# 615/2006 Sb. - Nařízení vlády o stanovení emisních limitů a dalších podmínek provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší

- Úplná citace: Nařízení vlády č. 615/2006 Sb., o stanovení emisních limitů a dalších podmínek provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší
- Stav: Zrušený
- Znění: Poslední znění před zrušením
- ELI: /eli/cz/sb/2006/615/2012-01-01
- Datum vyhlášení: 29. 12. 2006
- Účinnost od: 1. 1. 2007
- Datum zrušení: 1. 9. 2012
- Částka: 191/2006

## Obsah

- § 1
- § 2
- § 3
- § 4
- § 5
- § 6
- § 7
- Část I - Použitá označení a vysvětlení zkratek
- Část II - Kategorie, emisní limity a technické podmínky provozu zdrojů

615
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 20. prosince 2006
o stanovení emisních limitů a dalších podmínek provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší
Vláda nařizuje podle § 55 odst. 1 zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění zákona č. 92/2004 Sb., zákona č. 180/2005 Sb. a zákona č. 385/2005 Sb., (dále jen zákon) k provedení § 4 odst. 12 a § 5 odst. 12 zákona:

## § 1

Předmět úpravy

(1) Toto nařízení1) zapracovává příslušné předpisy Evropských společenství2) a stanoví emisní limity, podmínky provozování a způsob zařazování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší (dále jen zdroj) do jednotlivých kategorií zdrojů.

(2) Toto nařízení se nevztahuje na

a) spoluspalování odpadů s palivy ve zdrojích, které je uvedeno ve zvláštním právním předpisu3),

b) zdroje, které emitují těkavé organické sloučeniny z procesů aplikujících rozpouštědla a ze skladování a distribuce benzinu, které jsou uvedeny ve zvláštním právním předpisu4).

## § 2

Základní pojmy

Pro účely tohoto nařízení se rozumí

a) přímým procesním ohřevem ohřev, u kterého jsou znečišťující látky vzniklé spalováním paliv odváděny společně se znečišťujícími látkami vnášenými do ovzduší technologickým procesem,

b) projektovaným výkonem nejvyšší výkon stanovený a zaručený dodavatelem, výrobcem nebo projektantem, kterého lze dosáhnout při trvalém provozu za stanovených podmínek, který je uveden v projektové dokumentaci stavby, ve vydaných závazných stanoviscích a povoleních podle § 17 zákona nebo v integrovaném povolení podle zákona o integrované prevenci6).

## § 3

Kategorizace zdrojů

(1) Kategorie zdrojů jsou uvedeny v příloze č. 1 k tomuto nařízení, ve které jsou stanoveny kategorie, emisní limity a technické podmínky provozu zdrojů, a v příloze č. 2 k tomuto nařízení, ve které jsou stanoveny kategorie, emisní faktory a plány zavedení zásad správné zemědělské praxe u zemědělských zdrojů.

(2) Pokud zdroj není uveden v příloze č. 1 nebo č. 2 k tomuto nařízení, považuje se za velký zdroj

a) zdroj, u něhož jmenovitý tepelný výkon přímého procesního ohřevu je vyšší než 5 MW,

b) zdroj, jehož roční emise jedné nebo více uvedených znečišťujících látek překračuje při projektovaném výkonu zdroje a při hmotnostní koncentraci odpovídající obecnému emisnímu limitu uvedenému ve zvláštním právním předpisu5) některé z následujících množství

1. 200 t tuhých znečišťujících látek,

2. 300 t oxidů síry vyjádřených jako oxid siřičitý,

3. 4 t chloru a jeho plynných anorganických sloučenin vyjádřených jako chlor,

4. 10 t těkavých organických látek vyjádřených jako celkový organický uhlík,

5. 200 t oxidu dusnatého a oxidu dusičitého vyjádřených jako oxid dusičitý,

6. 1 t sulfanu,

7. 2 t fluoru a jeho plynných anorganických sloučenin vyjádřených jako fluor,

8. 50 t oxidu uhelnatého,

9. 10 t amoniaku, nebo

c) zdroj, jehož roční emise jakékoliv další ze znečišťujících látek než znečišťujících látek uvedených v písmenu b) nebo jejich stanovené skupiny uvedené ve zvláštním právním předpisu5) překračuje při projektovaném výkonu zdroje a při hmotnostní koncentraci odpovídající obecnému emisnímu limitu uvedenému ve zvláštním právním předpisu5) desetinásobek roční emise zjištěné výpočtem z hmotnostního toku rozhodujícího pro stanovení obecného emisního limitu a roční provozní doby zdroje stanovené na úrovni 1000 hodin.

