# 452/2017 Sb. - Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů

- Úplná citace: Vyhláška č. 452/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů
- Stav: Platný
- Znění: Aktuální znění
- ELI: /eli/cz/sb/2017/452/2018-01-01
- Datum vyhlášení: 20. 12. 2017
- Účinnost od: 1. 1. 2018
- Částka: 161/2017

## Obsah

- Čl. I
- Část II - Specifické emisní limity pro spalovací stacionární zdroje o celkovém jmenovitém tepelném příkonu vyšším než 0,3 MW a nižším než 50 MW
- Část II - Specifické emisní limity a technické podmínky provozu
- Část II - Specifické emisní limity a technické podmínky provozu
- Čl. II
- Čl. III

452
VYHLÁŠKA
ze dne 14. prosince 2017,
kterou se mění vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů
Ministerstvo životního prostředí stanoví podle § 4 odst. 9, § 6 odst. 9, § 12 odst. 8, § 16 odst. 9, § 17 odst. 7, § 32 odst. 8 a § 34 odst. 5 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění zákona č. 87/2014 Sb. a zákona č. 369/2016 Sb., (dále jen zákon):

## Čl. I

Vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění vyhlášky č. 155/2014 Sb., vyhlášky č. 406/2015 Sb. a vyhlášky č. 171/2016 Sb., se mění takto:

1. Na konci poznámky pod čarou č. 1 se doplňuje věta Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2015/2193/EU ze dne 25. listopadu 2015 o omezení emisí některých znečišťujících látek do ovzduší ze středních spalovacích zařízení..

2. V § 1 odst. 1 písm. b) se za slova specifické emisní limity, vkládají slova způsob stanovení emisních limitů pro látky obtěžující zápachem,.

3. V § 1 odst. 1 písm. f) se za slova měření emisí, vkládají slova dokladu o kontrole technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění,.

4. V § 2 se na konci písmene e) tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno f), které zní:

f) oxidy dusíku (NOx) oxid dusnatý a oxid dusičitý vyjádřené jako oxid dusičitý..

5. V § 3 odst. 1 úvodní části ustanovení se za slova se provádí vkládají slova nejpozději do 4 měsíců.

6. V § 3 odst. 1 na konci písmene c) se čárka nahrazuje tečkou a slova a to nejpozději do 3 měsíců od vzniku některé z těchto skutečností nebo ve lhůtě stanovené v povolení provozu. se zrušují.

7. V § 3 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:

(2) V případě tepelného zpracování odpadu činí lhůta podle odstavce 1 pouze 3 měsíce..

Dosavadní odstavce 2 až 8 se označují jako odstavce 3 až 9.

8. V § 3 odst. 3 se v úvodní části ustanovení slova podle odstavce 1 nahrazují slovy podle odstavců 1 a 2.

9. V § 3 odst. 3 písm. b) bodu 1 se za slova stacionárních zdrojů vkládají slova podle § 13.

10. V § 3 odst. 3 písm. b) bodu 6 se za text 3.7.1. vkládá text , 3.8.3..

11. V § 3 odst. 3 písm. c) bod 1 zní:

1. u stacionárních zdrojů tepelně zpracovávajících odpad, pokud jde o měření těžkých kovů, polychlorovaných dibenzodioxinů (PCDD), polychlorovaných dibenzofuranů (PCDF) a dále o měření plynných anorganických sloučenin fluoru vyjádřených jako fluorovodík, plynných anorganických sloučenin chloru vyjádřených jako chlorovodík a oxidu siřičitého při uplatnění bodu 4 nebo 5 části B přílohy č. 4 zákona; během prvních 12 měsíců provozu se však provedou 4 měření,.

12. V § 3 odst. 4 se v úvodní části ustanovení číslo 2 nahrazuje číslem 3.

13. V § 3 odst. 4 písmeno c) zní:

c) v písmenu c) vždy nejméně jednou za 6 měsíců s výjimkou prvních 12 měsíců provozu stacionárního zdroje tepelně zpracovávajícího odpad, kdy se provede jedno měření každé 3 měsíce.

14. V § 3 odst. 5 se slova odstavce 2 nahrazují slovy odstavce 3.

15. V § 3 odst. 6 se v úvodní části ustanovení slova odstavce 2 nahrazují slovy odstavce 3.

16. V § 3 odst. 6 písm. a) se za slovo zdrojů vkládají slova podle § 13.

17. V § 3 odst. 6 písm. c) se text 3.8.3., vypouští.

18. V § 3 odst. 6 písm. d) se za text 3.7.1., vkládá text 3.8.3.,.

19. V § 3 odst. 8 se slova odstavci 2 nahrazují slovy odstavci 3.

20. V § 3 odst. 9 se slova odstavce 2 nahrazují slovy odstavce 3.

21. V § 4 odst. 5 se v úvodní části ustanovení číslo 2 nahrazuje číslem 3.

22. V § 4 odst. 6 se za slovo zdrojů vkládají slova podle § 13, slovo celkovém se zrušuje a za slova elektrochemickými články se vkládají slova nebo jinými přístroji pro kontinuální měření emisí.

23. V § 4 se doplňuje odstavec 8, který zní:

(8) Jednorázové měření emisí se u spalovacích stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu nižším než 50 MW provádí při stabilních provozních podmínkách a při reprezentativní a rovnoměrné zátěži, přičemž do výsledků jednorázového měření emisí se nezapočítávají hodnoty získané v době uvádění stacionárního zdroje do provozu a při jeho odstavování z provozu. V případě, že tyto zdroje používají více druhů paliv, se měření emisí provádí při spalování paliva nebo palivové směsi s pravděpodobně nejvyšší hodnotou emisí a v době, která je s ohledem na běžné provozní podmínky reprezentativní..

24. V § 5 odst. 1 písm. c) se za slovo články vkládají slova nebo jiných přístrojů pro kontinuální měření emisí k měření podle § 4 odst. 6.

