# 48/2014 Sb. - Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů

- Úplná citace: Vyhláška č. 48/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů
- Stav: Platný
- Znění: Aktuální znění
- ELI: /eli/cz/sb/2014/48/2016-01-01
- Datum vyhlášení: 28. 3. 2014
- Účinnost od: 1. 4. 2014
- Částka: 20/2014

## Obsah

- Čl. I
- § 3
- § 4
- § 12
- § 13
- § 35a
- ČÁST 1 - MÍSTA ODBĚRŮ VZORKŮ V KONTROLNÍCH PROFILECH
- ČÁST 2 - MINIMÁLNÍ ROZSAHY POŽADOVANÝCH ROZBORŮ
- ČÁST 3 - MINIMÁLNÍ ČETNOST ODBĚRŮ VZORKŮ A ANALÝZ
- ČÁST 4 - ZPŮSOB ZPRACOVÁNÍ A HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ, ARCHIVACE
- ČÁST 1 - MÍSTA ODBĚRŮ V KONTROLNÍCH PROFILECH TECHNOLOGICKÉ LINKY ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD
- ČÁST 2 - MINIMÁLNÍ ROZSAHY ROZBORŮ
- ČÁST 3 - MINIMÁLNÍ ČETNOST ROZBORŮ ODPADNÍCH VOD
- ČÁST 4 - KALY Z PROVOZU ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD
- ČÁST 5 - ZPŮSOB ZPRACOVÁNÍ A HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ, ARCHIVACE
- ČÁST 1 - UKAZATELÉ JAKOSTI SUROVÉ POVRCHOVÉ VODY A JEJICH MEZNÍ HODNOTY PRO JEDNOTLIVÉ KATEGORIE STANDARDNÍCH METOD ÚPRAVY SUROVÉ VODY NA PITNOU VODU
- ČÁST 2 - STANDARDNÍ METODY ÚPRAVY VODY&nbsp;
- ČÁST 3 - ZPŮSOB VYHODNOCENÍ A ZAŘAZENÍ SUROVÉ VODY DO&nbsp;KATEGORIÍ
- Čl. II

48
VYHLÁŠKA
ze dne 20. března 2014,
kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 40 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění zákona č. 76/2006 Sb. a zákona č. 275/2013 Sb.:

## Čl. I

Vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění vyhlášky č. 146/2004 Sb., vyhlášky č. 515/2006 Sb. a vyhlášky č. 120/2011 Sb., se mění takto:

1. V § 1 písm. a) se za slovo stavební vkládají slova a technologické.

2. V § 1 písm. f) se za slovo přiváděcí vkládá slovo kanalizační.

3. V § 1 se za písmeno h) vkládají nová písmena i) až l), která znějí:

i) vodou převzatou u vodovodů pitná voda odebraná provozovatelem jednoho vodovodu od jiného provozovatele vodovodu,

j) vodou převzatou u kanalizací odpadní voda odebraná provozovatelem jedné kanalizace od jiného provozovatele kanalizace,

k) vodou předanou u vodovodů pitná voda dodaná provozovatelem jednoho vodovodu jinému provozovateli vodovodu, s výjimkou vody před úpravou nebo před hygienickým zabezpečením,

l) vodou předanou u kanalizací odpadní voda dodaná provozovatelem jedné kanalizace jinému provozovateli kanalizace,.

Dosavadní písmena i) a j) se označují jako písmena m) a n).

4. V nadpisu části druhé se za slovo ZPRACOVÁNÍ vkládají slova A PRŮBĚŽNÉ AKTUALIZACE a slova v závorce odst. 8 se nahrazují slovy odst. 9.

5. § 2 se zrušuje.

6. § 3 a 4 včetně poznámky pod čarou č. 1 znějí:

## § 3

(1) Plán rozvoje vodovodů a kanalizací kraje (dále jen plán rozvoje) se zpracovává v tomto rozsahu:

a) zhodnocení současného stavu systému zásobování pitnou vodou, odkanalizování a čištění odpadních vod obcí nebo částí obcí1) na území kraje nebo jeho části, která se určuje ve vztahu k systémům zásobování vodou, odkanalizování a čištění odpadních vod,

b) bilance potřeby pitné vody, odkanalizování a čištění odpadních vod v členění na všechny obce nebo jejich části na území kraje,

c) vymezení zdrojů povrchových a podzemních vod plánovaných pro účely úpravy na pitnou vodu,

d) plán technicky i ekonomicky optimálního rozšíření a obnovy systémů zásobování pitnou vodou, odkanalizování a čištění odpadních vod obcí nebo jejich částí v řešeném územním celku,

e) plán zásobování pitnou vodou při vyhlášení krizové situace podle § 21 zákona,

f) ekonomickou část s výpočtem nákladů na realizaci plánů uvedených pod písmeny d) a e),

g) časový rozvrh realizace plánů uvedených pod písmeny d) a e) vyjadřující naléhavost řešení.

(2) Plán rozvoje vodovodů a kanalizací kraje se aktualizuje v části věnované stávajícímu stavu a v části návrhu na změnu řešení rozvoje v tomto rozsahu:

a) u návrhu obce se aktualizuje ta část plánu rozvoje, která se jí a jejích administrativních částí dotýká v rozsahu podle odstavce 1,

b) u návrhů zahrnujících systémy vodovodů a kanalizací společné pro více obcí na území kraje se aktualizuje ta část plánu rozvoje, která se jich dotýká v rozsahu podle odstavce 1.

## § 4

(1) Plán rozvoje a jeho průběžná aktualizace se zpracovává v elektronické podobě v návaznosti na geografický informační systém.

(2) Krajský úřad předává Ministerstvu zemědělství (dále jen ministerstvo) podle § 4 odst. 8 zákona aktualizace plánu rozvoje v tomto rozsahu:

a) seznam zastupitelstvem kraje schválených aktualizací plánu rozvoje včetně čísla a data příslušných usnesení zastupitelstva kraje,

b) aktualizované popisy systémů vodovodů a kanalizací jednotlivých obcí nebo jejich částí zařazené do schválených aktualizací v úplném rozsahu původních, popřípadě předchozích popisů; úpravy a formáty aktualizovaných popisů jsou uvedeny v příloze č. 21,

c) jednotlivé aktualizované popisy systémů vodovodů a kanalizací obcí nebo jejich částí, ve kterých byl doplněn aktuální stav zásobování pitnou vodou, odvádění odpadních vod a jejich čištění bez nutnosti jejich projednání podle § 4 odst. 5 zákona, v úplném rozsahu původních, popřípadě předchozích popisů; úpravy a formáty aktualizovaných popisů jsou uvedeny v příloze č. 21,

d) tabulkovou část k aktualizovaným popisům uvedeným v písmenech b) a c) obsahující demografické, bilanční, technické a ekonomické údaje; soubor ve formátu MDB lze vytvořit v elektronické aplikaci poskytnuté ministerstvem pro zpracování plánu rozvoje; struktura souboru je uvedena v příloze č. 21,

e) mapovou část plánu rozvoje obsahující aktualizované zákresy systémů vodovodů a kanalizací v návaznosti na geografický informační systém včetně všech podkladových map ve formátech, ve kterých již byla tato část plánu rozvoje zpracována při jeho pořízení; aktualizovaná mapová část plánu rozvoje území kraje bude předána ministerstvu podle § 4 odst. 8 zákona nebo bude zasláno ministerstvu sdělení, kde je krajským úřadem tato část plánu rozvoje publikována a zpřístupněna.