(3) Pokud zdroj není uveden v příloze č. 1 nebo č. 2 k tomuto nařízení, považuje se za střední zdroj

a) zdroj, u něhož jmenovitý tepelný výkon přímého procesního ohřevu je od 0,2 MW do 5 MW včetně,

b) zdroj, jehož roční emise jedné nebo více uvedených znečišťujících látek se při projektovaném výkonu zdroje a při hmotnostní koncentraci odpovídající obecnému emisnímu limitu uvedenému ve zvláštním právním předpisu5) pohybuje v rozmezí následujících množství

1. 20 až 200 t včetně tuhých znečišťujících látek,

2. 30 až 300 t včetně oxidu siřičitého,

3. 0,4 až 4 t včetně chloru a jeho plynných anorganických sloučenin vyjádřených jako chlor,

4. 1 až 10 t včetně těkavých organických látek vyjádřených jako celkový organický uhlík,

5. 20 až 200 t včetně oxidu dusnatého a oxidu dusičitého vyjádřených jako oxid dusičitý,

6. 0,1 až 1 t včetně sulfanu,

7. 0,2 až 2 t včetně fluoru a jeho plynných anorganických sloučenin vyjádřených jako fluor,

8. 5 až 50 t včetně oxidu uhelnatého,

9. 5 až 10 t včetně amoniaku, nebo

c) zdroj, jehož roční emise jakékoliv další ze znečišťujících látek než znečišťujících látek uvedených v písmenu b) nebo jejich stanovené skupiny uvedené ve zvláštním právním předpisu5) překračuje při projektovaném výkonu zdroje a při hmotnostní koncentraci odpovídající obecnému emisnímu limitu uvedenému ve zvláštním právním předpisu5) roční emise zjištěné výpočtem z hmotnostního toku rozhodujícího pro stanovení obecného emisního limitu a roční provozní doby zdroje stanovené na úrovni 1000 hodin.

(4) Pokud zdroj není uveden v příloze č. 1 nebo č. 2 k tomuto nařízení ani v odstavci 2 nebo 3, považuje se za malý zdroj.

(5) Za účelem kategorizace se parametry určující zařazení zdroje do příslušné kategorie sčítají u technologicky shodných zařízení jednoho provozovatele, jestliže se jedná o zdroje, které jsou umístěny ve stejné provozovně8) a jejich emise jsou vypouštěny společným výduchem, bez ohledu na počet komínových průduchů, nebo by s ohledem na uspořádání mohly být vypouštěny společným výduchem bez ohledu na počet komínových průduchů. U malých zdrojů se parametry určující zařazení zdroje do příslušné kategorie sčítají pouze s parametry jiných malých zdrojů.

## § 4

Emisní limity a podmínky provozování zdrojů

(1) Emisní limity a podmínky provozování zdrojů jsou uvedeny v přílohách č. 1 a 2 k tomuto nařízení. Součástí podmínek provozu vyjmenovaných zdrojů jsou požadavky na konstrukci a vybavení zdroje nebo na jeho provozování, které emisní limity doplňují nebo nahrazují.

(2) Provozovatelé středních zdrojů uvedených v bodech 1.2., 1.4., 2.1., 2.2.1., 2.2.2., 3.6., 3.7., 5.1. až 5.4., 6.3., 6.7., 6.8., 6.10., části II přílohy č. 1 k tomuto nařízení zpracovávají provozní řád, jehož obsah stanoví zvláštní právní předpis5).

## § 5

Plán zavedení zásad správné zemědělské praxe

Provozovatelé středních zemědělských zdrojů podle přílohy č. 2 k tomuto nařízení zpracovávají plán zavedení zásad správné zemědělské praxe. Náležitosti a způsob zpracování plánu zavedení zásad správné zemědělské praxe stanoví příloha č. 2 k tomuto nařízení.

## § 6

## Zrušovací ustanovení

Nařízení vlády č. 353/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší, se zrušuje.

## § 7

Účinnost

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2007.

Předseda vlády:

Ing. Topolánek v. r.

Ministr životního prostředí:

Ing. Kalaš v. r.

Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 615/2006 Sb.

