mimo organizaci producentů prostřednictvím přímého prodeje, nesmí překročit hodnotu uvedenou v příloze č. 4 k tomuto nařízení, přičemž stanovenou výši podílu je možné uvést na trh způsobem, který stanovuje přímo použitelný předpis Evropské unie6); tato povinnost musí být uvedena v zakladatelském dokumentu organizace producentů. Do hodnoty nejvyššího procentního podílu produkce se počítá i uvádění na trh prostřednictvím přímého prodeje mezi členy dané organizace producentů navzájem a prostřednictvím organizace producentů, pokud se jedná o stejný uznaný produkt, který kupující člen ve sledovaném období pěstuje.

(2) Nabyvatelem obchodovatelné produkce člena organizace producentů nesmí být žádný z producentů, který je členem příslušné organizace producentů, s výjimkou přímého prodeje podle odstavce 1.

(3) Každý člen organizace producentů v odvětví uvedeném v přílohách č. 2 a 3 k tomuto nařízení bez operačního programu je povinen uvést na trh nejméně 90 % své produkce prostřednictvím uznané organizace producentů; tato povinnost musí být uvedena v zakladatelském dokumentu organizace producentů.

## § 6

Podmínky členství některých osob a provádění činností zajišťovaných externě v organizaci producentů uznané pro účely operačních programů

(1) Osoba, která není producentem podle přímo použitelného předpisu Evropské unie7), může být přijata za člena organizace producentů8), pokud předmět její činnosti odpovídá požadavkům a cílům uvedeným v přímo použitelném předpise Evropské unie9) a pokud se jedná o člena, který

a) vyrábí výrobky v odvětví, pro které byla organizace producentů uznána, nebo

b) členstvím v organizaci producentů přispívá k plnění jejích úkolů, které nejsou uvedeny v písmenu a).

(2) Osoba podle odstavce 1 nemá právo spolurozhodovat o nakládání s finančními prostředky provozního fondu10) organizace producentů.

(3) Osoba, která není producentem podle přímo použitelného předpisu Evropské unie7) a zabývá se pouze obchodem, nemůže být členem organizace producentů.

(4) Provádění činností zajišťovaných externě mohou organizace producentů vykonávat na základě smlouvy podle přímo použitelného předpisu Evropské unie11) předložené Fondu.

## § 7

Schválení operačního programu a provozní fond

(1) Žádost o schválení operačního programu12), včetně způsobu výpočtu objemu provozního fondu, podává organizace producentů Fondu nejpozději do 15. srpna roku, který předchází roku, ve kterém se má operační program začít provádět.

(2) Organizace producentů je povinna zřídit provozní fond ve formě samostatného bankovního účtu, na kterém budou uloženy finanční příspěvky pocházející od organizace producentů nebo jejích členů a který se používá výhradně k financování schválených operačních programů. Provozní fond je možné vést v eurech, pokud organizace producentů vede účetnictví a daňové dokumenty ke všem způsobilým výdajům v operačním programu v eurech.

(3) V případě, že je organizace producentů uznána pro více odvětví, podává žádost o schválení operačního programu vždy pro příslušné odvětví jednotlivě; rovněž provozní fond musí být zřízen pro účely operačního programu příslušného odvětví samostatně.

(4) Obsahem operačního programu pro příslušné odvětví mohou být pouze opatření uvedená v příloze č. 5 k tomuto nařízení.

(5) Návrh operačního programu obsahuje

a) identifikaci navrhovaného opatření podle přílohy č. 5 k tomuto nařízení,

b) popis výchozího stavu a způsob plnění cíle operačního programu podle přílohy č. 5 k tomuto nařízení, včetně popisu cílového stavu podle operačního programu,

c) popis plánovaných způsobilých výdajů13) podle přílohy č. 5 k tomuto nařízení, a to tak, že ke každému výdaji, s výjimkou správních a personálních výdajů, se uvede 1 cíl podle čl. 46 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115 v souladu s přílohou č. 5 k tomuto nařízení,

d) dobu trvání operačního programu14), která začne běžet dnem 1. ledna, a

e) finanční hledisko, a to

1. metodu výpočtu výše finančních příspěvků,

2. postup financování provozního fondu a

3. celkovou částku a částky způsobilých výdajů pro každý rok trvání operačního programu.

(6) Organizace producentů v odvětví ovoce a zeleniny je povinna do svého operačního programu zahrnout nejméně

a) 3 činnosti a současně nejméně 15 % způsobilých výdajů podle části A) přílohy č. 5 k tomuto nařízení určených na výdaje související s cíli podle čl. 46 písm. e) a f) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115 a

b) 2 % způsobilých výdajů podle části A) přílohy č. 5 k tomuto nařízení určených na výdaje související s cílem podle čl. 46 písm. d) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115.

(7) Pokud se alespoň na 80 % členů organizace producentů vztahuje agroenvironmentálně-klimatický závazek týkající se ekologického zemědělství podle Strategického plánu Společné zemědělské politiky Evropské unie v České republice, považuje se každý z těchto závazků za jednu z činností podle odstavce 6 písm. a).

(8) Součástí žádosti o schválení návrhu operačního programu jsou

a) operační program podle odstavců 5 a 6,

b) zápis z členské schůze nebo valné hromady, na které došlo ke schválení předkládaného operačního programu,

c) informace vedoucí k posouzení přiměřenosti nákladů k jednotlivým investičním výdajům v rámci prvního roku provádění operačního programu a

d) soupis hodnot obchodované produkce za referenční období podle § 9 pro jednotlivé produkty nebo odkaz na přiložený výpis z účetnictví.