(3) Obce předávají krajskému úřadu podle § 4 odst. 4 zákona v elektronické podobě návrh aktualizace plánu rozvoje ve stejných formátech a s obsahem, jak jsou uvedeny v ustanoveních odstavce 2 písm. b), c), d) a e).

1) Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů..

7. V § 5 se slova odst. 3 nahrazují slovy odst. 4.

8. V § 6 odstavec 1 zní:

(1) Obsah předávaných vybraných údajů majetkové evidence je uveden v přílohách č. 1 až 4 a struktura databázového souboru je uvedena v příloze č. 22..

9. V § 6 odst. 2 písmeno c) zní:

c) přiváděcí stoku a stokovou síť užívanou minimálně v části obce1),.

10. V § 6 se odstavec 4 zrušuje. 

Dosavadní odstavec 5 se označuje jako odstavec 4.

11. V § 6 odst. 4 se za slovo předává vkládají slova ministerstvo v elektronické podobě a slova Ministerstvo zemědělství (dále jen ministerstvo) se zrušují.

12. V § 7 odstavec 1 zní:

(1) Obsah předávaných vybraných údajů provozní evidence je uveden v přílohách č. 5 až 8 a struktura databázového souboru je uvedena v příloze č. 22..

13. V § 7 odst. 4 se věta druhá nahrazuje větou Vybrané údaje z provozní evidence předává vlastník funkčního celku nebo jeho části s nejvyšší roční spotřebou pitné vody nebo s nejvyšším množstvím odváděných odpadních vod..

14. V § 7 se odstavec 7 zrušuje.

Dosavadní odstavec 8 se označuje jako odstavec 7.

15. V § 7 odst. 7 se za slovo předává vkládá slovo elektronicky a slovo června se nahrazuje slovem července.

16. V nadpisu části čtvrté se slovo NÁLEŽITOSTI nahrazuje slovy STANOVENÝ FORMÁT a slova v závorce odst. 11 se nahrazují slovy odst. 12 a 13.

17. § 12 zní:

## § 12

(1) Obsah formuláře žádosti je uveden v příloze č. 11.

(2) Informace krajského úřadu podle § 6 odst. 10 se předává ministerstvu v jedné z těchto elektronických podob:

a) formou výstupu z aplikace pro evidenci, jejíž formát a struktura jsou uvedeny v příloze č. 23, nebo výstupu z aplikace zveřejněné na internetových stránkách ministerstva, nebo

b) předáním formuláře žádosti doplněné o náležitosti rozhodnutí krajského úřadu ve formátu podle odstavce 1..

18. Nadpis § 12a se zrušuje.

19. V § 12a odst. 1 se za slovo zkouškou vkládají slova nebo obor vysokoškolského vzdělání.

20. V § 12a písm. d) a h) se slova vodného a stočného nahrazují slovy pro vodné a ceny pro stočné.

21. Nadpis části páté zní:

OBSAH PLÁNU FINANCOVÁNÍ OBNOVY VODOVODŮ A KANALIZACÍ, PRAVIDLA PRO JEHO ZPRACOVÁNÍ

(K § 8 odst. 1 a 11 zákona).

22. § 13 zní:

## § 13

Obsahem Plánu financování obnovy vodovodů a kanalizací je vymezení infrastrukturního majetku ve členění podle vybraných údajů majetkové evidence s reprodukční pořizovací cenou, vyhodnocení stavu majetku vyjádřené v % opotřebení, výpočet teoretické doby akumulace finančních prostředků, roční potřeba finančních prostředků a její krytí a doklady o čerpání vytvořených finančních prostředků včetně faktur nebo jejich kopií. Zpracování se provádí podle přílohy č. 18. Každá provedená aktualizace je součástí původního plánu financování obnovy vodovodů nebo kanalizací..

23. § 13a se zrušuje.

24. V § 16 písm. d) se slovo kanalizačních zrušuje.

25. V § 21 odst. 4 se za slovo úřadu vkládají slova a příslušnému správci povodí.

26. V § 22 odst. 4 se slova č. 13; směrné a mezné nahrazují slovy č. 13 v tabulkách 1a a 1b. Mezní.

27. V § 22 se doplňuje odstavec 8, který zní:

(8) Způsob vyhodnocení limitních hodnot a zařazení surové vody do základních kategorií jsou uvedeny v příloze č. 13 části 3..

28. V nadpise části desáté slova v závorce odst. 5 se nahrazují slovy odst. 6.

29. V § 24 písmeno a) zní:

a) základní údaje, a to

1. název, nebo jméno a příjmení, identifikační číslo osoby vlastníka nebo vlastníků kanalizací, bylo-li přiděleno, na které se vztahuje kanalizační řád, název a identifikační číslo osoby provozovatele nebo provozovatelů kanalizace provozující, bylo-li přiděleno, popřípadě jméno a příjmení osoby provozovatele, identifikační čísla majetkové evidence kanalizace i čistírny odpadních vod podle příloh č. 3 a 4,

2. charakteristiku a popis území obce nebo její části s kanalizací, na kterou se kanalizační řád vztahuje, z hlediska geografického a urbanistického, způsob zásobení pitnou vodou, způsob odkanalizování, základní bilanční parametry dodávané pitné a odváděné odpadní vody, odtokové poměry v obci, stručný popis vodního recipientu, přibližný počet osob čistící odpadní vody v septicích a domovních čistírnách odpadních vod, přibližný počet osob shromažďující odpadní vody v žumpách a cíle kanalizačního řádu pro danou lokalitu, přehled hlavních producentů odpadních vod, typ a objemy vypouštěných odpadních vod do kanalizace v jednotlivých hodinách dne a dní v roce včetně specifik znečištění,.

30. V § 24 písm. b) bod 8 zní:

8. údaje o počtu kanalizačních přípojek;.

