# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 588/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 588/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:4.US.588.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 18. 12. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu; základní ústavní principy/demokratický právní stát/ukládání povinností pouze na základě zákona
- Klíčová slova: důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1; 99/1963 Sb., § 132

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatel se svou ústavní stížností, Ústavnímu soudu došlou dne 8. 10. 2001 a k poštovní přepravě předanou poštovnímu úřadu P., dne 5. 10. 2001, domáhá zrušení shora označených rozhodnutí obecných soudů, z nichž jako poslední vydané rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ze dne 23. 7. 2001, sp. zn. 33 Odo 258/2001, bylo jeho právnímu zástupci, jak Ústavní soud zjistil dotazem u Okresního soudu Plzeň-jih, doručeno dne 6. 8. 2001. Tímto dnem tak počala běžet stěžovateli zákonem stanovená 60 denní lhůta k podání ústavní stížnosti (§ 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů), která uplynula dnem 4. 10. 2001. Jestliže tedy stěžovatel podal ústavní stížnost, jak shora uvedeno, teprve dne 5. 10. 2001, stalo se tak po uplynutí lhůty pro její podání zákonem stanovené, a ústavní stížnost proto byla z tohoto důvodu podle § 43 odst. 1 písm. b) citovaného zákona odmítnuta.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-588/01-01)