## § 8

Změna operačního programu

(1) Operační program lze v průběhu kalendářního roku změnit bez předchozího schválení Fondem pouze v případě, že celková hodnota změny operačního programu po součtu všech změn nepřesáhne 15 % z celkové hodnoty schváleného operačního programu pro příslušný kalendářní rok. Tato změna se může týkat pouze schválených opatření a skupin způsobilých výdajů operačního programu.

(2) Změna operačního programu v průběhu kalendářního roku přesahující hodnotu podle odstavce 1 může být provedena pouze po podání žádosti Fondu do 15. listopadu roku, v němž je změna uskutečněna, a po schválení Fondem. Fond tuto změnu schválí, pokud navrhovaná celková hodnota změny operačního programu po součtu všech změn nepřesáhne 30 % z celkové hodnoty schváleného operačního programu pro příslušný kalendářní rok.

(3) Organizace producentů může podat Fondu žádost o změnu operačního programu, včetně doby jeho trvání, na následující roky nejpozději do 15. září roku, který předchází roku, pro který má být operační program změněn.

(4) V žádosti podle odstavce 2 nebo 3 organizace producentů uvede důvod navrhovaných změn; ustanovení § 7 odst. 8 písm. b) a c) se použijí obdobně.

## § 9

Referenční období a finanční podpora

(1) Dvanáctiměsíční referenční období podle přímo použitelného předpisu Evropské unie15), které si organizace producentů pro účely operačního programu zvolí, začíná nejdříve 1. ledna roku předcházejícího o 3 roky roku, na který se žádá o podporu, a končí nejpozději 31. prosince roku, který předchází roku, na který se žádá o podporu.

(2) Strop finanční podpory Evropské unie se vypočte každý rok na základě hodnoty produkce uvedené na trh během referenčního období v případě producentů, kteří jsou členy organizace producentů dne 1. ledna roku, na který organizace producentů žádá o podporu.

(3) Organizace producentů oznámí Fondu do 15. září příslušného kalendářního roku hodnotu produkce uvedenou na trh v referenčním období a výši příspěvků do provozního fondu.

(4) Fond oznámí organizaci producentů nejpozději do 31. prosince schválenou výši podpory na kalendářní rok provádění operačního programu.

## § 10

Žádost o podporu

(1) Žádost o roční podporu nebo zbývající část podpory na každý rok operačního programu podává organizace producentů Fondu nejpozději do 15. února roku následujícího po roce, na který je podpora požadována.

(2) Organizace producentů může Fondu do 31. července podat žádost o část podpory za výdaje vynaložené v prvním pololetí operačního programu příslušného kalendářního roku.

(3) Součástí žádosti o podporu podle odstavce 1 nebo 2 jsou

a) účetní a daňový doklad prokazující způsobilý výdaj podle přílohy č. 5 k tomuto nařízení vynaložený v rámci schváleného operačního programu v příslušném odvětví16) a výpis z provozního fondu prokazující úhradu výdaje,

b) doklad prokazující personální výdaje podle přímo použitelného předpisu Evropské unie17),

c) cenová nabídka a vyhodnocení průzkumu trhu k jednotlivým investičním výdajům,

d) obrazový záznam k jednotlivým investičním výdajům označený místem a časem jeho pořízení; v případě, že termín plnění do tohoto termínu neproběhl, dodá organizace producentů obrazový záznam bez zbytečného prodlení po termínu plnění, a

e) v případě opatření pojištění pojistná smlouva, potvrzení pojišťovny o zaplaceném pojistném nebo informace o poskytnutí podpory vydané Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem, a.s.

(4) Žádost o podporu podle odstavce 1 se může vztahovat na plánované, avšak neuskutečněné výdaje, pokud se prokáže, že

a) dotčené činnosti nemohly být provedeny a uhrazeny z provozního fondu do 31. prosince roku provádění operačního programu z důvodu hodného zvláštního zřetele a

b) tyto činnosti budou provedeny a uhrazeny z provozního fondu do 15. února roku následujícího po roce, na který bylo zažádáno o podporu.

(5) Ke každému výdaji, s výjimkou správních a personálních výdajů, uvede organizace producentů 1 cíl podle čl. 46 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115 v souladu s přílohou č. 5 k tomuto nařízení.

## § 11

Podmínky poskytnutí podpory na investice do zavlažování

(1) Fond poskytne organizaci producentů podporu na investice do zavlažování, která

a) nahrazuje částečně nebo zcela stávající systém zavlažování na ploše dílu půdního bloku, přičemž nedochází k rozšíření zavlažované plochy, nebo

b) je budována nová a vede k rozšíření zavlažované plochy.

(2) Fond poskytne organizaci producentů podporu na investice do zavlažování, pokud

a) žadatel dosáhne na úrovni realizované investice potenciální úspory vody ve výši minimálně 5 % oproti závlaze postřikem a skutečného snížení spotřeby vody ve výši minimálně 25 % potenciálního snížení spotřeby vody, přičemž za splnění této podmínky se považuje instalace kapkové závlahy, mikropostřiku, mobilního závlahového zařízení včetně pásových, mostových a pivotových zavlažovačů a zálivkových vozíků, záplavového stolu a záhonů nebo závlahového systému s uzavřeným oběhem vody,

b) v rámci investice je nebo bude zavedeno měření spotřeby vody umožňující měřit spotřebu vody na úrovni dané investice, přičemž měření spotřeby vody může být zajištěno zařízením na měření spotřeby vody nebo přepočtem na základě spotřeby elektrické energie,

c) žadatel vede záznamy o spotřebě vody, o ploše dílu půdního bloku a druhu plodiny, která je zavlažována, a to alespoň jednou za měsíc; v případě, že v evidenci využití zemědělské půdy podle uživatelských vztahů je v příslušném roce na daném dílu půdního bloku evidován druh plodiny, záznam o druhu plodiny není žadatel povinen vést, a

d) závlaha nebyla finančně podpořena na stejné ploše dílu půdního bloku z jiných dotačních programů na zavlažování.