31. V § 24 písm. b) se bod 9 zrušuje.

32. V § 24 písm. c) se za slovo vyznačením vkládají slova stokové sítě a polohy.

33. V § 24 písmeno d) zní:

d) údaje o příslušné čistírně odpadních vod, do které jsou odvedeny odpadní vody, a to

1. projektovanou kapacitu čistírny odpadních vod,

2. rok uvedení čistírny odpadních vod do provozu, rok rekonstrukce a úprav, popis stávajícího technického stavu, údaje o množství odpadních vod celkem, splaškových odpadních vod, odpadních vod jiných, srážkových, popřípadě balastních, koncentrace znečisťujících látek na přítoku a odtoku včetně projektovaných hodnot,

3. počet připojených osob a počet připojených ekvivalentních osob,

4. způsob nebo způsoby řešení oddělení dešťových vod u jednotných kanalizací;.

34. V § 24 písm. h) se za slova vod u vkládá slovo vybraných a na konci textu písmene h) se doplňují slova a jejich seznam.

35. V § 24 písm. j) se slovo kontrolu nahrazuje slovy způsob kontroly a za slova místa odběru vzorků se vkládají slova typ vzorků pro odběr,.

36. § 25 se zrušuje.

37. V nadpise části jedenácté se v závorce slova odst. 5 nahrazují slovy odst. 6.

38. V § 28 se odstavec 3 zrušuje.

39. V § 31 odst. 1 se slova úhrnu srážek nahrazují slovy srážkového normálu.

40. Nadpis části čtrnácté zní:

ZPŮSOB VÝPOČTU PEVNÉ SLOŽKY VODNÉHO A STOČNÉHO PŘI PLACENÍ VE DVOUSLOŽKOVÉ FORMĚ, VÝPOČET CENY PRO VODNÉ A STOČNÉ NA KALENDÁŘNÍ ROK PODLE CENOVÝCH PŘEDPISŮ A POROVNÁNÍ VŠECH POLOŽEK VÝPOČTU CENY PRO VODNÉ A STOČNÉ S DOSAŽENOU SKUTEČNOSTÍ

(K § 20 odst. 3 a 9 a § 36 odst. 7 zákona).

41. V § 32 odst. 2 písm. a) se slova § 8 odst. 5 nahrazují slovy § 8 odst. 6.

42. V § 32 odst. 2 písm. b) se slovo qp nahrazuje slovy trvalém průtoku31).

Poznámka pod čarou č. 31 zní:

31) Nařízení vlády č. 464/2005 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na měřidla, ve znění nařízení vlády č. 246/2010 Sb..

43. V § 35 odst. 1 se slova Pro nejmenší vodoměry qp = 1,5 m3.h-1 nahrazují slovy Pro vodoměry s přetěžovacím průtokem31) menším než 3,125 m3.h-1.

44. § 35a zní:

## § 35a

(1) Výpočet ceny pro vodné a ceny pro stočné na kalendářní rok podle cenových předpisů se provádí podle příloh č. 19 a 19a.

(2) Výpočet ceny pro vodné a ceny pro stočné podle odstavce 1 se provádí pro odběratele, pro vlastníky vodovodů provozně související a pro vlastníky kanalizací provozně související pro pitnou vodu předanou a odpadní vodu převzatou.

(3) V případech výpočtu ceny pro pitnou vodu předanou se provádí i výpočet jednotkových nákladů zdroje pitné vody, popřípadě i její přepravy.

(4) V případech výpočtu ceny pro odpadní vodu převzatou se provádí i výpočet jednotkových nákladů čištění odpadních vod, popřípadě i její přepravy.

(5) Porovnání všech položek výpočtu ceny pro vodné a pro stočné na kalendářní rok podle cenových předpisů s dosaženou skutečností v daném kalendářním roce se provádí ve členění nákladových položek s jejich obsahem a v rozsahu údajů stanovených v příloze č. 20 a ve struktuře databázového souboru, která je uvedena v příloze č. 24.

(6) Porovnání všech položek výpočtu ceny pro vodné a pro stočné s dosaženou skutečností se provádí pro odběratele, pro vlastníky vodovodů provozně související a pro vlastníky kanalizací provozně související pro pitnou vodu předanou a odpadní vodu převzatou.

(7) V rámci nákladů pro výpočet ceny pro vodné a stočné uvádí zpracovatel v jednotlivých nákladových položkách veškeré skutečné náklady spojené s provozováním vodovodů nebo kanalizace pro veřejnou potřebu a nepřenáší tyto náklady na jiné činnosti vykonávané vlastníkem nebo provozovatelem vodovodů nebo kanalizace pro veřejnou potřebu..

45. V § 36 se odstavec 3 zrušuje.

Dosavadní odstavce 4 a 5 se označují jako odstavce 3 a 4.

46. Přílohy č. 1 až 19 znějí:

Příloha č. 1 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z MAJETKOVÉ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - VODOVODNÍ ŘADY

Příloha č. 2 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z MAJETKOVÉ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - STAVBA PRO ÚPRAVU VODY

Příloha č. 3 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z MAJETKOVÉ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - KANALIZAČNÍ STOKY

Příloha č. 4 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z MAJETKOVÉ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD

Příloha č. 5 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z PROVOZNÍ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - VODOVODNÍ ŘADY

Příloha č. 6 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z PROVOZNÍ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - STAVBA PRO ÚPRAVU VODY

Příloha č. 7 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z PROVOZNÍ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - KANALIZAČNÍ STOKY

Příloha č. 8 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

VYBRANÉ ÚDAJE Z PROVOZNÍ EVIDENCE VODOVODŮ A KANALIZACÍ - ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD

Příloha č. 9 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

TECHNICKÉ UKAZATELE PRO PLÁN KONTROL JAKOSTI VOD V PRŮBĚHU VÝROBY PITNÉ VODY

## ČÁST 1 - MÍSTA ODBĚRŮ VZORKŮ V KONTROLNÍCH PROFILECH

VODA S TECHNOLOGIÍ ÚPRAVY (ÚPRAVNA VODY):

a) přítok surové vody používané k úpravě na vodu pitnou,

b) voda v průběhu úpravy technologickou linkou (provozní rozbory),

c) výstup vyrobené vody z úpravny vody,

d) vodojemy

VODA BEZ TECHNOLOGIE ÚPRAVY (POUZE DEZINFIKOVANÁ):