Kategorie, emisní limity a technické podmínky provozu zdrojů

## Část I - Použitá označení a vysvětlení zkratek

a) vztažné podmínky A pro emisní limit - koncentrace příslušné látky při tlaku 101,325 kPa a teplotě 273,15 K (dále jen normální podmínky) v suchém plynu, někdy s udáním referenčního obsahu některé látky v odpadním plynu, obvykle kyslíku,

b) vztažné podmínky B pro emisní limit - koncentrace příslušné látky ve vlhkém plynu za normálních podmínek, někdy s udáním referenčního obsahu některé látky v odpadním plynu, obvykle kyslíku,

c) vztažné podmínky C pro emisní limit - koncentrace příslušné látky v odpadním plynu za obvyklých provozních podmínek,

d) NO2 - oxidy dusíku vyjádřené jako oxid dusičitý,

e) TZL - tuhé znečišťující látky,

f) SO2 - oxidy síry vyjádřené jako oxid siřičitý, pokud text této přílohy neuvádí jinak,

g) HCl - plynné anorganické sloučeniny chloru vyjádřené jako HCl, vyjma chloru

h) HF - plynné anorganické sloučeniny fluoru vyjádřené jako HF,

i) O2R - referenční obsah kyslíku,

j) EL - emisní limit,

k) PAH- polycyklické aromatické uhlovodíky,

l) VOC - těkavé organické látky vyjádřené jako celkový organický uhlík.

Závazné podmínky provozu zařízení na spalování odpadních plynů

Všechna, i nouzová, zařízení k likvidaci odpadních plynů se konstruují tak, aby při spalování odpadních plynů bylo zabezpečeno optimální vedení spalovacího režimu a snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší.

1. Fléra (pochodeň) je zařízení pro snížení emisí látek znečišťujících ovzduší, které pracuje jako

a) havarijní výpust plynů do vnějšího ovzduší

b) při spojení technologických prostorů s vnějším ovzduším nebo

c) při neustáleném a jinak těžce zpracovatelném přebytku plynů.

2. Každá fléra je posuzována individuálně s ohledem na její konstrukci, lokalizaci a na spalované plynné médium. Při posuzování těchto zařízení je třeba dávat přednost asistovaným flérám, tj. flérám, které mají konstrukční možnost ovlivňovat množství přiváděného vzduchu a teploty spalování.

## Část II - Kategorie, emisní limity a technické podmínky provozu zdrojů

1. Energetika

1.1. Třídění a úprava uhlí, briketárny

<table><tbody><tr><th colspan="3">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">0<sub>2R<br> </sub>[%]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>VOC</th><th>PAH<sup>1)</sup></th></tr><tr><td colspan="5">Třídění a jiná studená úprava uhlí</td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>100</td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="5">Tepelná úprava uhlí (briketárny, nízkoteplotní karbonizace, sušení)</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>100</td><td>50</td><td>0,2</td><td></td><td>C</td></tr></tbody></table>

1) v rozsahu podle § 12 odst. 2 vyhlášky č. 205/2009 Sb., o zjišťování emisí ze stacionárních zdrojů a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší

1.2. Výroba koksu - koksovací baterie

<table><tbody><tr><th colspan="5">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">O<sub>2R<br> </sub>[%]</th><th rowspan="2">Vztažné <br> podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th></th><th>NO<sub>2</sub></th><th></th><th>PAH<sup>2)</sup></th></tr><tr><td colspan="7">Otop koksárenských baterií</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td></td><td></td><td>500</td><td></td><td></td><td>5</td><td>B</td></tr><tr><td colspan="7">Příprava uhelné vsázky</td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td>Koksování</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td></td><td></td><td></td><td></td><td>0,2</td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="7">Vytlačování koksu</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td>0,2</td><td></td><td>B</td></tr><tr><td colspan="7">Chlazení koksu</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td><sup>1)</sup></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>B</td></tr><tr><td colspan="7">Třídění koksu</td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>B</td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) 0,1 kg TZL/t celkového hašeného koksu při mokrém chlazení koksu.

2) V rozsahu podle § 12 odst. 2 písm. d) vyhlášky č. 205/2009 Sb., o zjišťování emisí ze stacionárních zdrojů a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší.

Technické podmínky provozu:

a) Pro otop koksárenských komor lze použít pouze odsířený koksárenský plyn.

b) Plnicí plyny při plnění koksárenských komor jsou odváděny do surového koksárenského plynu nebo do jiné koksovací komory. Podmínky průběhu operačního cyklu stanoví provozní řád.

c) Zařízení chemických provozů koksoven jsou zabezpečena proti únikům VOC do vnějšího ovzduší. Voda z přímého chlazení plynu nesmí být v přímém styku s ovzduším.

d) Obsah sulfanu v koksárenském plynu na výstupu z chemických provozů nesmí překročit 500 mg/m3. Obsah sulfanu se zjišťuje trvale provozním měřením.

e) Vypouštění koksárenského plynu do ovzduší není dovoleno. Podmínky pro jeho případné řízené spalování v souladu s částí I je třeba stanovit v provozním řádu.

f) Těsnost dveří koksárenských komor musí být trvale zajištěna pravidelným čištěním, seřizováním, opravami a náhradním způsobem tak, aby nebyly zjevné emise posuzované ze vzdálenosti cca 30 m u více než 10 % dveří komor na strojové i koksové straně, kontrola netěsností a jejich rozsah budou specifikovány v provozním řádu.

g) Při vytlačování koksu z komor musí být odpadní plyny jímány a zaváděny do odprašovacího zařízení.

h) Hasicí věže musí být vybaveny přepážkami na snižování emisí. U nových hasících věží bude jejich minimální výška alespoň 30 m.

i) Při poruše na odsávání surového koksárenského plynu z baterií a při nutnosti spalovat jej na flérách musí být zastaveno vytlačování a plnění komor.