25. V § 7 se doplňuje odstavec 3, který zní:

(3) Hodnota 95% intervalu spolehlivosti jednotlivého naměřeného výsledku stanoveného postupem podle určené technické normy podle zákona o technických požadavcích na výrobky2) nesmí na úrovni specifického emisního limitu překročit následující procentní podíly specifického emisního limitu: 10 % u oxidu uhelnatého, 20 % u oxidu siřičitého, 20 % u oxidů dusíku, 20 % u amoniaku, 30 % u tuhých znečišťujících látek, 30 % u celkového organického uhlíku, 40 % u chlorovodíku, 40 % u fluorovodíku, 40 % u sulfanu a 40 % u sirouhlíku. U stacionárních zdrojů tepelně zpracovávajících odpad je tímto emisním limitem hodnota denního emisního limitu..

26. V § 8 odst. 1 se na konci písmene a) čárka nahrazuje středníkem a doplňují se slova za půlhodinovou průměrnou hodnotu se považuje aritmetický průměr minutových středních hodnot zaznamenaných po dobu nejméně 20 minut ze sledovaného 30minutového intervalu, za 10minutovou průměrnou hodnotu se považuje aritmetický průměr minutových středních hodnot,.

27. V § 8 odst. 1 písmeno d) zní:

d) pro získání validovaných průměrných půlhodinových a 10minutových průměrných hodnot se odečte od naměřeného výsledku hodnota stanovená postupem podle § 9 odst. 7. Validované průměrné hodnoty a z nich vypočtené průměrné denní hodnoty koncentrací se použijí pouze pro vyhodnocení plnění emisních limitů podle § 9 odst. 1, 2, 4 a 5..

28. V § 8 odst. 2 písm. b) se část věty za středníkem včetně středníku zrušuje.

29. V § 9 se za odstavec 3 vkládá nový odstavec 4, který zní:

(4) Emisní limit při kontinuálním měření emisí na stacionárních zdrojích vyrábějících oxid titaničitý je považován za splněný, pokud žádná platná hodnota na úrovni doby průměrování stanovené v části 5.2.9. a 5.2.10. přílohy č. 8 k této vyhlášce nepřekročí zde stanovenou hodnotu emisního limitu..

Dosavadní odstavce 4 až 7 se označují jako odstavce 5 až 8.

30. V § 9 odst. 5 se slova odstavcích 1 až 3 nahrazují slovy odstavcích 1 až 4.

31. V § 9 odst. 7 větě první se slovo a nahrazuje čárkou a za slova odstavci 4 se vkládají slova a v odstavci 5.

32. V § 9 odst. 7 se slovo hodinových, zrušuje, slova maximální hodnoty 95% intervalu spolehlivosti výsledků jednotlivých měření, která nesmí na úrovni hodnoty specifického emisního limitu překročit následující procentní podíl hodnoty tohoto emisního limitu se nahrazují slovy následujícího procentního podílu hodnoty těchto výsledků a za větu první se vkládá věta U naměřených výsledků vyšších, než je hodnota emisního limitu, se odečte výše uvedený procentní podíl hodnoty specifického emisního limitu..

33. V § 9 se doplňují odstavce 9 a 10, které včetně poznámky pod čarou č. 6 znějí:

(9) K vyhodnocení plnění specifického emisního limitu stanoveného pro stacionární zdroj na základě závěrů o nejlepších dostupných technikách se namísto období uvedených v odstavci 5 použijí období uvedená v těchto závěrech o nejlepších dostupných technikách, za použití vztažných podmínek uvedených tamtéž, a to od data platnosti stanoveného v povolení provozu. Je-li v těchto případech specifický emisní limit definován pouze jako roční průměr, nesmí současně žádná platná denní průměrná hodnota koncentrace za daných vztažných podmínek překročit 120 % hodnoty specifického emisního limitu.

(10) Do hodnot rozhodných pro posouzení dodržení emisního limitu se nezahrnují údaje zjištěné v době měření emisí, které je prováděno v souladu s povolením podle jiného právního předpisu6) za účelem získání informací o úrovni znečišťování pro stanovení podmínek provozu. Stanovená přípustná doba trvání tohoto stavu nesmí překročit 24 hodin za kalendářní rok.

6) Zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), ve znění pozdějších předpisů..

34. V § 12 odst. 1 písm. c) se za slovo emise vkládají slova stanovené jednorázovým autorizovaným měřením a slova nelze použít způsob podle písmene a) nebo b) a se zrušují.

35. V § 13 písm. a) se slova sušení, vypalování nebo jinou tepelnou úpravu předmětů nebo materiálů, zejména ohřívací pece nebo pece pro tepelné zpracování nahrazují slovy pro sušení, pro vypalování nebo pro jinou tepelnou úpravu předmětů nebo materiálů.

36. V § 13 písmeno j) zní:

j) krematorií,.

37. V § 14 se na konci odstavce 2 doplňuje věta Tyto specifické emisní limity a stavové a vztažné podmínky se použijí také pro spalovací stacionární zdroje o jmenovitém tepelném příkonu 50 MW a vyšším, u nichž došlo ke změně, která může mít dopad na životní prostředí..

38. V § 15 se doplňuje odstavec 6, který zní:

(6) Spalovací stacionární zdroje se uvádí do provozu a odstavují z provozu v co nejkratší možné době. Tento požadavek se považuje za splněný, pokud je dodržena doba uvádění do provozu a odstavování z provozu stanovená podle rozhodnutí Evropské komise vydaného podle článku 41 písm. a) směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU..

39. V § 18 se na konci textu odstavce 1 doplňují slova , pro která jsou stanoveny požadavky na kvalitu paliv v příloze č. 3 k této vyhlášce.

40. Na konci textu § 19 se doplňuje věta Tato část vyhlášky se nevztahuje na tepelné zpracování odpadu prováděné výhradně za účelem výzkumu a vývoje nebo zkoušení nových procesů tepelného zpracování odpadu, pokud je množství zpracovaného odpadu menší než 50 t za rok a cílem je zlepšení procesu tepelného zpracování odpadu..