a) přítok surové vody před zdravotním zabezpečením,

b) výstup vyrobené vody zdravotně zabezpečené,

c) vodojemy

## ČÁST 2 - MINIMÁLNÍ ROZSAHY POŽADOVANÝCH ROZBORŮ

Tabulka č. 1

ÚPLNÝ ROZBOR ODEBÍRANÉ SUROVÉ VODY

<table><tbody><tr><th>Pořadové číslo ukazatele</th><th>Ukazatel</th><th>Symbol</th><th>Jednotka</th></tr><tr><td>1.</td><td>Reakce vody</td><td>pH</td><td></td></tr><tr><td>2.</td><td>Barva (po filtraci)</td><td></td><td>mg/l Pt</td></tr><tr><td>3.</td><td>Nerozpuštěné látky suš.</td><td>NL</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>4.</td><td>Teplota</td><td>T</td><td>°C</td></tr><tr><td>5.</td><td>Konduktivita</td><td>κ</td><td>mS/m</td></tr><tr><td>6.</td><td>Pach</td><td></td><td>přijatelný/nepřijatelný</td></tr><tr><td>7.</td><td>Dusičnany</td><td>NO<sub>3</sub><sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>8.</td><td>Fluoridy</td><td>F<sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>9.</td><td>Adsorbovatelné organické vázané halogeny<sup>1</sup>)</td><td>AOX</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>10.</td><td>Železo celkové</td><td>Fe</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>11.</td><td>Mangan</td><td>Mn</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>12.</td><td>Měď</td><td>Cu</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>13.</td><td>Zinek</td><td>Zn</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>14.</td><td>Bór</td><td>B</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>15.</td><td>Berylium<sup>1</sup>)</td><td>Be</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>16.</td><td>Kobalt<sup>1</sup>)</td><td>Co</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>17.</td><td>Nikl</td><td>Ni</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>18.</td><td>Vanad<sup>1</sup>)</td><td>V</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>19.</td><td>Arsen</td><td>As</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>20.</td><td>Kadmium</td><td>Cd</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>21.</td><td>Chrom (veškerý)</td><td>Cr</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>22.</td><td>Olovo</td><td>Pb</td><td>mg/l</td></tr><tr><td></td><td></td><td></td><td></td></tr><tr><td>23.</td><td>Selen<sup>1</sup>)</td><td>Se</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>24.</td><td>Rtuť</td><td>Hg</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>25.</td><td>Baryum<sup>1</sup>)</td><td>Ba</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>26.</td><td>Kyanidy veškeré</td><td>CN<sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>27.</td><td>Sírany</td><td>SO<sub>4</sub><sup>2-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>28.</td><td>Chloridy</td><td>Cl<sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>29.</td><td>Tenzidy aniontové</td><td>PAL-A</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>30.</td><td>Fosforečnany</td><td>PO<sub>4</sub><sup>3-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td></td><td></td><td></td><td></td></tr><tr><td>32.</td><td>Uhlovodíky C10-C40</td><td>C10-C40</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>33.</td><td>Polycyklické aromatické uhlovodíky</td><td>PAU</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>34.</td><td>Pesticidní látky celkem</td><td>PLC</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>35.</td><td>Chemická spotřeba kyslíku manganistanem</td><td>CHSK<sub>Mn</sub></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>36.</td><td>Nasycení kyslíkem</td><td>% O<sub>2</sub></td><td>%</td></tr><tr><td>37.</td><td>Biochemická spotřeba kyslíku s vyloučením nitrifikace</td><td>BSK<sub>5</sub></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>38.</td><td>Celkový dusík</td><td>N<sub>celk.</sub></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>39.</td><td>Amonné ionty</td><td>NH<sub>4</sub><sup>+</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td></td><td></td><td></td><td></td></tr><tr><td></td><td></td><td></td><td></td></tr><tr><td>42.</td><td>Huminové látky<sup>1</sup>)</td><td>HL</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>43.</td><td>Koliformní bakterie</td><td>KB</td><td>KTJ/100ml</td></tr><tr><td>44.</td><td>Termotolerantní koliformní bakterie</td><td>TKB</td><td>KTJ/100ml</td></tr><tr><td>45.</td><td>Fekální streptokoky (Enterokoky)</td><td>FS</td><td>KTJ/100ml</td></tr><tr><td>46.</td><td>Salmonely<sup>1</sup>)</td><td>SAL</td><td>KTJ/1000ml nebo KTJ /5000 ml</td></tr><tr><td>47.</td><td>Mikroskopický obraz: Počet organismů</td><td>PO</td><td>jedinci /ml</td></tr><tr><td>48.</td><td>Chemická spotřeba kyslíku dichromanem</td><td>CHSK<sub>Cr</sub></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>49.</td><td>Fosfor celkový</td><td>P<sub>celk.</sub></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>50.</td><td>Pesticid jednotlivý<sup>1</sup>)</td><td>PJ</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>51.</td><td>Hliník<sup>1</sup>)</td><td>Al</td><td>mg/l</td></tr></tbody></table>

Poznámky k tabulce č. 1:

1) Stanoví se pouze v souvislosti s možným nebo prokázaným výskytem ve zdroji a vždy při prvním zařazení surové vody do kategorie podle § 22. Prokázaným výskytem se rozumí hodnota koncentrace překračující mezní hodnotu uvedenou v příloze č. 13 v tabulce č. 1 pro kategorii A1.

Pořadové číslo ukazatele:

Ukazatel č. 33 je vyjádřen jako součet koncentrací: (benzo(b)fluoranten, benzo(k)fluoranten, benzo(ghi) perylen, indeno (1,2,3-cd)pyren, benzo(a)pyren. Ukazatel č. 34 je vyjádřen jako součet jednotlivých pesticidů. Jedná se o pesticidy, u kterých je pravděpodobné, že se budou vyskytovat v surové vodě, a to podle používaných pesticidů v daném území. Ukazatel č. 50: sledují se všechny jednotlivé pesticidy s pravděpodobným výskytem v surové vodě.

Tabulka č. 2

ÚPLNÝ ROZBOR VYROBENÉ PITNÉ VODY (VÝSTUP ZE STAVBY PRO ÚPRAVU VODY NEBO ZDROJE BEZ TECHNOLOGIE ÚPRAVY VODY)

A. Mikrobiologické a biologické ukazatele

<table><tbody><tr><th>Pořadové číslo ukazatele</th><th>Ukazatel</th><th>Symbol</th><th>Jednotka</th></tr><tr><td>1.</td><td>Clostridium perfringens</td><td></td><td>KTJ/100ml</td></tr><tr><td>2.</td><td>Enterokoky</td><td>EK</td><td>KTJ/100 ml</td></tr><tr><td>3.</td><td>Escherichia coli</td><td>EC</td><td>KTJ/100 ml</td></tr><tr><td>4.</td><td>Koliformní bakterie</td><td>KB</td><td>KTJ/100 ml</td></tr><tr><td>5.</td><td>Mikroskopický obraz: abioseston</td><td>A</td><td>%</td></tr><tr><td>6.</td><td>Mikroskopický obraz: počet organismů</td><td>PO</td><td>Jedinci/ml</td></tr><tr><td>7.</td><td>Mikroskopický obraz: živé organismy</td><td>ŽO</td><td>Jedinci/ml</td></tr><tr><td>8.</td><td>Počty kolonií při 22°C</td><td>PB</td><td>KTJ/ml</td></tr><tr><td>9.</td><td>Počty kolonií při 36°C</td><td>MB</td><td>KTJ/ml</td></tr><tr><td>10.</td><td></td><td></td><td></td></tr></tbody></table>