1.3. Zplyňování a zkapalňování uhlí, výroba a rafinace minerálních olejů, výroba a rafinace plynů, výroba energetických plynů.

<table><tbody><tr><th colspan="6">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné <br> podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th><th>sulfan</th><th>amoniak</th></tr><tr><td>150</td><td>2 500</td><td>500</td><td>800</td><td>10</td><td>50</td><td>A</td><td>velký zdroj</td></tr></tbody></table>

1.4. Výroba bioplynu

Kategorie: střední zdroj

Technická podmínka provozu:

Využití všech dostupných opatření k zabránění nebo omezení vzniku zapáchajících látek a opatření k jejich likvidaci, obsažených ve Věstníku MŽP.

2. Výroba a zpracování kovů

2.1. Pražení nebo slinování kovové rudy včetně sirníkové rudy

<table><tbody><tr><th colspan="5">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">O<sub>2R<br> </sub>[%]</th><th rowspan="2">Vztažné <br> podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th><th>plynné <br> sloučeniny</th></tr><tr><td colspan="7">Příprava vsázky</td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="7">Spékací pásy aglomerace</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td>400</td><td>400</td><td>6000<sub>1)<br> </sub> 8000</td><td>1</td><td>19</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="7">Manipulace se spečencem (například chlazení, drcení, mletí, třídění)</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="7">Peletizační závody (jako drcení, sušení, peletizace)</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>25</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr></tbody></table>

Poznámka:

1) Platí pro karbonátové rudy.

2.2. Výroba surového železa nebo oceli

Z prvotních nebo druhotných surovin.

2.2.1. Výroba surového železa

<table><tbody><tr><th colspan="4">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">O<sub>2R<br> </sub>[%]</th><th rowspan="2">Vztažné <br> podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th></tr><tr><td colspan="6">Doprava a manipulace s vysokopecní vsázkou</td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="6">Odlévání (vysoká pec)</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td>400</td><td></td><td></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Ohřívače větru</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td>2500</td><td>400</td><td>4000</td><td>7</td><td>A</td></tr></tbody></table>

2.2.2. Výroba oceli

<table><tbody><tr><th colspan="5">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné <br> podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th><th>PAH<sup>4)</sup></th></tr><tr><td colspan="6">Doprava a manipulace se vsázkou nebo produktem<sup>1)</sup></td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="6">Nístějové pece s intenzifikací kyslíkem</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td>400</td><td>400</td><td><sup>2)</sup></td><td>0,2</td><td>B</td></tr><tr><td colspan="6">Kyslíkový konvertor</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50<sup>3)</sup></td><td>400</td><td>400</td><td>2)</td><td>0,2</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Elektrické obloukové pece</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td></td><td>400</td><td>1000</td><td>0,2</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Pánvové pece</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td>400</td><td>400</td><td>1000</td><td>0,2</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Elektrické indukční pece s projektovaným výkonem větším než 2,5 t/hod</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td>400</td><td>1000</td><td>0,2</td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) Způsob odsávání a odlučování znečišťujících látek při dělení těžkého kovového odpadu řezáním kyslíkem je třeba uvést v provozním řádu.

2) Emisním limitem je hodnota 16 kg CO/t tekuté oceli pro celkový hmotnostní tok pro nístějové pece s intenzifikací kyslíkem a 8 kg CO/t tekuté oceli pro kyslíkové konvertory.

3) Konvertorový plyn je třeba jímat s ohledem na procesní možnosti a dále jej využívat; číselná hodnota emisního limitu platí pro případ, že je vypouštěn do ovzduší.

4) v rozsahu podle § 12 odst. 2 písm. d) vyhlášky č. 205/2009 Sb., o zjišťování emisí ze stacionárních zdrojů a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší.

2.3. Zpracování železných kovů

2.3.1. Válcovny za tepla a za studena, včetně ohřívacích pecí a pecí na tepelné zpracování

Kategorie: velký zdroj - válcovna o projektovaném výkonu větším než 10 t zpracované oceli za hodinu,

střední zdroj - válcovna o projektovaném výkonu menším nebo rovném 10 t zpracované oceli za hodinu.