(3) V jednotlivých letech plnění operačního programu lze využívat mobilní závlahové zařízení a přemisťovat tak závlahu na jiné díly půdního bloku nebo na jinou část stejného dílu půdního bloku.

(4) Žadatel je povinen doložit v žádosti o schválení operačního programu podle § 7 odst. 8 v případě investice do zavlažování podle

a) odstavce 1 písm. a) posouzení žadatele, že daná investice má s ohledem na technické parametry stávajícího závlahového zařízení potenciál dosáhnout úspory vody podle odstavce 2 písm. a), nebo

b) odstavce 1 písm. b), jakož i v případě, kdy součástí budovaného závlahového systému bude výstavba nové nádrže na závlahovou vodu nebo půjde o rekonstrukci stávající nádrže, stanovisko místně příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, že daná investice nebude mít významný nepříznivý dopad na životní prostředí.

(5) Žadatel je povinen doložit v žádosti o podporu podle § 10 odst. 1 nebo 2

a) platné povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami podle vodního zákona, které vydává místně příslušný vodoprávní úřad, nebo platnou smlouvu o dodávce vody s držitelem platného povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami, nebo vyjádření vodoprávního úřadu, že pro danou investici není povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami nezbytné, nebo

b) v případě, že je závlahové zařízení budováno pouze na části dílu půdního bloku, jeho zákres v mapě příslušného dílu půdního bloku podle evidence využití půdy podle uživatelských vztahů.

## § 11a

Podmínka pro poskytnutí podpory na generickou reklamu a propagaci značek jakosti

Propagační materiály pro poskytnutí podpory na generickou reklamu a propagaci značek jakosti musí být označeny v souladu s přímo použitelným předpisem Evropské unie25).

## § 12

Podmínky pro poskytnutí podpory na odborné vedení nebo školení

Žadatel je povinen doložit v žádosti o podporu podle § 10 odst. 1 nebo 2

a) pozvánku na vzdělávací akci a její program,

b) jméno, příjmení a adresu místa trvalého pobytu nebo sídla přednášejícího vzdělávací akce,

c) prezenční listinu s podpisy účastníků vzdělávací akce pro producenty v odvětvích uvedených v § 2 odst. 1 a

d) obrazový záznam z místa konání akce s časovým a datovým příznakem, dokazujícím konání akce v daném termínu.

## § 13

Podmínky poskytnutí podpory v rámci opatření k předcházení krizím a řízení rizik

(1) Souhrn výdajů v rámci opatření stahování z trhu, zelená sklizeň nebo nesklízení nesmí přesáhnout jednu třetinu celkových výdajů operačního programu schváleného Fondem18).

(2) Organizace producentů oznámí Fondu každé plánované stažení z trhu, zelenou sklizeň19) nebo nesklízení19), a to nejpozději 7 kalendářních dnů předem20).

(3) Organizace producentů dodá ovoce a zeleninu stažené z trhu bezplatně do

a) domova pro seniory, domova pro osoby se zdravotním postižením, domova se zvláštním režimem, chráněného bydlení, azylového domu, terapeutické komunity nebo sociálně terapeutické dílny podle zákona o sociálních službách,

b) základní nebo střední školy podle školského zákona,

c) školského zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy nebo do školského zařízení pro preventivně výchovnou péči podle zákona o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních,

d) zdravotnického zařízení lůžkové péče podle zákona o zdravotních službách,

e) potravinových bank, nebo

f) nápravného zařízení.

(4) Organizace producentů může ovoce a zeleninu staženou z trhu pro jiné účely

a) dodat zpracovateli, který dodané produkty stažené z trhu použije pouze v zařízení pro nepotravinářské zpracování pro energetické účely s výjimkou výroby alkoholu, nebo

b) dodat ke krmení do zoologické zahrady.

(5) Výše podpory na stažení z trhu pro produkty, které nejsou uvedeny v příloze V nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/126, je uvedena v části A) bodu X. písm. b) přílohy č. 5 k tomuto nařízení21).

(6) Náklady na přepravu na stažení z trhu k bezplatné distribuci jsou stanoveny v části A) bodu X. písm. c) přílohy č. 5 k tomuto nařízení22). Organizace producentů musí zároveň splnit podmínky podle čl. 25 odst. 2 a 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/126.

(7) Zelenou sklizeň nebo nesklízení nelze provést u produktů, u nichž bylo již sklizeno alespoň 70 % produkce.

## § 14

Podmínky pro zachování podpory na investice

(1) Investice musí zůstat ve vlastnictví a v užívání organizace producentů do konce doby fiskální amortizace nebo po dobu nejméně 5 let ode dne nabytí investice23) podle toho, které z těchto období je kratší.

(2) Pořízenou závlahovou technologii podle přílohy č. 5 k tomuto nařízení musí organizace producentů používat nejméně po dobu 5 let.

## § 15

Snížení podpory organizace producentů uznané pro účely operačních programů

(1) Zjistí-li Fond, že uznaná organizace producentů neplní v daném kalendářním roce podmínku stanovenou v § 2 odst. 2 písm. c), § 5 odst. 1, § 6 odst. 1, 2 nebo 3 nebo § 11 odst. 2 písm. c), rozhodne o snížení výše podpory za daný kalendářní rok, ve kterém k porušení došlo, o 5 %.

(2) Zjistí-li Fond, že uznaná organizace producentů nesplnila podmínku stanovenou v § 2 odst. 2 písm. c) ve 2 po sobě jdoucích kalendářních letech, rozhodne o snížení výše podpory za každý další kalendářní rok, ve kterém k porušení došlo, o 30 %.