B. Fyzikální, chemické a organoleptické ukazatele

<table><tbody><tr><td>11.</td><td>1,2-dichlorethan</td><td></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>12.</td><td>Akrylamid</td><td></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>13.</td><td>Amonné ionty</td><td>NH<sub>4</sub><sup>+</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>14.</td><td>Antimon</td><td>Sb</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>15.</td><td>Arsen</td><td>As</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>16.</td><td>Barva</td><td></td><td>mg/l Pt</td></tr><tr><td>17.</td><td>Benzen</td><td></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>18.</td><td>Benzo[a]pyren</td><td>BaP</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>19.</td><td>Berylium</td><td>Be</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>20.</td><td>Bor</td><td>B</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>21.</td><td>Bromičnany</td><td>BrO<sub>3</sub><sup>-</sup></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>22.</td><td>Celkový organický uhlík</td><td>TOC</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>23.</td><td>Dusičnany</td><td>NO<sub>3</sub><sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>24.</td><td>Dusitany</td><td>NO<sub>2</sub><sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>25.</td><td></td><td></td><td></td></tr><tr><td>26.</td><td>Fluoridy</td><td>F<sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>27.</td><td>Hliník</td><td>Al</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>28.</td><td>Hořčík</td><td>Mg</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>29.</td><td>Chemická spotřeba kyslíku (manganistanem)</td><td>CHSK<sub>Mn</sub></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>30.</td><td>Chlor volný</td><td>Cl<sub>2</sub></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>31.</td><td>Chlorethen (vinylchlorid)</td><td></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>32.</td><td>Chloridy</td><td>Cl<sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>33.</td><td>Chloritany</td><td>ClO<sub>2</sub><sup>-</sup></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>34.</td><td>Chrom</td><td>Cr</td><td>µg/l</td></tr><tr><td></td><td></td><td></td><td></td></tr><tr><td>36.</td><td>Kadmium</td><td>Cd</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>37.</td><td>Konduktivita</td><td>κ</td><td>mS/m</td></tr><tr><td>38.</td><td>Kyanidy celkové</td><td>CN<sup>-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>39.</td><td>Mangan</td><td>Mn</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>40.</td><td>Měď</td><td>Cu</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>41.</td><td>Microcystin-LR</td><td>MC-LR</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>42.</td><td>Nikl</td><td>Ni</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>43.</td><td>Olovo</td><td>Pb</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>44.</td><td>Ozon</td><td>O<sub>3</sub></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>45.</td><td>Pach</td><td></td><td>přijatelný/nepřijatelný</td></tr><tr><td>46.</td><td>Pesticidní látky (jednotlivý)</td><td>PL</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>47.</td><td>Pesticidní látky celkem</td><td>PLC</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>48.</td><td>pH</td><td>pH</td><td></td></tr><tr><td>49.</td><td>Polycyklické aromatické uhlovodíky</td><td>PAU</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>50.</td><td>Rtuť</td><td>Hg</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>51.</td><td>Selen</td><td>Se</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>52.</td><td>Sírany</td><td>SO<sub>4</sub><sup>2-</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>53.</td><td>Sodík</td><td>Na</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>54.</td><td>Stříbro</td><td>Ag</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>55.</td><td>Tetrachlorethen</td><td>PCE</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>56.</td><td>Trihalomethany</td><td>THM</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>57.</td><td>Trichlorethen</td><td>TCE</td><td>µg/l</td></tr><tr><td>58.</td><td>Trichlormethan (chloroform)</td><td></td><td>µg/l</td></tr><tr><td>59.</td><td>Vápník</td><td>Ca</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>60.</td><td>Vápník a hořčík</td><td>Ca + Mg</td><td>mmol/l</td></tr><tr><td>61.</td><td>Zákal</td><td>Z</td><td>ZF(t,n)</td></tr><tr><td>62.</td><td>Železo</td><td>Fe</td><td>mg/l</td></tr></tbody></table>

C. Další ukazatele

<table><tbody><tr><td>64.</td><td>Kyselinová neutralizační kapacita do pH 4,5</td><td>KNK<sub>4</sub>,<sub>5</sub></td><td>mmol/l</td></tr><tr><td>65.</td><td>Zásadová neutralizační kapacita do pH 8,3</td><td>ZNK<sub>8,3</sub></td><td>mmol/l</td></tr><tr><td>66.</td><td>Huminové látky</td><td>HL</td><td>mg/l</td></tr></tbody></table>

Poznámky k tabulce č. 2:

<table><tbody><tr><td>Pořadové číslo ukazatele:</td><td></td></tr><tr><td>1,6,7,11,17,18,31,41,55,56,57,58</td><td>Stanoví se u vod upravovaných z povrchových zdrojů a vod podzemních, u nichž je podezření na kontaminaci vodou povrchovou.</td></tr><tr><td>12</td><td>Stanoví se výpočtem; stanovení se provádí pouze v případě, pokud se dávkuje polymer akrylamidu v procesu úpravy vody.</td></tr><tr><td>22</td><td>Nemusí se stanovovat u zdrojů produkujících méně než 10 000 m<sup>3</sup> vody denně.</td></tr><tr><td>30</td><td>Stanoví se pouze v případě dezinfekce vody prostředky obsahujícími chlor.</td></tr><tr><td>31</td><td>Stanoví se pouze výpočtem pro zbytkovou koncentraci monomeru v případě možnosti jeho výskytu.</td></tr><tr><td>33, 44</td><td>Stanoví se pouze v případě dezinfekce oxidem chloričitým nebo ozónem.</td></tr><tr><td>41</td><td>Stanoví se u pitné vody upravené z povrchové vody. Od stanovení lze upustit tam, kde je uveden v provozním řádu vhodný postup zaručující, že možný výskyt cyanotoxinů v pitné vodě bude podchycen a následně budou činěna včasná a účinná opatření, která zabrání ohrožení veřejného zdraví.</td></tr><tr><td>46</td><td>Stanovují se jednotlivé pesticidy s pravděpodobným výskytem v daném zdroji.</td></tr><tr><td>47</td><td>Součet jednotlivě stanovených a kvantitativně zjištěných pesticidů</td></tr><tr><td>49</td><td>Suma specifických sloučenin:benzo(b)fluoranten, benzo(k)fluoranten,benzo(ghi)perylen, indeno (1,2,3-cd)pyren</td></tr><tr><td>53</td><td>Stanoví se v případě, že výstup z úpravny vody slouží jako jedno odběrné místo rozvodné vodovodní sítě.</td></tr><tr><td>54</td><td>Stanoví se u vod dezinfikovaných solemi stříbra a vod upravovaných zařízením obsahujícím stříbro.</td></tr><tr><td>56</td><td>Součet zjištěných koncentrací chloroformu, bromoformu, dibromchlormetanu a bromdichlormetanu.</td></tr><tr><td>66</td><td>Stanoví se pouze v případě výskytu v surové vodě.</td></tr></tbody></table>