<table><tbody><tr><th colspan="3">EL<sup>2</sup><sup>)</sup> [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné <br> podmínky</th></tr><tr><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th></tr><tr><td>500<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>400</td><td>800</td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) Platí pro ohřívací pece nepoužívající zemní plyn. 

2) Uvedené emisní limity platí pro pece s přímým procesním ohřevem nebo při použití speciální ochranné atmosféry. Na spalování paliv využívaných k ohřevu, který není přímým procesním ohřevem, se vztahují předpisy upravující podmínky pro spalovací zdroje (kategorizace, emisní limity, ostatní podmínky provozu).

2.3.2. Kovárny - ohřívací pece a pece na tepelné zpracování

Kategorie: velký zdroj - kovárna s projektovaným tepelným výkonem větším než 5 MW,

střední zdroj - kovárna s projektovaným tepelným výkonem 1 až 5 MW včetně.

<table><tbody><tr><th colspan="4">EL<sup>2)</sup> [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">O<sub>2R</sub>[%]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th></tr><tr><th>TZL</th><th>NO<sub>2</sub></th><th>SO<sub>2</sub></th><th>CO</th></tr><tr><td>50</td><td>400</td><td>500<sup>1)</sup></td><td>800</td><td>5</td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) Platí pro ohřívací pece nepoužívající zemní plyn.

2) Uvedené emisní limity platí pro pece s přímým procesním ohřevem nebo při použití speciální ochranné atmosféry. Na spalování paliv využívaných k ohřevu, který není přímým procesním ohřevem, se vztahují předpisy upravující podmínky pro spalovací zdroje (kategorizace, emisní limity, ostatní podmínky provozu).

2.3.3. Nanášení ochranných povlaků z roztavených kovů

Kategorie: velký zdroj - technologická linka s projektovaným výkonem větším než 1 t pokovené oceli za hodinu,

střední zdroj - technologická linka s projektovaným výkonem menším nebo rovným 1 t pokovené oceli za hodinu.

Technologický ohřev procesních van

<table><tbody><tr><th colspan="2">EL<sup>1)</sup> [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th></tr><tr><th>TZL</th><th>NO<sub>2</sub></th></tr><tr><td>50</td><td>400</td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámka:

1) Uvedené emisní limity platí pro pece s přímým procesním ohřevem nebo při použití speciální ochranné atmosféry. Na spalování paliv využívaných k ohřevu, který není přímým procesním ohřevem, se vztahují předpisy upravující podmínky pro spalovací zdroje (kategorizace, emisní limity, ostatní podmínky provozu).

Žárové pokovování zinkem

<table><tbody><tr><th>EL [mg/m<sup>3</sup>] </th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th></tr><tr><th>Zn</th></tr><tr><td>10</td><td>C</td></tr></tbody></table>

2.4. Slévárny železných kovů (slitin železa)

<table><tbody><tr><th colspan="3">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th></tr><tr><td colspan="4">Doprava a manipulace se vsázkou nebo produktem<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>100</td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="4">Tavení v elektrické obloukové peci</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td>400</td><td>1000</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="4">Tavení v elektrické indukční peci</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td></td><td></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="4">Kuplovny</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td>400</td><td>1000<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="4">Tavení v ostatních pecích - kapalná paliva</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>30</td><td>400</td><td>300</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="4">Tavení v ostatních pecích - plynná paliva</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td>400</td><td>200</td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) Včetně ostatních technologických uzlů, jako jsou úpravárenské zařízení, výroby forem a jader, odlévání, čištění odlitků, dokončovací operace.

2) Platí v komíně za rekuperátorem u horkovětrných kuploven.

Technické podmínky provozu:

a) Omezování emisí VOC vznikajících při výrobě forem a jader běžně dostupnými prostředky např. minimalizací spotřeby pojiva, náhradou nátěrů na bázi alkoholu za nátěry na bázi vody, použitím nearomatických rozpouštědel pro výrobu jader cold-box.

b) U studenovětrných kuploven omezování emisí CO běžně dostupnými prostředky např. zlepšením tepelné účinnosti kuplovny, řízením jakosti koksu na vstupu, dodatečným spalováním, použitím biofiltru.

2.5. Metalurgie neželezných kovů

2.5.1. Úprava rud neželezných kovů

<table><tbody><tr><th>EL pro TZL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th>Vztažné podmínky</th><th>Kategorie</th></tr><tr><td>50<br> 10<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>A</td><td>velký zdroj</td></tr></tbody></table>

Poznámka:

1) Platí při zpracování rud na získání olova.