(3) Pokud je rozdíl mezi částkou podpory požadovanou organizací producentů za příslušný kalendářní rok operačního programu a částkou podpory na způsobilé výdaje zjištěnou Fondem za příslušný kalendářní rok operačního programu větší než 5 %, Fond poskytne podporu za příslušný kalendářní rok operačního programu na základě zjištěné částky podpory na způsobilé výdaje sníženou o daný rozdíl. Fond podporu podle věty první nesníží, pokud organizace producentů doloží důvody hodné zvláštního zřetele pro zahrnutí částky odpovídající zjištěnému rozdílu do podpory na způsobilé výdaje.

(4) Pokud organizace producentů v odvětví ovoce a zeleniny nesplní v rámci svého operačního programu podmínky podle § 7 odst. 6 a

a) provede pouze 2 činnosti nebo souhrn způsobilých výdajů podle části A) přílohy č. 5 k tomuto nařízení na výdaje související s cíli podle čl. 46 písm. e) a f) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115 činí méně než 15 %, avšak alespoň 10 %, vrátí Fondu 10 % podpory poskytnuté na příslušný operační program,

b) provede pouze 1 činnost nebo souhrn způsobilých výdajů podle části A) přílohy č. 5 k tomuto nařízení na výdaje související s cíli podle čl. 46 písm. e) a f) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115 činí méně než 10 %, avšak alespoň 5 %, vrátí Fondu 20 % podpory poskytnuté na příslušný operační program,

c) neprovede žádnou činnost nebo souhrn způsobilých výdajů podle části A) přílohy č. 5 k tomuto nařízení na výdaje související s cíli podle čl. 46 písm. e) a f) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115 činí méně než 5 %, vrátí Fondu 30 % podpory poskytnuté na příslušný operační program,

d) souhrn způsobilých výdajů podle přílohy č. 5 k tomuto nařízení na výdaje související s cílem podle čl. 46 písm. d) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115 činí méně než 2 %, vrátí Fondu 10 % podpory poskytnuté na příslušný operační program.

(5) Pokud souhrn výdajů v rámci opatření stahování z trhu, zelená sklizeň nebo nesklízení přesáhne jednu třetinu celkových výdajů operačního programu schváleného Fondem, vrátí organizace producentů Fondu 10 % podpory poskytnuté na příslušný operační program.

## § 16

Výše podpory v ostatních odvětvích

Na výplatu podpor v odvětví brambor, okrasných rostlin, školkařství nebo vajec se použije roční částka určená pro daný rozpočtový rok24) pro tato odvětví. Fond podporu poměrně sníží, pokud souhrn všech nároků ze žádostí o podporu podle § 10 pro daný rozpočtový rok překročí výši přidělených finančních prostředků z rozpočtu Evropské unie.

## § 17

Ukončení operačního programu

(1) Pokud organizace producentů přestane provádět operační program před koncem jeho plánované doby trvání, Fond nevyplatí organizaci producentů žádné platby na uskutečněné výdaje po datu ukončení operačního programu.

(2) Podpora na způsobilé výdaje vyplacená před ukončením operačního programu se nevrací za předpokladu, že ke dni ukončení operačního programu

a) organizace producentů plnila kritéria uznání a

b) naplnila příslušný cíl operačního programu.

(3) V případě odnětí uznání organizaci producentů se odstavce 1 a 2 použijí obdobně.

## § 18

Zrušení uznání organizace producentů na žádost

Fond rozhodne o zrušení uznání organizace producentů na žádost uznané organizace producentů o zrušení uznání v některém nebo ve všech odvětvích uvedených v příloze č. 1, 2, 3 nebo 4 tohoto nařízení, pro které byla uznána.

## § 19

## Přechodná ustanovení

(1) Organizace producentů uznaná Fondem podle § 2 nařízení vlády č. 318/2008 Sb., o provádění některých opatření společné organizace trhu s ovocem a zeleninou, ve znění pozdějších předpisů, se považuje za organizaci producentů uznanou podle § 2 odst. 1 tohoto nařízení.

(2) Organizace producentů uznaná Fondem podle § 2 nařízení vlády č. 314/2016 Sb., o uznávání organizací producentů a sdružení organizací producentů k provádění společné organizace trhu s vybranými zemědělskými produkty a o změně nařízení vlády č. 282/2014 Sb., o některých podmínkách k provádění společné organizace trhu v odvětví mléka a mléčných výrobků, ve znění pozdějších předpisů, se považuje za organizaci producentů uznanou podle § 2 odst. 4 tohoto nařízení.

(3) Organizaci producentů uznanou podle § 2 nařízení vlády č. 314/2016 Sb., ve znění pozdějších předpisů, která požádá o uznání za organizaci producentů podle § 2 pro účely operačních programů pro příslušné odvětví, Fond současně s uznáním za organizaci producentů pro účely operačních programů podle § 2 tohoto nařízení zruší uznání za organizaci producentů podle nařízení vlády č. 314/2016 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

## § 20

Účinnost

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2023.

Předseda vlády:

prof. PhDr. Fiala, Ph.D., LL.M., v. r.

Ministr zemědělství:

Ing. Nekula v. r.

Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 82/2023 Sb.