Tabulka č. 3

MONITOROVACÍ ROZBOR SUROVÉ A VYROBENÉ VODY

<table><tbody><tr><td></td><td></td><td></td><td></td></tr><tr><th>Pořadové číslo ukazatele monitor. rozboru</th><th>Pořadové číslo z úplného rozboru (tab. č. 2)</th><th>Ukazatel</th><th>Jednotka</th></tr><tr><td>1.</td><td>3.</td><td>Escherichia coli</td><td>KTJ/100 ml</td></tr><tr><td>2.</td><td>4.</td><td>Koliformní bakterie</td><td>KTJ/100 ml</td></tr><tr><td>3.</td><td>2.</td><td>Enterokoky</td><td>KTJ/100 ml</td></tr><tr><td>4.</td><td>8.</td><td>Počty kolonií při 22°C</td><td>KTJ/ml</td></tr><tr><td>5.</td><td>9.</td><td>Počty kolonií při 36°C</td><td>KTJ/ml</td></tr><tr><td>6.</td><td>7.</td><td>Mikroskopický obraz (živé organizmy)<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>Jedinci/ml</td></tr><tr><td>7.</td><td>6.</td><td>Mikroskopický obraz (počet organizmů)<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>Jedinci/ml</td></tr><tr><td>8.</td><td>5.</td><td>Abioseston<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>%</td></tr><tr><td>9.</td><td>39.</td><td>Mangan</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>10.</td><td>23.</td><td>Dusičnany</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>11.</td><td>24.</td><td>Dusitany</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>12.</td><td>30.</td><td>Chlór volný<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>13.</td><td>27.</td><td>Hliník</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>14.</td><td>13.</td><td>Amonné ionty</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>15.</td><td>32.</td><td>Chloridy</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>16.</td><td>37.</td><td>Konduktivita</td><td>mS/m</td></tr><tr><td>17.</td><td>48.</td><td>pH</td><td></td></tr><tr><td>18.</td><td>52.</td><td>Sírany</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>19.</td><td>16.</td><td>Barva</td><td>mg/l Pt</td></tr><tr><td>20.</td><td>45.</td><td>Pach</td><td>přijatelný/ nepřijatelný</td></tr><tr><td>21.</td><td>61.</td><td>Zákal</td><td>ZF<sub>n</sub> nebo ZF<sub>t</sub></td></tr><tr><td>22.</td><td>63.</td><td>Železo</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>23.</td><td>29.</td><td>Chemická spotřeba kyslíku (manganistanem)</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>24.</td><td>60.</td><td>Vápník</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>25.</td><td>28.</td><td>Hořčík</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>26.</td><td>61.</td><td>Vápník a hořčík</td><td>mmol/l</td></tr><tr><td>27.</td><td>64.</td><td>Kyselinová neutralizační kapacita do pH 4,5</td><td>mmol/l</td></tr><tr><td>28.</td><td>65.</td><td>Zásadová neutralizační kapacita do pH 8,3</td><td>mmol/l</td></tr><tr><td>29.</td><td>66.</td><td>Huminové látky<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>30.</td><td>-</td><td>Absorbance A<sub>1</sub> <sup>254</sup> <sup>3</sup><sup>)</sup></td><td></td></tr><tr><td>31.</td><td>-</td><td>Nerozpuštěné látky<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>32.</td><td>-</td><td>Fosforečnany<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>33.</td><td>-</td><td>BSK<sub>5</sub> <sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>34.</td><td>-</td><td>Nasycení kyslíkem<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>%</td></tr></tbody></table>

Poznámky k ukazatelům tabulky č. 3:

1) Stanoví se pouze u surové vody. U vyrobené vody pouze podle potřeby v závislosti na jakosti surové vody.

2) Chlór volný nebo jiné použité dezinfekční činidlo- stanoví se pouze u vody vyrobené.

3) Stanoví se jako indikační hodnota pro rozhodnutí o analýze dalších ukazatelů, a to od dosažení hodnoty A1 254 = 0,08.

Rozšíření rozsahu monitorovacího a provozního rozboru:

Zjistí-li se při úplném rozboru vyrobené vody podle tabulky č. 2 nebo ve vodovodní síti výskyt některého ukazatele s hodnotou vyšší než 75 % limitní hodnoty pro pitnou vodu dodávanou spotřebiteli, musí být o tento ukazatel rozšířen monitorovací rozbor surové a vyrobené vody (tabulka č. 3), případně provozní rozbor (tabulka č. 4).

Četnost sledování tohoto ukazatele je shodná s předepsanou četností monitorovacího rozboru podle této vyhlášky.

Tabulka č. 4

PROVOZNÍ ROZBORY SUROVÉ A VYROBENÉ VODY

Rozsah k technologickému řízení provozu

V tabulce jsou uvedeny typické ukazatele pro provozní rozbory. Výběr ukazatelů a rozšíření o další ukazatele určuje provozovatel v závislosti na způsobu a složitosti technologie úpravy vody.

<table><tbody><tr><th>Povrchová voda</th><th></th></tr><tr><td></td><td>°C</td></tr><tr><td>vody</td><td></td></tr><tr><td>spotřeba kyslíku manganistanem</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>nová neutralizační kapacita do pH 4,5</td><td>mmol/l</td></tr><tr><td></td><td>mg/l</td></tr><tr><td></td><td>mg/l</td></tr><tr><td></td><td>mg/l</td></tr><tr><td>mikrobiologické a biologické ukazatele<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td></td></tr><tr><td>desinfekční činidlo</td><td>mg/l</td></tr></tbody></table>

<table><tbody><tr><th colspan="2">Podzemní voda</th></tr><tr><td>Teplota</td><td>°C</td></tr><tr><td>Reakce vody</td><td></td></tr><tr><td>Železo</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>Mangan</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>Formy oxidu uhličitého</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>Chemická spotřeba kyslíku manganistanem</td><td>mg/l</td></tr><tr><td>Vybrané mikrobiologické a biologické ukazatele</td><td></td></tr><tr><td>Dezinfekční činidlo</td><td>mg/l</td></tr></tbody></table>

Poznámky k tabulce č. 4:

1) Stanoví se podle použitého koagulantu nebo výskytu v surové vodě.

2) Pravidelné sledování mikroskopického obrazu při zvýšeném biologickém oživení surové povrchové vody bude probíhat v závislosti na délce tohoto období a na charakteru tohoto biologického oživení vody.

PROVOZNÍ ROZBORY MEZI TECHNOLOGICKÝMI STUPNI

1. Četnost a rozsah provozních rozborů mezi jednotlivými technologickými stupni určuje provozovatel podle velikostních kategorií a složitosti úpravy. Tyto rozbory musí zabezpečit řádné provozování úpravny vody a zdrojů bez úpravy.