2.5.2. Výroba nebo tavení neželezných kovů, včetně slitin

<table><tbody><tr><th colspan="5">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>NO<sub>2</sub></th><th>zinek</th><th>HF</th><th>HCl</th></tr><tr><td colspan="6">Doprava a manipulace se surovinou nebo produktem<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="6">Pecní agregáty pro výrobu neželezných kovů</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>10<sup>2</sup><sup>)</sup>20<sup>3</sup><sup>)</sup></td><td>400</td><td></td><td></td><td></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Elektrolytická výroba hliníku</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>30</td><td></td><td></td><td>2</td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="6">Tavení a odlévání neželezných kovů a jejich slitin</td><td>velký zdroj<sup>5</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>10</td><td>400</td><td>10<sup>7</sup><sup>)</sup></td><td></td><td></td><td>C<sup>8</sup><sup>)</sup> A<sup>9</sup><sup>)</sup></td><td>střední zdroj<sup>6</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td colspan="6">Zpracování hliníku válcováním</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td>10</td><td>50</td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) Včetně ostatních technologických uzlů, jako úpravárenských zařízení, výroby forem a jader, odlévání, čištění odlitků, dokončovacích operací apod.

2) Platí při výrobě olova.

3) Platí při výrobě mědi a zinku, včetně pecí typu Imperial Smelting.

4) Platí pro ostatní výroby.

5) Tavení a odlévání hliníku a jeho slitin; tavení a odlévání ostatních neželezných kovů s projektovaným výkonem větším než 100 t/rok.

6) Tavení a odlévání neželezných kovů s výjimkou hliníku s projektovaným výkonem 1 až 100 t/rok včetně.

7) Platí pro tavení a odlévání zinku a jeho slitin.

8) Vztažné podmínky platné do 31. prosince 2014.

9) Vztažné podmínky platné od 1. ledna 2015.

Technické podmínky provozu:

a) Při elektrolytické výrobě hliníku nesmí měrná výrobní emise TZL zjištěná z denních průměrů překročit hodnotu 5 kg/t hliníku a měrná výrobní emise HF nesmí překročit 0,5 kg/t hliníku.

b) Omezování emisí VOC vznikajících při výrobě forem a jader např. minimalizací spotřeby pojiva, náhradou nátěrů na bázi alkoholu za nátěry na bázi vody, použitím nearomatických rozpouštědel pro výrobu jader cold-box.

c) Při roztavování hliníku se nesmí používat organické sloučeniny obsahující chlor.

2.6. Povrchová úprava kovů, plastů a jiných nekovových předmětů

Platí pro pokovování i nekovových předmětů, ale nevztahuje se na nanášení nátěrových hmot. Platí pro procesy moření, galvanické pokovování, fosfatizace a leštění s použitím elektrolytických nebo chemických postupů a dále smaltování, tryskání a související operace.

Kategorie: velký zdroj - je-li objem lázní (vyjma oplachu) větší než 30 m3,

střední zdroj - je-li objem lázní (vyjma oplachu) od 3 do 30 m3 včetně, procesy bez použití lázní.

<table><tbody><tr><th colspan="3">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th>Vztažné podmínky</th></tr><tr><td>TZL<sup>4</sup><sup>)</sup></td><td>NO<sub>2</sub><sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>HCl<sup>2</sup><sup>)</sup></td><td>B<sup>3</sup><sup>)</sup></td></tr><tr><td>50</td><td>1500</td><td>10</td><td>C<sup>3</sup>)</td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) Platí pro použití kyseliny dusičné při kontinuálně pracujícím zařízení.

2) Platí při použití HCl u povrchových úprav.

3) Vztažné podmínky B platí pro velké zdroje, vztažné podmínky C platí pro střední zdroje.

4) Platí pro procesy bez použití lázní.

2.7. Obrábění kovů

Obrábění a broušení kovů, mimo třískového obrábění.

Kategorie: střední zdroj - platí pro zařízení, jejichž celkový elektrický příkon je roven nebo větší než 100 kW, mimo třískového obrábění.

EL pro TZL je 50 mg/m3, při vztažných podmínkách C. Tento EL platí pouze pro obrábění za sucha.

2.8. Svařování kovových materiálů

Kategorie: střední zdroj - platí pro zařízení, jejichž celkový elektrický příkon je roven nebo větší než 1000 kVA.

EL pro TZL je 50 mg/m3, při vztažných podmínkách C.