Minimální hodnoty v souvislosti s kritérii uznání organizací producentů v příslušném odvětví (§ 2 odst. 2)

<table><tbody><tr><th>Odvětví</th><th>Minimální počet<br> producentů v organizaci producentů</th><th>Zemědělská kultura podle evidence využití půdy a její minimální výměra</th><th>Minimální výše obchodované produkce <br> (mil. Kč)</th></tr><tr><td>Ovoce a zelenina</td><td>5</td><td>standardní orná půda 1 ha, ovocný sad 1 ha, nebo plocha s kontejnery 0,2 ha</td><td>6</td></tr><tr><td>Okrasné rostliny a školkařství<br> KN* kód 06 - rostliny živé a<br> výrobky květinářské</td><td>3</td><td>standardní orná půda 1 ha, plocha s kontejnery 0,2 ha, nebo školka 0,2 ha</td><td>6</td></tr><tr><td>Brambory <br> KN kódy <br> 0701 90 50, 0701 90 90 <br> konzumní brambory,<br> 0701 90 10 brambory k výrobě škrobu<br> 0701 10 00 brambory sadbové</td><td>5</td><td>standardní orná půda 1 ha</td><td>6</td></tr><tr><td>Vejce a vaječné hmoty <br> KN kódy <br> 0407 21 00 <br> 0407 90 10<br> 0408 11 80 <br> 0408 19 81 <br> 0408 19 89 <br> 0408 91 80 <br> 0408 99 80</td><td>3</td><td>x</td><td>6</td></tr></tbody></table>

* Kombinovaná nomenklatura podle nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku, v platném znění.

Příloha č. 2 k nařízení vlády č. 82/2023 Sb.

Minimální počet producentů zemědělského produktu v příslušném odvětví v organizaci producentů a minimální hodnota nebo objem obchodované produkce zemědělského produktu organizací producentů za předchozí kalendářní rok (§ 2 odst.4)

<table><tbody><tr><th>Název odvětví</th><th>Kód KN* dodávaného zemědělského produktu</th><th>Zemědělský produkt</th><th>Minimální počet<br> producentů<br> zemědělského<br> produktu</th><th>Minimální hodnota nebo objem obchodované produkce zemědělského produktu členy organizace producentů v posledním kalendářním roce přede dnem podání žádosti</th></tr><tr><td>Obiloviny</td><td>1001 91 20 <br> ex 1001 99 00 <br> 1001 11 00 <br> 1001 19 00 <br> 1001 00 <br> 1002 <br> 1003<br> 1004<br> 1005 10 90 <br> 1005 90 00<br> 1008</td><td>Osivo obyčejné pšenice a sourži; špalda, obyčejná pšenice a sourež, jiné než k setí; pšenice tvrdá; pšeničná mouka nebo mouka ze sourži; žito; ječmen; oves; kukuřice jiná než hybridní osivo; kukuřice jiná než osivo; pohanka, proso a lesknice kanárská; ostatní obiloviny</td><td>8</td><td>80 mil. Kč</td></tr><tr><td>Cukr</td><td>1212 91</td><td>Cukrová řepa</td><td>7</td><td>10 mil. Kč</td></tr><tr><td>Chmel</td><td>1210</td><td>Chmelové šištice</td><td>5</td><td>5 mil. Kč</td></tr><tr><td>Brambory</td><td>0701 90 50, <br> 0701 90 90 <br> 07019010 <br> 070110 00</td><td>Brambory konzumní Brambory k výrobě škrobu <br> Brambory sadbové</td><td>5</td><td>6 mil. Kč</td></tr><tr><td>Olejniny - řepka, slunečnice</td><td>1205 10 90<br> ex 1205 90 00<br> 1206 00 91<br> 1206 00 99</td><td>Semena řepky nebo řepky olejky, též drcená, ne k setí <br> Slunečnicová semena, též drcená, ne k setí</td><td>8</td><td>50 mil. Kč</td></tr><tr><td>Olejniny - mák</td><td>1207 91 90</td><td>Maková semena, ne k setí</td><td>3</td><td>2 mil. Kč</td></tr><tr><td>Víno</td><td>0806 10 90 <br> ex 2204</td><td>Vinné hrozny čerstvé, jiné než stolní hrozny; víno z čerstvých hroznů, včetně vína obohaceného alkoholem; vinný mošt jiný než čísla 2009 (zejména tichá vína, šumivá vína, perlivá vína, likérová vína)</td><td>5</td><td>4 mil. Kč</td></tr><tr><td>Květiny a školkařské výpěstky</td><td>Kapitola 06</td><td>Živé dřeviny a rostliny, cibule, kořeny, řezané květiny a okrasná zeleň</td><td>3</td><td>6 mil. Kč</td></tr><tr><td>Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny</td><td>ex 0904 <br> 0905<br> 0906<br> 0907<br> 0908<br> 0909 <br> ex 0910 <br> ex 1211<br> 1211 90 86</td><td>Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny</td><td>5</td><td>2,5 mil. Kč</td></tr><tr><td>Hovězí a telecí maso</td><td>0102 29 05 <br> až 0102 29 99, 0102 39 10 <br> a 0102 90 91</td><td>Živý domácí skot, jiný než plemenná čistokrevná zvířata</td><td>5</td><td>100 t</td></tr><tr><td>Vepřové maso</td><td>ex 0103</td><td>Živá domácí prasata, jiná než plemenná čistokrevná zvířata</td><td>5</td><td>10 000 kusů prasat</td></tr><tr><td rowspan="2">Skopové a kozí maso</td><td rowspan="2">0104 10 30<br> 0104 10 80 <br> 0104 20 90</td><td rowspan="2">Živé ovce, jiné než plemenná čistokrevná zvířata a jehňata; Živé kozy, jiné než plemenná čistokrevná zvířata</td><td>10</td><td>1 000 kusů jehňat</td></tr><tr><td>5</td><td>300 kusů kůzlat</td></tr><tr><td>Drůbeží maso</td><td>0105</td><td>Živí kohouti a slepice (drůbež druhu Gallus domesticus), kachny, husy, krocani, krůty a perličky na porážku</td><td>3</td><td>2 mil. kusů</td></tr><tr><td>Vejce</td><td>0407 21 00 <br> 0407 90 10<br> 0408 11 80<br> 0408 19 81<br> 0408 19 89<br> 0408 91 80<br> 0408 99 80</td><td>Vejce a vaječné hmoty</td><td>3</td><td>6 mil. Kč</td></tr></tbody></table>

* Kombinovaná nomenklatura podle nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku, v platném znění.