2. Metody stanovení ukazatelů, jejich přesnosti a citlivosti určí provozovatel. Místa odběru vzorků se určují podle způsobu technologie úpravy vody a složení technologické linky úpravny vody.

3. Technologické zkoušky (zvláště určení dávky chemikálií) pro řádné provozování určuje provozovatel podle potřeby a podle složitosti technologie.

4. Pro analýzy je možné používat mobilní analytické soupravy, které zajišťují požadované správnosti a přesnosti analýz.

## ČÁST 3 - MINIMÁLNÍ ČETNOST ODBĚRŮ VZORKŮ A ANALÝZ

A) SUROVÁ VODA

1. Vzorky surové vody se odebírají před prvním technologickým zásahem.

2. V případě, že surová voda je přiváděna z několika vodních zdrojů, odebírají se vzorky jak z jednotlivých zdrojů, tak z jejich směsi. Kontrola jednotlivých zdrojů se provede, pokud dojde k abnormální změně kvality směsné surové vody. V tomto případě se uvedené minimální rozsahy a četnosti rozborů týkají výsledné směsi surové vody.

Tabulka č. 5

PRO VODU UPRAVOVANOU

MINIMÁLNÍ ČETNOST ODBĚRŮ VZORKŮ A ANALÝZ SUROVÉ VODY

<table><tbody><tr><th rowspan="2">Objem vody vyrobené m<sup>3</sup>/den</th><th rowspan="2">Počet zásobovaných obyvatel (při 200)</th><th colspan="3">Četnost /rok</th></tr><tr><th>provozní rozbor <br> (tab. č. 4)</th><th>monitorovací rozbor (tab. č. 3)</th><th>úplný rozbor <br> (tab. č. 1)</th></tr><tr><td>do 100</td><td>do 500</td><td>x</td><td>1</td><td>x</td></tr><tr><td>101 - 1 000</td><td>501 - 5 000</td><td>6</td><td>2</td><td>1</td></tr><tr><td>1 001 - 4 000</td><td>5 001 - 20 000</td><td>26</td><td>4</td><td>1</td></tr><tr><td>4 001 - 10 000</td><td>20 001 - 50 000</td><td>26</td><td>8</td><td>2</td></tr><tr><td>10 001 - 20 000</td><td>50 001 - 100 000</td><td>104</td><td>12</td><td>2</td></tr><tr><td>20 001 - 30 000</td><td>100 001 - 150 000</td><td>365</td><td>12</td><td>4</td></tr><tr><td>nad 30 000</td><td>nad 150 000</td><td>x</td><td>24</td><td>4</td></tr><tr><td colspan="5">x Četnost a rozsah určí provozovatel individuálně podle druhu zdroje</td></tr></tbody></table>

Tabulka č. 6

PRO VODU BEZ ÚPRAVY

MINIMÁLNÍ ČETNOST ODBĚRŮ VZORKŮ A ANALÝZ SUROVÉ VODY

<table><tbody><tr><th rowspan="2">Objem vody vyrobené m<sup>3</sup>/den</th><th rowspan="2">Počet zásobovaných obyvatel (při 200 l/obyv./den)</th><th colspan="2">Četnost /rok</th></tr><tr><th>monitorovací rozbor <br> (tab. č. 3)</th><th>úplný rozbor <br> (tab. č. 1)</th></tr><tr><td>do 100</td><td>do 500</td><td>1</td><td>x</td></tr><tr><td>101 - 1 000</td><td>501 - 5 000</td><td>2</td><td>1</td></tr><tr><td>1 001 - 4 000</td><td>5 001 - 20 000</td><td>4</td><td>1</td></tr><tr><td>4 001 - 10 000</td><td>20 001 - 50 000</td><td>8</td><td>1</td></tr><tr><td>10 001 - 20 000</td><td>50 001 - 100 000</td><td>12</td><td>1</td></tr><tr><td>20 001 - 30 000</td><td>100 001 - 150 000</td><td>12</td><td>1</td></tr><tr><td>nad 30 000</td><td>nad 150 000</td><td>x</td><td>x</td></tr><tr><td colspan="4">x Četnost a rozsah určí provozovatel individuálně podle druhu zdroje.</td></tr></tbody></table>

Poznámka k tabulce č. 6:

Tabulka č. 6 platí pro povrchovou vodu a pro vodu z podzemních zdrojů, u nichž je podezření na kontaminaci vodou povrchovou

Úplný rozbor surové vody se provádí pouze v případě, že se zjistí při úplném rozboru vyrobené vody podle tabulky č. 2 nebo ve vodovodní síti, výskyt některého ukazatele s hodnotou vyšší než 75 % limitní hodnoty pro pitnou vodu dodávanou spotřebiteli. To neplatí, pokud je ukazatel součástí monitorovacího rozboru.

V případě, že se neprokáže žádná změna jakosti vody dopravou, lze vykázat jako rozbor surové vody, vzorek odebraný v rozvodné vodovodní síti co nejblíže ke zdroji (platí pro kategorii do 500 zásobených obyvatel).

B) VYROBENÁ VODA

PRO VODU UPRAVOVANOU

1. Vzorky vyrobené vody se odebírají na odtoku z konečného stupně úpravny vody během ustáleného provozu.

2. V případě prokázané stálé jakosti surové vody využívané z podzemních zdrojů lze snížit četnost provozních rozborů na polovinu.

Tabulka č. 7

MINIMÁLNÍ ČETNOST ODBĚRŮ VZORKŮ A ANALÝZ VYROBENÉ VODY

<table><tbody><tr><th rowspan="2">Objem vody vyrobené m<sup>3</sup>/den</th><th rowspan="2">Počet zásobovaných obyvatel <br> (při 200 l/obyv/den)</th><th colspan="3">Četnost / rok</th></tr><tr><th>provozní rozbor <br> (tab.č. 4)</th><th>monitorovací rozbor (tab.č. 3)</th><th>úplný rozbor <br> (tab.č. 2)</th></tr><tr><td>do 100</td><td>do 500</td><td>x</td><td>2</td><td>1 za 2 roky</td></tr><tr><td>101 - 1 000</td><td>501 - 5 000</td><td>12</td><td>4</td><td>1</td></tr><tr><td>1 001 - 4 000</td><td>5 001 - 20 000</td><td>52</td><td>8</td><td>1</td></tr><tr><td>4 001 - 10 000</td><td>20 001 - 50 000</td><td>52</td><td>16</td><td>2</td></tr><tr><td>10 001 - 20 000</td><td>50 001 - 100 000</td><td>104</td><td>52</td><td>2</td></tr><tr><td>20 001 - 30 000</td><td>100 001 - 150 000</td><td>365</td><td>52</td><td>4</td></tr><tr><td>nad 30 000</td><td>nad 150 000</td><td>x</td><td>x</td><td>x</td></tr><tr><td colspan="5">x Četnost určí provozovatel individuálně podle druhu zdroje vody. Četnost nesmí být nižší než údaj určený pro nižší počet obyvatel.</td></tr></tbody></table>