41. V § 21 písm. a) se slova s výjimkou benzinu, zrušují.

42. V § 21 písm. c) se slova benzin a zrušují.

43. V § 24 se dosavadní text označuje jako odstavec 1 a doplňuje se odstavec 2, který zní:

(2) Způsob stanovení specifických emisních limitů pro látky obtěžující zápachem je uveden v příloze č. 17 k této vyhlášce..

44. V § 26 se doplňuje odstavec 7, který zní:

(7) Náležitosti dokladu o kontrole technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, jsou stanoveny v příloze č. 18 k této vyhlášce..

45. V § 29 se odstavec 2 zrušuje.

Dosavadní odstavce 3 až 5 se označují jako odstavce 2 až 4.

46. V § 29 odst. 4 se text 1.1, 2.1 a 3.1 nahrazuje textem 2.1.2, 2.2.2 a 2.3.2 a text 1.2, 2.2 a 3.2 se nahrazuje textem 1.1.2, 1.2.2 a 1.3.2.

47. V příloze č. 1 části I se na konci tabulky doplňuje nový řádek, který zní:

<table><tbody><tr><td>13.</td><td>Ověření správnosti výsledků kontinuálního měření emisí a kalibrace kontinuálního měřicího systému.</td><td>Souběžné stanovení referenční metodou dle určené technické normy<sup>1</sup>)</td></tr></tbody></table> .

Současně se doplňuje poznámka pod tabulkou č. 1, která zní:

1) Pokud není normovaná referenční metoda pro stanovení dané znečišťující látky, použije se jiná vhodná metoda..

48. V příloze č. 2 část II zní:

## Část II - Specifické emisní limity pro spalovací stacionární zdroje o celkovém jmenovitém tepelném příkonu vyšším než 0,3 MW a nižším než 50 MW

1. Specifické emisní limity platné do 19. prosince 2018

Pro kotle jsou specifické emisní limity vztaženy k celkovému jmenovitému tepelnému příkonu a na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku v odpadním plynu 6 % v případě pevných paliv s výjimkou biomasy, 11 % v případě biomasy a 3 % v případě kapalných a plynných paliv.

Pro pístové spalovací motory jsou specifické emisní limity vztaženy k celkovému jmenovitému tepelnému příkonu a na normální stavové podmínky a suchý plyn (pro TZL vztaženo na vlhký plyn), při referenčním obsahu kyslíku 5 % a nevztahují se na záložní zdroje energie a požární čerpadla provozované méně než 300 provozních hodin ročně. Plynovým motorem se rozumí motor s vnitřním spalováním pracující na principu Ottova cyklu a využívající zážehové zapalování paliva nebo v případě dvoupalivového motoru využívající vznětové zapalování paliva.

Pro plynové turbíny jsou specifické emisní limity vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku 15 % a nevztahují se na záložní zdroje energie provozované méně než 300 provozních hodin ročně.

Pro teplovzdušné spalovací stacionární zdroje jsou specifické emisní limity vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku 17 %.

1.1. Specifické emisní limity pro kotle a teplovzdušné přímotopné stacionární zdroje

Tabulka 1.1.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu nebo obdobné povolení podle dřívějších právních předpisů 1. září 2013 nebo později a pro stacionární zdroje, které byly uvedeny do provozu po 1. září 2014

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="12">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3-1 MW</th><th colspan="4">&gt; 1-5 MW</th><th colspan="4">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Pevné palivo</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>-</td><td>500</td><td>50</td><td>500</td><td>1500<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>500</td><td>30</td><td>300<br> 500<sup>3</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>Kapalné palivo</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200<br> 450<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>50</td><td>80</td><td>1500<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>200<br> 450<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>30</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynné palivo a zkapalněný plyn</td><td>-</td><td>100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Na spalovací stacionární zdroje spalující hnědé uhlí, provozované nejvýše 3200 provozních hodin ročně, se vztahuje specifický emisní limit 2000 mg.m-3.

2) Pokud provozovatel prokáže, že nelze této hodnoty z technických důvodů dosáhnout použitím nízkoemisních hořáků, platí specifický emisní limit 200 mg.m-3.

3) Platí v případě spalování biomasy ve stacionárních zdrojích s výjimkou spalování výlisků z biomasy.

4) Vztahuje se na spalování těžkého topného oleje a jemu podobných kapalných paliv.

Tabulka 1.1.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu nebo obdobné povolení podle dřívějších právních předpisů před 1. zářím 2013, a které byly uvedeny do provozu nejpozději 1. září 2014

<table><tbody><tr><th rowspan="3"><b>Druh paliva</b></th><th colspan="12"><b>Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</b></th></tr><tr><th colspan="4"><b>&gt; 0,3 - 1 MW</b></th><th colspan="4"><b>&gt; 1 - 5 MW</b></th><th colspan="4"><b>&gt; 5 - 50 MW</b></th></tr><tr><th><b>SO<sub>2</sub></b></th><th><b>NO<sub>x</sub></b></th><th><b>TZL</b></th><th><b>CO</b></th><th><b>SO<sub>2</sub></b></th><th><b>NO<sub>x</sub></b></th><th><b>TZL</b></th><th><b>CO</b></th><th><b>SO<sub>2</sub></b></th><th><b>NO<sub>x</sub></b></th><th><b>TZL</b></th><th><b>CO</b></th></tr><tr><td>Pevné palivo obecně</td><td>-</td><td>650<br> 1100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>250</td><td>650</td><td>-</td><td>650<br> 1100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>250</td><td>650</td><td>2500<br> 1500<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>650<br> 500<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>150<br> 100<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>400<br> 300<sup>1</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>Paliva dle § 15odst. 5</td><td>-</td><td>650</td><td>150</td><td>300</td><td>-</td><td>650</td><td>150</td><td>300</td><td>-</td><td>650</td><td>150</td><td>300</td></tr><tr><td>Kapalné palivo</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>175</td><td>-</td><td>500</td><td>100</td><td>175</td><td>1700</td><td>450</td><td>100</td><td>175</td></tr><tr><td>Plynné palivo a zkapalněný plyn</td><td>-</td><td>200<br> 300<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>200<br> 300<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>100</td><td>900<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>200<br> 300<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>50<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>100</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Vztahuje se na spalovací stacionární zdroje s fluidním ložem.