Příloha č. 3 k nařízení vlády č. 82/2023 Sb.

Minimální počet producentů zemědělského produktu v příslušném odvětví v organizaci producentů a minimální hodnota nebo objem obchodované produkce zemědělského produktu organizací producentů za předchozí kalendářní rok v případě hospodaření v režimu ekologického zemědělství (§ 2 odst. 4)

<table><tbody><tr><th>Název odvětví</th><th>Kód KN* dodávaného zemědělského produktu</th><th>Zemědělský produkt</th><th>Minimální počet<br> producentů<br> zemědělského<br> produktu</th><th>Minimální hodnota nebo objem obchodované produkce zemědělského produktu členy organizace producentů v posledním kalendářním roce přede dnem podání žádosti</th></tr><tr><td>Obiloviny</td><td>1001 91 20 <br> ex 1001 99 00<br> 1001 11 00<br> 1001 19 00 <br> 1001 00 <br> 1002 <br> 1003<br> 1004<br> 1005 10 90<br> 1005 90 00<br> 1008</td><td>Osivo obyčejné pšenice a sourži; špalda, obyčejná pšenice a sourež, jiné než k setí; pšenice tvrdá; pšeničná mouka nebo mouka ze sourži; žito; ječmen; oves; kukuřice jiná než hybridní osivo; kukuřice jiná než osivo; pohanka, proso a lesknice kanárská; ostatní obiloviny</td><td>5</td><td>20 mil. Kč</td></tr><tr><td>Cukr</td><td>1212 91</td><td>Cukrová řepa</td><td>3</td><td>1,5 mil. Kč</td></tr><tr><td>Chmel</td><td>1210</td><td>Chmelové šištice</td><td>3</td><td>1,5 mil. Kč</td></tr><tr><td>Brambory</td><td>0701 90 50, <br> 0701 90 90<br> 0701 90 10 <br> 0701 10 00</td><td>Brambory konzumní Brambory k výrobě škrobu Brambory sadbové</td><td>3</td><td>750 tis. Kč</td></tr><tr><td>Olejniny - řepka,<br> slunečnice</td><td>1205 10 90 <br> ex 1205 90 00 <br> 1206 00 91<br> 1206 00 99</td><td>Semena řepky nebo řepky olejky, též drcená, ne k setí Slunečnicová semena, též drcená, ne k setí</td><td>3</td><td>350 tis. Kč</td></tr><tr><td>Olejniny - mák</td><td>1207 91 90</td><td>Maková semena, ne k setí</td><td>3</td><td>250 tis. Kč</td></tr><tr><td>Víno</td><td>0806 10 90<br> ex 2204</td><td>Vinné hrozny čerstvé, jiné než stolní hrozny; víno z čerstvých hroznů, včetně vína obohaceného alkoholem; vinný mošt jiný než čísla 2009 (zejména tichá vína, šumivá vína, perlivá vína, likérová vína)</td><td>3</td><td>3 mil. Kč</td></tr><tr><td>Květiny a školkařské<br> výpěstky</td><td>Kapitola 06</td><td>Živé dřeviny a rostliny, cibule, kořeny, řezané květiny a okrasná zeleň</td><td>3</td><td>500 tis. Kč</td></tr><tr><td rowspan="2">Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny</td><td rowspan="2">ex 0904 <br> 0905<br> 0906<br> 0907<br> 0908 <br> 0909 <br> ex 0910 <br> ex 1211<br> 1211 90 86</td><td rowspan="2">Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny</td><td rowspan="2">3</td><td rowspan="2">500 tis. Kč</td></tr><tr></tr><tr><td>Hovězí a telecí maso</td><td>0102 29 05 <br> až 0102 29 99, <br> 0102 39 10<br> a 0102 90 91</td><td>Živý domácí skot, jiný než plemenná čistokrevná zvířata</td><td>5</td><td>50 t</td></tr><tr><td>Vepřové maso</td><td>ex 0103</td><td>Živá domácí prasata, jiná než plemenná čistokrevná zvířata</td><td>5</td><td>500 kusů prasat</td></tr><tr><td rowspan="2">Skopové a kozí maso</td><td rowspan="2">0104 10 30 <br> 0104 10 80<br> 0104 20 90</td><td rowspan="2">Jehňata (ovce do stáří jednoho roku), živá (kromě plemenných čistokrevných);<br> ovce, živé (kromě plemenných čistokrevných a jehňat) a kozy, živé (kromě plemenných čistokrevných)</td><td>5</td><td>500 kusů jehňat</td></tr><tr><td>3</td><td>100 kusů kůzlat</td></tr><tr><td>Drůbeží maso</td><td>0105</td><td>Živí kohouti a slepice (drůbež druhu Gallus domesticus), kachny, husy, krocani, krůty a perličky na porážku</td><td>3</td><td>2 tis. kusů</td></tr><tr><td>Vejce</td><td>0407 21 00<br> 0407 90 10<br> 0408 11 80<br> 0408 19 81 <br> 0408 19 89 <br> 0408 91 80 <br> 0408 99 80</td><td>Vejce a vaječné hmoty</td><td>3</td><td>90 tis. Kč</td></tr></tbody></table>

* Kombinovaná nomenklatura podle nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku, v platném znění.

Příloha č. 4 k nařízení vlády č. 82/2023 Sb.