3. Zpracování nerostů a výroba nekovových minerálních produktů

3.1. Výroba a skladování cementářského slínku a vápna

<table><tbody><tr><th colspan="4">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">O<sub>2R<br> </sub>[%]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th></tr><tr><td colspan="6">Manipulace se surovinou a výrobkem, včetně skladování a expedice</td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="6">Výroby cementářského slínku v rotačních pecích</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>30</td><td>400</td><td>800</td><td></td><td>10</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Ostatní technologická zařízení výroby cementu</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>30</td><td></td><td></td><td></td><td></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Výroby vápna v rotačních pecích</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>30</td><td></td><td>1200</td><td></td><td></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="6">Výroby vápna v šachtových a jiných pecích</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50</td><td></td><td>1200</td><td><sup>1</sup><sup>)</sup></td><td></td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámka:

1) Při výrobě vápna v šachtových koksových pecích nesmí být v odpadních plynech více než 3% obj.

3.2. Výroba materiálů a produktů obsahujících azbest

Kategorie: velký zdroj - výroba materiálů obsahujících azbest, které by mohly vést k uvolnění azbestových vláken.

EL pro azbest je 0,1 mg/m3.

3.3. Výroba skla, včetně skleněných vláken

<table><tbody><tr><th colspan="5">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">O<sub>2R<br> </sub>[%]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th><th>jiné</th></tr><tr><td colspan="7">Výroby skla, vláken, sklářských výrobků, smaltovacích a glazurovacích frita a skla pro bižuterní zpracování</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>100<sup>1</sup><sup>)</sup>50<sup>2</sup><sup>)</sup><sup>,</sup><sup>20</sup><sup>)</sup></td><td>500<sup>3</sup><sup>)</sup>1600<sup>4</sup><sup>)</sup>,<sup>20</sup><sup>)</sup></td><td>2500<sup>5</sup><sup>)</sup>1100<sup>6</sup><sup>)</sup> 1600<sup>7</sup><sup>)</sup><sup>,</sup><sup>8</sup><sup>)</sup></td><td>800<sup>9</sup><sup>)</sup></td><td>5<sup>10), 11)</sup><br> 50<sup>12</sup><sup>)</sup>30<sup>13</sup><sup>)</sup></td><td>8<sup>14</sup><sup>)</sup>13<sup>6</sup><sup>)</sup><sup>,</sup><sup>15</sup><sup>)</sup></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="7">Výroby skleněných vláken s použitím organických pojiv</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>50<sup>16</sup><sup>)</sup>75<sup>17</sup><sup>)</sup></td><td></td><td></td><td></td><td>50<sup>18</sup><sup>)</sup></td><td></td><td>C</td></tr><tr><td colspan="7">Zpracování a zušlechťování skla (leštění, malování, mačkání, tavení z polotovarů nebo střepů, výroba bižuterie, aj.)</td><td rowspan="2">střední zdroj</td></tr><tr><td>100<sup>19</sup><sup>)</sup></td><td></td><td>500<sup>19</sup><sup>)</sup></td><td>800<sup>19</sup><sup>)</sup></td><td>7<sup>12</sup><sup>)</sup></td><td></td><td></td></tr></tbody></table>

Poznámky:

1) Platí při hmotnostním toku menším než 2,5 kg/h.

2) Platí při hmotnostním toku rovném nebo větším než 2,5 kg/h.

3) Platí při spalování zemního plynu.

4) Platí pro ostatní paliva.

5) Platí pro regenerační kontinuální tavicí agregáty.

6) Platí pro diskontinuální tavicí agregáty.

7) Platí pro rekuperační kontinuální tavicí agregáty.

8) Při nitrátovém čeření nesmí příslušná hmotnostní koncentrace oxidů dusíku překročit dvojnásobek uvedených hodnot.

9) Platí při hmotnostním toku rovném nebo větším než 5 kg/h.

10) Platí pro olovo, antimon, mangan, vanad, cín, měď při celkovém hmotnostním toku všech těchto látek rovném nebo větším než 0,05 kg/h.

11) Platí pro kobalt, nikl, chrom, arsen, kadmium, selen při celkovém hmotnostním toku všech těchto látek rovném nebo větším než 0,01 kg/h.

12) Platí pro HF při hmotnostním toku rovném nebo větším než 0,05 kg/h.

13) Platí pro HCl při hmotnostním toku rovném nebo větším než 0,05 kg/h.

14) Platí pro kontinuální tavicí agregáty.

15) Při kyslíkovém tavení, u pecí s elektrickým otopem nebo u diskontinuálních agregátů v době, kdy nedochází ke spalovacímu procesu, se neprovádí přepočet na O2R, přepočet na O2R se neprovádí pro ty znečišťující látky, jejichž koncentrace je snižována instalovaným odlučovačem, u kterého je pro chlazení použito mísení spalin se vzduchem.