2) Vztahuje se na spalování pevných paliv ve výtavném topeništi.

3) Vztahuje se na spalování propan butanu.

4) Vztahuje se na spalování paliv dodávaných mimo veřejné distribuční sítě.

5) Vztahuje se na spalování biomasy ve stacionárních zdrojích.

1.2. Specifické emisní limity pro pístové spalovací motory

Tabulka 1.2.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu nebo obdobné povolení podle dřívějších právních předpisů 1. září 2013 nebo později a pro stacionární zdroje, které byly uvedeny do provozu po 1. září 2014

<table><tbody><tr> <th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="9">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr> <th colspan="3">&gt; 0,3-1 MW</th><th colspan="3">&gt; 1-5MW</th><th colspan="3">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr> <th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr> <td>Kapalné palivo</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td><td>400</td><td>50</td><td>450</td><td>400</td><td>20</td><td>450</td></tr><tr> <td>Plynné palivo a zkapalněný plyn</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td></tr></tbody></table>

Tabulka 1.2.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu nebo obdobné povolení podle dřívějších právních předpisů před 1. zářím 2013, a které byly uvedeny do provozu nejpozději 1. září 2014

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh pístového spalovacího motoru</th><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="9">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="3">&gt; 0,3 - 1 MW</th><th colspan="3">&gt; 1 - 5 MW</th><th colspan="3">&gt; 5 MW-50 MW</th></tr><tr><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td rowspan="3">Plynový motor</td><td>Kapalné palivo</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>500</td><td>130</td><td>650</td><td>500</td><td>130</td><td>650</td></tr><tr><td>Zemní plyn a degazační plyn</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td></tr><tr><td>Plynné palivo obecně</td><td>1000</td><td></td><td>1300</td><td>500<br> 1000<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>130</td><td>1300</td><td>500</td><td>130</td><td>650</td></tr><tr><td rowspan="3">Dieselový motor</td><td>Kapalné palivo</td><td>4000</td><td></td><td>650</td><td>500<br> 600<sup>2</sup><sup>)</sup><sup><br> </sup>4000<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>130</td><td>650</td><td>500<br> 600<sup>2</sup><sup>)</sup><sup> </sup>2000<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>130</td><td>650</td></tr><tr><td>Zemní plyn a degazační plyn<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>4000</td><td></td><td>650</td><td>500<br> 4000<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td></td><td>650</td><td>500<br> 2000<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td></td><td>650</td></tr><tr><td>Plynné palivo obecně</td><td>4000</td><td></td><td>1300</td><td>500<br> 4000<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>130</td><td>1300</td><td>500<br> 2000<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>130</td><td>650</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Se vstřikovacím zapalováním.

2) Platí pro těžký topný olej.

3) Platí pouze pro pístové spalovací motory, jejichž stavba či přestavba byla zahájena před 17. květnem 2006.

1.3. Specifické emisní limity pro plynové turbíny

Tabulka 1.3.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu nebo obdobné povolení podle dřívějších právních předpisů 1. září 2013 nebo později a pro stacionární zdroje, které byly uvedeny do provozu po 1. září 2014

<table><tbody><tr> <th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="6">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr> <th colspan="2">&gt; 0,3-1 MW</th><th colspan="2">&gt; 1-5MW</th><th colspan="2">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr> <th>NO<sub>x</sub></th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>CO</th></tr><tr> <td>Kapalné palivo</td><td>300</td><td>100</td><td>300</td><td>100</td><td>300</td><td>100</td></tr><tr> <td>Plynné palivo a zkapalněný plyn</td><td>250</td><td>100</td><td>50</td><td>100</td><td>50</td><td>100</td></tr></tbody></table>

Tabulka 1.3.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu nebo obdobné povolení podle dřívějších právních předpisů před 1. zářím 2013, a které byly uvedeny do provozu nejpozději 1. září 2014

<table><tbody><tr> <th rowspan="2">Celkový jmenovitý tepelný příkon</th><th colspan="2">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr> <th>NO<sub>x</sub></th><th>CO</th></tr><tr> <td>&gt; 0,3-5 MW</td><td>350</td><td>100</td></tr><tr> <td>&gt; 5 MW-50 MW</td><td>300</td><td>100</td></tr></tbody></table>

2. Specifické emisní limity platné od 20. prosince 2018 do 31. prosince 2024

Specifické emisní limity jsou vztaženy k celkovému jmenovitému tepelnému příkonu a na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku v odpadním plynu 6 % v případě pevných paliv s výjimkou biomasy, 11 % v případě biomasy a 3 % v případě kapalných a plynných paliv.

Pro pístové spalovací motory jsou specifické emisní limity vztaženy k celkovému jmenovitému tepelnému příkonu a na normální stavové podmínky a suchý plyn (není-li dále uvedeno jinak), při referenčním obsahu kyslíku 5 % a nevztahují se na záložní zdroje energie a požární čerpadla provozované méně než 300 provozních hodin ročně. Plynovým motorem se rozumí motor s vnitřním spalováním pracující na principu Ottova cyklu a využívající zážehové zapalování paliva nebo v případě dvoupalivového motoru využívající vznětové zapalování paliva.

Pro spalovací stacionární zdroje, jejichž provozní hodiny nepřekročí 500 hodin ročně, vyjádřeno jako klouzavý průměr za období tří kalendářních let, platí specifické emisní limity uvedené v tabulkách 1.1.1, 1.2.1 a 1.3.1.

Pro plynové turbíny jsou specifické emisní limity vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku 15 % a nevztahují se na záložní zdroje energie provozované méně než 300 provozních hodin ročně a v případě oxidů dusíku při zatížení nižším než 70 %.

Pro teplovzdušné spalovací stacionární zdroje jsou specifické emisní limity uvedené v tabulce 2.1.2 vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku 17 %.