Maximální hodnoty v souvislosti s principy demokratické kontroly organizací producentů a uvádění produkce na trh mimo organizaci producentů u jednotlivých odvětví (§ 3 a 5)

<table><tbody><tr><th>Odvětví</th><th>Maximální výše podílu jednoho člena na hlasovacích právech všech členů organizace producentů</th><th>Maximální výše podílu jednoho člena v organizaci producentů</th><th>Nejvyšší podíl produkce člena určené k přímému prodeji (%)</th></tr><tr><td>Ovoce a zelenina</td><td>30</td><td>50</td><td>15</td></tr><tr><td>Okrasné rostliny a školkařství</td><td>40</td><td>50</td><td>20</td></tr><tr><td>Brambory</td><td>30</td><td>50</td><td>15</td></tr><tr><td>Vejce</td><td>40</td><td>50</td><td>15</td></tr></tbody></table>

## Příloha č. 5

Seznam opatření, činností, cílů a skupin způsobilých výdajů obsažených ve Strategickém plánu podle jednotlivých příslušných odvětví pro účely operačních programů

A) ODVĚTVÍ OVOCE A ZELENINY

I. Investice, výzkum a vývoj

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. a), b), c), d), e), f), g) nebo k)</td></tr><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/126 (opatření související s agroenvironmentálně klimatickými cíli)</td><td>čl. 12 odst. 1 písm. a) až i)</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Výdaje na pořízení výpočetní techniky</td></tr><tr><td>2.</td><td>Výdaje na pořízení softwarového vybavení</td></tr><tr><td>3.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro přípravu půdy</td></tr><tr><td>4.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro ošetřování rostlin</td></tr><tr><td>5.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro sklizeň rostlin včetně sklizňových boxů</td></tr><tr><td>6.</td><td>Výdaje na pořízení skleníků nebo fóliovníků a související technologie, závlahy, topení, chlazení, ventilace, clon, pěstebního osvětlení, pěstebních žlabů, elektroinstalace, zařízení pro distribuci CO<sub>2</sub> pro podporu fotosyntézy, hardwarového nebo softwarového vybavení pro evidenci pracovních operací ve skleníku a pro řízení nebo optimalizaci klimatu včetně senzorů, nebo související s vybavením skleníků včetně postřikovače, stroje pro čištění skleníku, stroje pro čištění střechy skleníků</td></tr><tr><td>7.</td><td>Výdaje na budování systémů síťových nebo foliových krytů</td></tr><tr><td>8.</td><td>Výdaje na zařízení nebo technologie související s agroenvironmentálně-klimatickými cíli včetně výměny starých chladících systémů nebo tepelné izolace objektů pro skladování a posklizňovou úpravu</td></tr><tr><td>9.</td><td>Výdaje na pořízení technologií nebo zařízení ke zvýšení přirozené úrodnosti půd, včetně mulčovačů, drtičů větví, pařezů nebo kmenů</td></tr><tr><td>10.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro laboratorní nebo polní detekci patogenních organismů, včetně virů a bakterií</td></tr><tr><td>11.</td><td>Výdaje na pořízení technologií v souvislosti s automatickým monitoringem chorob a škůdců v porostech</td></tr><tr><td>12.</td><td>Výdaje na protimrazovou ochranu</td></tr><tr><td>13.</td><td>Výdaje na pořízení technologií prodlužujících trvanlivost produkce</td></tr><tr><td>14.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro posklizňovou úpravu produkce</td></tr><tr><td>15.</td><td>Výdaje na pořízení techniky pro dopravu v rámci organizace producentů</td></tr><tr><td>16.</td><td>Výdaje na pořízení dodatečné nástavby nákladních vozů vybavené chladícími boxy nebo regulovatelnou atmosférou</td></tr><tr><td>17.</td><td>Výdaje na monitoring kvality produkce</td></tr><tr><td>18.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro třídění, úpravu, balení nebo označování produkce</td></tr><tr><td>19.</td><td>Výdaje na vybudování skladovacích nebo manipulačních prostor</td></tr><tr><td>20.</td><td>Výdaje na pořízení zařízení nebo technologií ke zvýšení hygieny a kvality skladovacích prostor včetně sociálního zařízení nebo zázemí pro zaměstnance</td></tr><tr><td>21.</td><td>Výdaje na pořízení zařízení nebo technologie ke zpracování vlastní produkce</td></tr><tr><td>22.</td><td>Výdaje na výzkum nebo vývoj v oblasti šetrných technologií pěstování ovoce a zeleniny, včetně oblasti integrované produkce nebo ekologického zemědělství, zavádění inovativních postupů v oblasti pěstování, sklizně, posklizňové úpravy nebo skladování</td></tr><tr><td>23.</td><td>Výdaje na pořízení závlahových technologií včetně příslušenství (kapková závlaha, mikropostřik, závlahové systémy s uzavřeným oběhem vody, mobilní závlahová zařízení včetně pásových, mostových a pivotových zavlažovačů nebo zálivkových vozíků, záplavové stoly a záhony, nádrže na závlahovou vodu, míchací a čerpadlové jednotky, jednotky na filtraci, úpravu a desinfekci vody nebo systémy fertigace)</td></tr><tr><td>24.</td><td>Výdaje na pořízení investic a technologií pro optimalizaci výrobních procesů a snižování výrobních nákladů</td></tr><tr><td>25.</td><td>Investice na pořízení systémů, které vyrábějí energii, pokud množství vyrobené energie nepřekročí množství, které lze každoročně využít na činnosti organizace producentů</td></tr><tr><td>26.</td><td>Výdaje spojené se splácením jistiny úvěru a leasingu na pořízení investic do hmotných aktiv, očištěné o provozní náklady a úroky</td></tr><tr><td>27.</td><td>Výdaje na pořízení zařízení pro precizní zemědělství včetně dronů, navigačních systémů, precizních strojů nebo robotických platforem</td></tr><tr><td>28.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro pěstování rostlin včetně nosných konstrukcí do sadů</td></tr><tr><td>29.</td><td>Výdaje na pořízení technologií pro čištění nebo úpravu vody související s činností organizace producentů na uznané produkty</td></tr><tr><td>30.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>31.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