16) V odpadních plynech z odsávání, dopravy, manipulace se vsázkou a ostatních zařízení, která emitují TZL.

17) V odpadních plynech z usazování, vytvrzování a sušení vláken s organickými pojivy.

18) Platí pro VOC.

19) Platí pro tavení z polotovarů nebo střepů.

20) Platí pro zdroje, které mají termíny generálních oprav uvedeny v rozhodnutích podle jiného právního předpisu,6) platí pro provedení generálních oprav.

3.4. Tavení nerostných materiálů, včetně výroby nerostných vláken

<table><tbody><tr><th colspan="6">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>VOC</th><th>HF</th><th>HCl</th></tr><tr><td colspan="7">Zpracování magnezitu a výroba bazických žáruvzdorných materiálů, křemence, apod. </td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td>400<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td>1500<sup>1</sup><sup>)</sup></td><td></td><td></td><td></td><td>A</td></tr><tr><td colspan="7">Tavení nerostných materiálů v kupolových pecích</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td>2500</td><td></td><td></td><td>10</td><td>50</td><td>A</td></tr><tr><td colspan="7">Výroba nerostných vláken s použitím organických pojiv</td><td rowspan="2">velký zdroj</td></tr><tr><td>20</td><td></td><td></td><td>50</td><td></td><td></td><td>A</td></tr></tbody></table>

Poznámka:

1) Platí z výpalu hmoty.

3.5. Výroba keramických výrobků vypalováním, zejména krytinových tašek, cihel, žáruvzdorných tvárnic, obkládaček, kameniny nebo porcelánu.

Kategorie: střední zdroj - zařízení o projektovaném výkonu od 5 do 75 t/den včetně,

velký zdroj - zařízení o projektovaném výkonu větším než 75 t/den.

<table><tbody><tr><th colspan="7">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th></tr><tr><th>TZL</th><th>SO<sub>2</sub></th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th><th>VOC</th><th>HF<sup>1</sup><sup>)</sup></th><th>HCl<sup>1</sup><sup>)</sup></th></tr><tr><td>150</td><td>2500</td><td>500</td><td>800</td><td>50</td><td>10</td><td>50</td><td>B</td></tr></tbody></table>

Poznámka:

1) Emisní limit platí pro velké zdroje znečišťování ovzduší.

Technická podmínka provozu platná od 1. ledna 2013:

Vnášení TZL do ovzduší z volných ploch musí být snižováno např. budováním zdí, clon, vysazováním vegetačních pásů, zkrápěním, zakrytováním dopravních cest a pravidelným úklidem okolních prostor.

3.6. Kamenolomy a zpracování kamene, ušlechtilá kamenická výroba, těžba, úprava a zpracování kameniva - přírodního i umělého

Technologické linky pro zpracování kamene a zpracování kameniva o celkovém projektovaném výkonu rovném nebo větším než 25 m3/den.

Kategorie: střední zdroj

Technická podmínka provozu:

Snižovat vnášení TZL do ovzduší na všech místech a při operacích, kde dochází k emisím TZL do ovzduší, používat dle povahy procesu např. vodní clony, skrápění, odprašovací nebo mlžící zařízení, zakrytování deponií sypkých materiálů, budování zástěn a pásů izolační zeleně.

3.7. Příprava stavebních hmot a betonu, recyklační linky stavebních hmot

Technologické linky pro přípravu stavebních hmot a betonu, recyklační linky stavebních hmot o celkovém projektovaném výkonu rovném nebo větším než 25 m3/den.

Kategorie: střední zdroj

Technická podmínka provozu:

Snižovat vnášení TZL do ovzduší na všech místech a při operacích, kde dochází k emisím TZL do ovzduší, používat dle povahy procesu např. vodní clony, skrápění, odprašovací nebo mlžící zařízení, zakrytování deponií sypkých materiálů, budování zástěn a pásů izolační zeleně.

3.8. Obalovny živičných směsí a mísírny živic, recyklace živičných povrchů

<table><tbody><tr><th colspan="4">EL [mg/m<sup>3</sup>]</th><th rowspan="2">O<sub>2</sub>R [%]</th><th rowspan="2">Vztažné podmínky</th><th rowspan="2">Kategorie</th></tr><tr><th>TZL</th><th>NO<sub>2</sub></th><th>CO</th><th></th></tr><tr><td>20</td><td>500</td><td>800</td><td></td><td>17</td><td>A</td><td>velký zdroj</td></tr></tbody></table>

4. Chemický průmysl

*Zobrazeno prvních 250 z 517 bloků úplného znění. Kompletní text je na kanonické stránce.*

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/zakony/sb/2006/615)