Pro stacionární zdroje, jejichž jmenovitý tepelný příkon je nižší než 1 MW, ale celkový jmenovitý tepelný příkon je vyšší než 1 MW se namísto emisních limitů podle tabulky 2.2.1. a 2.3.1. uplatní emisní limity dle celkového jmenovitého tepelného příkonu podle tabulky 2.2.2. a 2.3.2.

Emisní limity uvedené v tabulce 2.1.2 se neuplatní pro spalovací stacionární zdroje zařazené do kódu 1.4 přílohy č. 2 zákona jiné než teplovzdušné spalovací zdroje.

2.1. Specifické emisní limity pro spalovací stacionární zdroje s výjimkou pístových spalovacích motorů a plynových turbín

Tabulka 2.1.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu 20. prosince 2018 nebo později

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="12">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-5 MW</th><th colspan="4">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Pevné palivo s výjimkou biomasy</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>400</td><td>500</td><td>50</td><td>500</td><td>400</td><td>300</td><td>20<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>300</td></tr><tr><td>Pevné palivo -biomasa</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>133<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>333</td><td>33</td><td>500</td><td>133<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>200</td><td>13<sup>6</sup><sup>)</sup></td><td>300<sup>1</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>350</td><td>200</td><td>50</td><td>80</td><td>350</td><td>200</td><td>20</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>35<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>35<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>50</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Platí v případě spalování výlisků z biomasy. Pro spalování ostatních druhů biomasy platí emisní limit 500 mg.m-3.

2) Emisní limit neplatí pro spalování výlučně dřevní biomasy

3) Pokud provozovatel prokáže, že nelze této hodnoty z technických důvodů dosáhnout použitím nízkoemisních hořáků, platí specifický emisní limit 200 mg.m-3.

4) V případě spalování bioplynu se uplatní emisní limit 100 mg.m-3.

5) V případě spalovacích stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu do 20 MW včetně platí emisní limit 30 mg.m-3.

6) V případě spalovacích stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu do 20 MW včetně platí emisní limit 20 mg.m-3

Tabulka 2.1.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu před 20. prosincem 2018

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="12">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-</sup><sup>3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-5 MW</th><th colspan="4">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Pevné palivo</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>-</td><td>500</td><td>50</td><td>500</td><td>1500<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>500</td><td>30</td><td>300<br> 500<sup>3</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>Kapalné palivo</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200<br> 450<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>50</td><td>80</td><td>1500<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>200<br> 450<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>30</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynné palivo a zkapalněný plyn</td><td>-</td><td>100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Na spalovací stacionární zdroje spalující hnědé uhlí, provozované nejvýše 3200 provozních hodin ročně, se vztahuje specifický emisní limit 2000 mg.m-3.

2) Pokud provozovatel prokáže, že nelze této hodnoty z technických důvodů dosáhnout použitím nízkoemisních hořáků, platí specifický emisní limit 200 mg.m-3.

3) Platí v případě spalování biomasy pro spalování ve stacionárních zdrojích s výjimkou spalování výlisků z takové biomasy.

4) Vztahuje se na spalování těžkého topného oleje a jemu podobných kapalných paliv.

2.2. Specifické emisní limity pro pístové spalovací motory

Tabulka 2.2.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu 20. prosince 2018 nebo později

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="8">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td><td>320</td><td>400</td><td>20<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>450</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>40<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>500</td><td>-</td><td>650</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>-</td><td>253<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>650</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Pro motory o celkovém jmenovitém tepelném příkonu 1 MW nebo vyšším a nižším než 5 MW platí emisní limit 50 mg.m-3.

2) V případě spalování bioplynu se uplatní emisní limit 107 mg.m-3.

3) Pro dvoupalivové motory při spalování pouze zemního plynu platí emisní limit 507 mg.m-3.

Tabulka 2.2.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu před 20. prosincem 2018

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="9">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="3">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="3">1-5 MW</th><th colspan="3">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Kapalné palivo</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td><td>400</td><td>50<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>450</td><td>400</td><td>20<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>450</td></tr><tr><td>Plynné palivo a zkapalněný plyn</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Hodnoty vztažené k vlhkému plynu.

2.3. Specifické emisní limity pro plynové turbíny

Tabulka 2.3.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu 20. prosince 2018 nebo později

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="8">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>300</td><td>-</td><td>100</td><td>120</td><td>75</td><td>10<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>100</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>300</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>75</td><td>-</td><td>100</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>250</td><td>-</td><td>100</td><td>15<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>75</td><td>-</td><td>100</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>250</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Pro turbíny o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 1 MW do 5 MW včetně platí emisní limit 20 mg.m-3.

2) V případě spalování bioplynu se uplatní emisní limit 40 mg.m-3.

Tabulka 2.3.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu před 20. prosincem 2018

<table><tbody><tr> <th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="4">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr> <th colspan="2">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="2">1-50 MW</th></tr><tr> <th>NO<sub>x</sub></th><th>CO</th><th>NO<sub>x</sub></th><th>CO</th></tr><tr> <td>Kapalné palivo</td><td>300</td><td>100</td><td>300</td><td>100</td></tr><tr> <td>Plynné palivo a zkapalněný plyn</td><td>250</td><td>100</td><td>50</td><td>100</td></tr></tbody></table>

3. Specifické emisní limity platné od 1. ledna 2025

Specifické emisní limity jsou vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku v odpadním plynu 6 % v případě pevných paliv s výjimkou biomasy, 11 % v případě biomasy a 3 % v případě kapalných a plynných paliv.

Pro pístové spalovací motory jsou specifické emisní limity vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn (pokud není stanoveno jinak), při referenčním obsahu kyslíku 5 % a nevztahují se na záložní zdroje energie a požární čerpadla provozované méně než 300 provozních hodin ročně. Plynovým motorem se rozumí motor s vnitřním spalováním pracující na principu Ottova cyklu a využívající zážehové zapalování paliva nebo v případě dvoupalivového motoru využívající vznětové zapalování paliva.

Pro spalovací stacionární zdroje, jejichž provozní hodiny nepřekročí 500 hodin ročně, vyjádřeno jako klouzavý průměr za období tří kalendářních let, platí specifické emisní limity uvedené v tabulkách 1.1.1, 1.2.1 a 1.3.1.