II. Poradenství a technická pomoc

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. d), e), i) nebo k)</td></tr><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/126 (opatření související s agroenvironmentálně klimatickými cíli)</td><td>čl. 12 odst. 1 písm. a) až i</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Výdaje spojené se získáním informací z oblasti šetrných technologií pěstování ovoce a zeleniny, zejména z oblasti integrované produkce a ekologického zemědělství, zavádění inovativních postupů v oblasti pěstování, sklizně, posklizňové úpravy, skladování a odbytu produkce</td></tr><tr><td>2.</td><td>Výdaje spojené se získáním informací o environmentálních tématech, o kontrole chorob a škůdců, jakosti produktů, o dohledatelnosti produktů, o zlepšení a udržení vysoké kvality produkce</td></tr><tr><td>3.</td><td>Výdaje spojené s poradenskou činností k zajištění vysoké kvality produkce</td></tr><tr><td>4.</td><td>Výdaje spojené s bezpečností pracovního prostředí</td></tr><tr><td>5.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>6.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

III. Odborná příprava a školení

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. d), e), f) nebo i)</td></tr><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/126 (opatření související s agroenvironmentálně klimatickými cíli)</td><td>čl. 12 odst. 1 písm. a) až i)</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Výdaje spojené s poskytováním vzdělání nebo s přednáškovou činností včetně pronájmu prostor, výstavní plochy nebo sálu, ubytování nebo dopravy</td></tr><tr><td>2.</td><td>Výdaje spojené s poskytováním vzdělání nebo s přednáškovou činností týkající se environmentálních témat, výzkumu nebo vývoje</td></tr><tr><td>3.</td><td>Výdaje spojené s výzkumem nebo vývojem a předáváním znalostí a osvědčených postupů do zemědělské praxe</td></tr><tr><td>4.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>5.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

IV. Ekologická nebo integrovaná produkce

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. d), e) nebo f)</td></tr><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/126 (opatření související s agroenvironmentálně klimatickými cíli)</td><td>čl. 12 odst. 1 písm. a), c), d), e), g), h) nebo i)</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Výdaje na opatření nebo služby spojené s technologií šetrnou vůči životnímu prostředí</td></tr><tr><td>2.</td><td>Výdaje na opatření nebo služby spojené s technologií vedoucí ke zvýšení nebo udržení přirozené úrodnosti půd</td></tr><tr><td>3.</td><td>Zvláštní výdaje na přípravky na biologickou ochranu rostlin včetně výživy pro predátory a přípravků na přírodní bázi ve výši 97,79 % z fakturované částky s výjimkou ekologické produkce</td></tr><tr><td>4.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>5.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

V. Odbyt produkce

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. b) nebo c)</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Výdaje na opatření nebo služby spojené s uplatněním technologie pro posklizňovou úpravu, třídění nebo balení produkce</td></tr><tr><td>2.</td><td>Výdaje spojené s technologií prodlužující trvanlivost produkce</td></tr><tr><td>3.</td><td>Výdaje spojené s úpravou skladovacích a manipulačních prostor</td></tr><tr><td>4.</td><td>Neinvestiční výdaje spojené se zvýšením hygieny a kvality skladovacích prostor</td></tr><tr><td>5.</td><td>Pronájem nebo pacht skladovacích a manipulačních prostor jako účelná náhrada výstavby nových skladů</td></tr><tr><td>6.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>7.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

VI. Propagace a zvyšování spotřeby produktů

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. i) nebo h)</td></tr><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/126 (opatření související s propagací, komunikací a marketingem)</td><td>čl. 14 písm. a) až g) nebo j)</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Výdaje spojené s aktivním marketingem</td></tr><tr><td>2.</td><td>Výdaje spojené s propagací obchodní značky organizace producentů včetně příslušného označení</td></tr><tr><td>3.</td><td>Výdaje spojené s propagací značek jakosti včetně příslušného označení</td></tr><tr><td>4.</td><td>Výdaje spojené s propagací způsobů produkce, režimů jakosti a kvality produktů včetně nových odrůd</td></tr><tr><td>5.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>6.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

VII. Kvalita produkce: režimy jakosti

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. a), c) nebo g)</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Zvláštní výdaje související se zavedením a prováděním režimů jakosti (chráněné označení původu, chráněné zeměpisné označení, zaručená tradiční specialita, horský produkt) ve výši 100 % z fakturované částky</td></tr><tr><td>2.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>3.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

VIII. Systémy certifikace

a) Sledované cíle

<table><tbody><tr><td>Sledované cíle podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2115</td><td>čl. 46 písm. a), c), d) nebo g)</td></tr></tbody></table>

b) Skupiny způsobilých výdajů

<table><tbody><tr><td>1.</td><td>Zvláštní výdaje spojené s monitoringem kvality produkce, včetně rozborů, ve výši 100 % z fakturované částky</td></tr><tr><td>2.</td><td>Zvláštní výdaje spojené s certifikací produktů nebo s certifikací procesu řízení ve výši 100 % z fakturované částky</td></tr><tr><td>3.</td><td>Personální výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr><tr><td>4.</td><td>Správní výdaje související s prováděním tohoto opatření</td></tr></tbody></table>

IX. Zmírňování změny klimatu

a) Sledované cíle

*Zobrazeno prvních 250 z 408 bloků úplného znění. Kompletní text je na kanonické stránce.*

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/zakony/sb/2023/82)