Tabulka č. 8

MINIMÁLNÍ ČETNOST ODBĚRŮ VZORKŮ A ANALÝZ NA OBSAH VOLNÉHO CHLORU (NEBO JINÉHO POUŽITÉHO DEZINFEKČNÍHO ČINIDLA) U VYROBENÉ VODY

<table><tbody><tr><th rowspan="2">Počet zásobovaných</th><th colspan="2">Četnost kontroly obsahu desinfekčního činidla</th></tr><tr><th colspan="2">vodní zdroj</th></tr><tr><th>obyvatel</th><th>podzemní</th><th>povrchový</th></tr><tr><td>do 500</td><td>X</td><td>X</td></tr><tr><td>501 - 5 000</td><td>2 x týdně</td><td>1 x denně</td></tr><tr><td>5 001 - 20 000</td><td>1 x denně</td><td>3 x denně</td></tr><tr><td>nad 20000</td><td>3 x denně</td><td>X</td></tr><tr><td colspan="3">X Četnost stanoví provozovatel podle jakosti a proměnlivosti složení vodního zdroje. Je vhodné automatické měření a registrace zbytkového obsahu dezinfekčních prostředků.</td></tr></tbody></table>

PRO VODU BEZ ÚPRAVY

1. Vzorky vyrobené vody se odebírají na odtoku po dezinfekci během ustáleného provozu.

2. V případě přerušovaného provozu nebo přímé dezinfekce do zdroje nebo vodojemu lze nahradit místo na odtoku odběrem z nejbližší akumulační nádrže nebo sítě.

3. Kontrolu obsahu dezinfekčního činidla určí individuálně provozovatel podle použitého způsobu dezinfekce a počtu zásobených obyvatel.

Tabulka č. 9

MINIMÁLNÍ ČETNOST ODBĚRŮ VZORKŮ A ANALÝZ VYROBENÉ VODY

<table><tbody><tr><th rowspan="2">Objem vody vyrobené m<sup>3</sup>/den</th><th rowspan="2">Počet zásobovaných obyvatel (při 200 l/obyv/den)</th><th colspan="2">Četnost / rok</th></tr><tr><th>monitorovací rozbor <br> (tab.č. 3)</th><th>úplný rozbor <br> (tab.č. 2)</th></tr><tr><td>do 100</td><td>do 500</td><td>2</td><td>1 za 2 roky</td></tr><tr><td>101 - 1 000</td><td>501 - 5 000</td><td>4</td><td>1</td></tr><tr><td>1 001 - 4 000</td><td>5 001 - 20 000</td><td>8</td><td>1</td></tr><tr><td>4 001 - 10 000</td><td>20 001 - 50 000</td><td>16</td><td>2</td></tr><tr><td>10 001 - 20 000</td><td>50 001 - 100 000</td><td>52</td><td>2</td></tr><tr><td>20 001 - 30 000</td><td>100 001 - 150 000</td><td>52</td><td>4</td></tr><tr><td>nad 30 000</td><td>nad 150 000</td><td>x</td><td>x</td></tr><tr><td colspan="4">x Četnost určí provozovatel individuálně podle druhu zdroje vody. Četnost nesmí být nižší než údaj určený pro nižší počet obyvatel.</td></tr></tbody></table>

C) PITNÁ VODA DODÁVANÁ VODOVODNÍM POTRUBÍM ODBĚRATELI

ROZVODNÁ VODOVODNÍ SÍŤ

Určení rozsahu rozborů, četnosti sledování, místa odběrů vzorku, způsob odběru vzorků, metody stanovení včetně požadavků na laboratoře provádějící analýzy a další podrobnosti se řídí vyhláškou č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.

D) VODOJEMY

1. Četnost odběrů a rozsah rozborů vody z vodojemů určuje provozovatel podle potřeby tak, aby bylo zajištěno řádné provozování vodojemů a vodovodních řadů.

2. Sledování jakosti vyrobené vody v průběhu její dopravy ke spotřebiteli zajišťuje provozovatel podle potřeby, a to zvláště s ohledem na korozivní účinky vody a změny biologického oživení.

## ČÁST 4 - ZPŮSOB ZPRACOVÁNÍ A HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ, ARCHIVACE

1. Výsledky rozborů se zaznamenávají do protokolů, ve kterých musí být uvedeny zvláště údaje o místu odběru vzorků, datu odběru, časovém rozpětí odběru vzorku (typ vzorku), jméno osoby, která vzorky odebrala, datum analýzy a použitá metoda. Výsledky analýz se zpracovávají zpravidla v digitální formě s ohledem na přenos dat.

2. Laboratoř, která provádí monitorovací a úplné rozbory surové a vyrobené pitné vody se prokazuje platným osvědčením o akreditaci nebo osvědčením o správné činnosti laboratoře.

3. Hodnocení výsledků jakosti vyrobené vody provádí provozovatel podle:

- překročení hodnot jednotlivých ukazatelů podle jednotlivých typů limitů pro pitnou vodu30) (mezní hodnota, nejvyšší mezní hodnota); pro vodu vyrobenou se neprovádí hodnocení v ukazateli volný chlor na výstupu z úpravny vody,

- počtu nevyhovujících vzorků, (tj. překročení hodnoty pro jednotlivé typy limitu v analyzovaném vzorku),

- množství dodávané vody v roce nevyhovující daným limitům,

- počtu dnů v roce, kdy byl u vyrobené nebo dodané vody překročen limit alespoň v jednom ukazateli.

4. Ukazatele, které nemají určen limit, jsou hodnoceny provozovatelem podle konkrétních potřeb technologie provozu a rozvodu vody vodovodním řadem (např. korozivní vlastnosti).

5. Protokoly podle bodu 1 se uchovávají trvale.

30) § 2 písm. b) a c) vyhlášky č. 252/2004 Sb.

Příloha č. 10 k vyhlášce č. 428/2001 Sb.

TECHNICKÉ UKAZATELE PRO PLÁN KONTROL MÍRY ZNEČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD

## ČÁST 1 - MÍSTA ODBĚRŮ V KONTROLNÍCH PROFILECH TECHNOLOGICKÉ LINKY ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD

PRO ODPADNÍ VODU ČIŠTĚNOU:

a) přítok odpadní vody do čistírny odpadních vod,

b) mezi jednotlivými stupni čištění odpadní vody (provozní rozbory),

c) odtok odpadní vody z čistírny odpadních vod.

PRO ODPADNÍ VODU NEČIŠTĚNOU:

Volné výusti odpadních vod do vodního recipientu.

*Zobrazeno prvních 250 z 685 bloků úplného znění. Kompletní text je na kanonické stránce.*

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/zakony/sb/2014/48)