Pro plynové turbíny jsou specifické emisní limity vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku 15 % a nevztahují se na záložní zdroje energie provozované méně než 300 provozních hodin ročně a v případě oxidů dusíku při nižším zatížení než 70 %.

Pro teplovzdušné spalovací stacionární zdroje o jmenovitém tepelném příkonu 5 MW a nižším jsou do 31. 12. 2029 specifické emisní limity uvedené v tabulce 3.1.2 vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku 17 %. V případě tabulek 3.1.1, 3.2.1, 3.3.1 a 3.3.2 jsou specifické emisní limity vztaženy k celkovému jmenovitému příkonu a v případě tabulek 3.1.2 a 3.2.2 jsou vztaženy k jmenovitému tepelnému příkonu jednotlivých spalovacích stacionárních zdrojů; to neplatí v případě, že by emisní limit stanovený s ohledem na celkový jmenovitý tepelný příkon z části 1.1.1, 1.2.1 nebo 1.3.1 byl přísnější, v tom případě se uplatní limit uvedený tam.

Pro stacionární zdroje, jejichž jmenovitý tepelný příkon je nižší než 1 MW, ale celkový jmenovitý tepelný příkon je vyšší než 1 MW se namísto emisních limitů podle tabulky 3.2.1. a 3.2.2. uplatní emisní limity dle celkového jmenovitého tepelného příkonu podle tabulky 2.2.2.

Pro stacionární zdroje, jejichž jmenovitý tepelný příkon je nižší než 1 MW, ale celkový jmenovitý tepelný příkon je vyšší než 1 MW se namísto emisních limitů podle tabulky 3.3.2. uplatní emisní limity dle celkového jmenovitého tepelného příkonu podle tabulky 2.3.2.

Emisní limity uvedené v tabulce 3.1.2 se pro spalovací stacionární zdroje o jmenovitém tepelném příkonu nižším než 5 MW zařazené do kódu 1.4 přílohy č. 2 zákona jiné než teplovzdušné spalovací zdroje uplatní až od 1. 1. 2030.

3.1. Specifické emisní limity pro spalovací stacionární zdroje s výjimkou pístových spalovacích motorů a plynových turbín

Tabulka 3.1.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu 20. prosince 2018 nebo později

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="12">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-5 MW</th><th colspan="4">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Pevné palivo s výjimkou biomasy</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>400</td><td>500</td><td>50</td><td>500</td><td>400</td><td>300</td><td>20<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>300</td></tr><tr><td>Pevné palivo -biomasa</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>133<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>333</td><td>33</td><td>500</td><td>133<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>200</td><td>13<sup>6</sup><sup>)</sup></td><td>300<sup>1</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>350</td><td>200</td><td>50</td><td>80</td><td>350</td><td>200</td><td>20</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>35<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>35<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>100<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>50</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Platí v případě spalování výlisků z biomasy. Pro spalování ostatních druhů biomasy platí emisní limit 500 mg.m-3.

2) Emisní limit neplatí pro spalování výlučně dřevní biomasy

3) Pokud provozovatel prokáže, že nelze této hodnoty z technických důvodů dosáhnout použitím nízkoemisních hořáků, platí specifický emisní limit 200 mg.m-3.

4) V případě spalování bioplynu se uplatní emisní limit 100 mg.m-3.

5) V případě spalovacích stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu do 20 MW včetně platí emisní limit 30 mg.m-3.

6) V případě spalovacích stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu do 20 MW včetně platí emisní limit 20 mg.m-3

Tabulka 3.1.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu před 20. prosincem 2018

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="12">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-</sup><sup>3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-5 MW</th><th colspan="4">&gt; 5-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub><sup>9</sup><sup>)</sup></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NOx</th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Pevné palivo s výjimkou biomasy</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>1100</td><td>500</td><td>50</td><td>500</td><td>400<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>500</td><td>30</td><td>300</td></tr><tr><td>Biomasa</td><td>-</td><td>600</td><td>100</td><td>400</td><td>133<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>433</td><td>33</td><td>500</td><td>133<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>433</td><td>20<sup>8</sup><sup>)</sup></td><td>300<sup>3</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>350</td><td>200<br> 450<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>50</td><td>80</td><td>350<sup>6</sup><sup>)</sup></td><td>200<br> 450<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>30</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>80</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>100<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>200</td><td>100<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>35<sup>7</sup><sup>)</sup></td><td>100<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>100<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100<sup>5</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>50</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Pro stacionární zdroje o jmenovitém tepelném příkonu 20 MW a nižším platí emisní limit 1100 mg.m-3.

2) Neplatí pro výlučné spalování dřevní biomasy. Pro spalování slámy platí emisní limit 200 mg.m-3.

3) Platí v případě spalování výlisků z biomasy. Pro spalování ostatních druhů biomasy platí emisní limit 500 mg.m-3.

4) Vztahuje se na spalování těžkého topného oleje a jemu podobných kapalných paliv.

5) Pokud provozovatel prokáže, že nelze této hodnoty z technických důvodů dosáhnout použitím nízkoemisních hořáků, platí specifický emisní limit 200 mg.m-3.

6) Do 1. ledna 2030 pro stacionární zdroje o jmenovitém tepelném příkonu 20 MW a nižším platí emisní limit 850 mg.m-3 při spalování těžkého topného oleje.

7) Pro spalování bioplynu platí emisní limit 170 mg.m-3.

8) Pro stacionární zdroje o jmenovitém tepelném příkonu 20 MW a nižším platí emisní limit 33 mg.m-3.

9) Emisní limity pro SO2 se u zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 5 MW a nižším uplatní od 1. ledna 2030.

3.2. Specifické emisní limity pro pístové spalovací motory

Tabulka 3.2.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu 20. prosince 2018 nebo později

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="8">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td><td>320</td><td>400</td><td>20<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>450</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>40<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>500</td><td>-</td><td>650</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>-</td><td>253<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>-</td><td>650</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Pro motory o celkovém jmenovitém tepelném příkonu 1 MW nebo vyšším a nižším než 5 MW platí emisní limit 50 mg.m-3.

2) V případě spalování bioplynu se uplatní emisní limit 107 mg.m-3.

3) Pro dvoupalivové motory při spalování pouze zemního plynu platí emisní limit 507 mg.m-3.

Tabulka 3.2.2 Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu před 20. prosincem 2018

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="8">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td><td>320</td><td>400</td><td>20<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>450</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>400</td><td></td><td>450</td><td>-</td><td>400</td><td>-</td><td>450</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>40<sup>2)3)</sup></td><td>500</td><td>-</td><td>650</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td><td>-</td><td>500</td><td>-</td><td>650</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) V případě motorů s celkovým jmenovitým tepelným příkonem 20 MW a nižším platí emisní limit 50 mg.m-3.

2) V případě spalování bioplynu platí emisní limit 160 mg.m-3.

3) V případě spalování nízkovýhřevných plynů z koksárenských pecí platí emisní limit 347 mg.m-3 a v případě spalování nízkovýhřevných plynů z vysokých pecí v železářském a ocelářském průmyslu platí emisní limit 173 mg.m-3.

3.3. Specifické emisní limity pro plynové turbíny

Tabulka 3.3.1 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu 20. prosince 2018 nebo později

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="8">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>300</td><td>-</td><td>100</td><td>120</td><td>75</td><td>10<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>100</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>300</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>75</td><td>-</td><td>100</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>250</td><td>-</td><td>100</td><td>15<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>75</td><td>-</td><td>100</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>250</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Pro turbíny o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 1 MW do 5 MW včetně platí emisní limit 20 mg.m-3.

2) V případě spalování bioplynu se uplatní emisní limit 40 mg.m-3.

Tabulka 3.3.2 - Specifické emisní limity pro stacionární zdroje uvedené do provozu před 20. prosincem 2018

<table><tbody><tr><th rowspan="3">Druh paliva</th><th colspan="8">Specifické emisní limity [mg.m<sup>-3</sup>]</th></tr><tr><th colspan="4">&gt; 0,3 až &lt; 1 MW</th><th colspan="4">1-50 MW</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>x</sub></th><th>TZL</th><th>CO</th></tr><tr><td>Kapalné palivo s výjimkou plynového oleje</td><td>-</td><td>300</td><td>-</td><td>100</td><td>120</td><td>200</td><td>10<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>100</td></tr><tr><td>Plynový olej</td><td>-</td><td>300</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>200</td><td>-</td><td>100</td></tr><tr><td>Plynné palivo s výjimkou zemního plynu</td><td>-</td><td>250</td><td>-</td><td>100</td><td>15<sup>2)3)</sup></td><td>50</td><td>-</td><td>100</td></tr><tr><td>Zemní plyn</td><td>-</td><td>250</td><td>-</td><td>100</td><td>-</td><td>50</td><td>-</td><td>100</td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Pro turbíny o celkovém jmenovitém tepelném příkonu 1 MW nebo vyšším a nepřevyšujícím 20 MW platí emisní limit 20 mg.m-3.

2) V případě spalování bioplynu platí emisní limit 60 mg.m-3.

3) V případě spalování nízkovýhřevných plynů z koksárenských pecí platí emisní limit 130 mg.m-3 a v případě spalování nízkovýhřevných plynů z vysokých pecí v železářském a ocelářském průmyslu platí emisní limit 65 mg.m-3..

49. V příloze č. 2 části III se na konci bodu 2 doplňuje text Ustanovení tohoto bodu nelze použít u stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu nižším než 50 MW a dále u stacionárních zdrojů, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu 7. ledna 2013 nebo později nebo které byly uvedeny do provozu po 7. lednu 2014 bez ohledu na datum podání žádosti o povolení provozu; u těchto zdrojů se postupuje podle bodu 1..

50. V příloze č. 2 části III bod 3 zní:

3. Alternativně k bodu 2 lze pro oxid siřičitý použít následující průměrné hodnoty specifických emisních limitů (bez ohledu na použitou kombinaci paliv):

a) 1 000 mg.m-3 pro spalovací stacionární zdroje v rámci rafinerie využívající zbytky z destilace a zpracování ropy samostatně nebo s jinými druhy paliv pro vlastní spotřebu, kterým bylo uděleno první povolení před 27. listopadem 2002 nebo jejichž provozovatel před tímto datem podal úplnou žádost o povolení a které byly uvedeny do provozu nejpozději 27. listopadu 2003 nebo

b) 600 mg.m-3 pro ostatní spalovací stacionární zdroje v rámci rafinerie využívající zbytky z destilace a zpracování ropy samostatně nebo s jinými druhy paliv pro vlastní spotřebu.

Tyto emisní limity jsou vztaženy na normální stavové podmínky a suchý plyn při referenčním obsahu kyslíku v odpadním plynu 6 % v případě pevných paliv a 3 % v případě kapalných a plynných paliv.

Ustanovení tohoto bodu nelze použít u plynových turbín a plynových motorů a dále u stacionárních zdrojů, pro něž byla podána kompletní žádost o povolení provozu 7. ledna 2013 nebo později nebo které byly uvedeny do provozu po 7. lednu 2014 bez ohledu na datum podání žádosti o povolení provozu.

Po 1. 1. 2025 nelze ustanovení tohoto bodu použít u stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu nižším než 5 MW a po 1. 1. 2030 u stacionárních zdrojů o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 5 MW do 50 MW..

51. V příloze č. 3 části I se bod 1 zrušuje.

52. V příloze č. 3 části I se označení bodu 2 včetně nadpisu zrušuje a dosavadní body 2.1., 2.2. a 2.3. se označují jako body 1., 2. a 3.

53. V příloze č. 3 části I se dosavadní body 2.1.1. a 2.1.2. označují jako body 1.1. a 1.2.

54. V příloze č. 3 části I bodu 1.1. se na konci tabulky doplňují nové řádky, které zní:

<table><tbody><tr><td>Podsítná frakce<sup>3</sup>)</td><td>%</td><td>≤ 20</td><td>-</td></tr><tr><td>Obsah prachu<sup>4</sup>)</td><td>%</td><td>≤ 10</td><td>-</td></tr></tbody></table> .

Současně se doplňují poznámky pod tabulkou č. 3 a 4, které znějí:

3) Podíl zrna, který při třídicí zkoušce proséváním dle určených technických norem propadne sítem s otvory o rozměru rovném spodní hranici velikosti zrna, specifický pro danou sortu paliva, vyjádřený v hmotnostních procentech z navážky vzorku.

4) Podíl frakce s velikostí zrn 0 - 10 mm v podsítné frakci, vyjádřený v hmotnostních procentech z navážky vzorku..

55. V příloze č. 4 části I bodu 1 se na konci úvodního textu doplňuje věta V případě jednorázového měření emisí látek uvedených v tabulce 1.1. se za emisní limit považují hodnoty denních průměrů..

56. V příloze č. 4 části I bodu 2.2. se ve druhém řádku tabulky slova části I nahrazují slovy bodě 1.

57. V příloze č. 4 části I bodu 2.2. se v posledním řádku tabulky slova vztažené k referenčnímu obsahu kyslíku stanovenému v části II této přílohy nahrazují slovy při referenčním obsahu kyslíku stanoveném v této příloze.

58. V příloze č. 5 části I bodu 1 se doplňují písmena e) a f), která znějí:

e) VOCF se rozumí podíl hmotnosti fugitivních emisí těkavých organických látek a hmotnosti vstupních organických rozpouštědel

f) VOCE se rozumí podíl hmotnosti emisí těkavých organických látek a množství či velikosti produkce nebo množství vstupních organických rozpouštědel či celkového množství spotřebovaných vstupních surovin s obsahem VOC..

59. V příloze č. 5 části I bodu 2 se na konci písmene d) tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno e), které zní:

e) není přípustné přisávat vzduch z vnějšího ovzduší k odpadnímu plynu před měřicím místem (ředit odpadní plyn) za účelem plnění specifických emisních limitů; je-li odpadní plyn ředěn z důvodu správné funkce zařízení ke snižování emisí nebo chlazení, vyjadřuje se výsledná koncentrace při měření emisí výhradně v průtoku bez přisávaného vzduchu; tento požadavek platí pro stacionární zdroje uvedené v části II v bodech:

i. 4.1. s projektovanou spotřebou organických rozpouštědel 5 t za rok nebo větší,

ii. 4.5. s projektovanou spotřebou organických rozpouštědel 10 t za rok nebo větší,

iii. 1.1., 1.3., 1.4., 4.2. s projektovanou spotřebou organických rozpouštědel 15 t za rok nebo větší,

iv. 1.2., 4.6., 7. s projektovanou spotřebou organických rozpouštědel 25 t za rok nebo větší,

v. v ostatních bodech s projektovanou spotřebou organických rozpouštědel stanovenou pro povinnost plnit specifický emisní limit, s výjimkou bodů 4.4. a 9..

60. V příloze č. 5 část II zní:

## Část II - Specifické emisní limity a technické podmínky provozu

1. Polygrafie (kódy 9.1. až 9.4. přílohy č. 2 k zákonu)

Polygrafické činnosti v podbodech 1.1. - 1.4. zahrnují procesy a operace reprodukování textu či obrazu, ve kterých se využívá tisková forma obrazu či textu a kde jsou tiskařské barvy přenášeny na jakýkoliv typ povrchů. Tyto činnosti zahrnují rovněž související postupy, výrobu tiskové formy a její přenos, laminování, natírání a lakování.

Tiskařskou barvou se rozumí směs, včetně všech organických rozpouštědel nebo směsí obsahujících organická rozpouštědla nezbytných pro její správné použití, která se používá k tisku textu nebo obrazu na určitý povrch.

1.1. Ofset s celkovou projektovanou spotřebou organických rozpouštědel 0,6 t za rok nebo větší

<table><tbody><tr><th rowspan="2">Celková projektovaná spotřeba organických rozpouštědel<br> [t/rok]</th><th colspan="3">Emisní limit</th></tr><tr><th>TOC [mg/m<sup>3</sup>]</th><th>VOC<sub>F</sub><sup>1</sup><sup>)</sup> [%]</th><th>VOC<sub>E</sub><sup>2</sup><sup>)</sup> [%]</th></tr><tr><td>0,6 - 15</td><td>50</td><td>-</td><td>-</td></tr><tr><td>&gt; 15 - 200</td><td>20</td><td>30</td><td>-</td></tr><tr><td>&gt; 200</td><td>20</td><td>30</td><td>10<sup>3</sup><sup>)</sup></td></tr></tbody></table>

Vysvětlivky:

1) Zbytky organických rozpouštědel v konečných výrobcích se nepovažují za součást fugitivních emisí.

2) Podíl hmotnosti emisí těkavých organických látek a hmotnosti vstupních organických rozpouštědel. Emisní limit VOCE se uplatňuje, pokud zdroj zjišťuje úroveň emisí výpočtem namísto měřením.

3) Platí od 1. ledna 2019.

1.2. Publikační hlubotisk s celkovou projektovanou spotřebou organických rozpouštědel 0,6 t za rok nebo větší

<table><tbody><tr><th rowspan="2">Celková projektovaná spotřeba organických rozpouštědel<br> [t/rok]</th><th colspan="3"> Emisní limit</th></tr><tr><th>TOC [mg/m<sup>3</sup>]</th><th>VOC<sub>F </sub>[%]</th><th>VOC<sub>E</sub><sup>1</sup><sup>)</sup> [%]</th></tr><tr><td>0,6 - 15</td><td>50</td><td>-</td><td>-</td></tr><tr><td>&gt; 15 - 200</td><td>50</td><td>10</td><td>-</td></tr><tr><td>&gt; 200</td><td>50</td><td>10</td><td>5<sup>2</sup><sup>)</sup></td></tr></tbody></table>

*Zobrazeno prvních 250 z 1089 bloků úplného znění. Kompletní text je na kanonické stránce.*

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/zakony/sb/2017/452)
