# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 57/05

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 57/05
- ECLI: ECLI:CZ:US:2005:4.US.57.05
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 11. 3. 2005
- Datum zveřejnění: 17. 12. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces; právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces /rovnost účastníků řízení, rovnost "zbraní"; právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: poučení
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 37 odst.3; 99/1963 Sb., § 119a

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byl dne 3. 2. 2005 doručen návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti ve smyslu § 72 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), prostřednictvím něhož se stěžovatel domáhal zrušení v záhlaví uvedených rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a Okresního soudu v Chebu, jimiž byla zčásti zamítnuta jeho žaloba o zaplacení 9 157 Kč s příslušenstvím.

Stěžovatel byl přesvědčen, že obecné soudy nerespektováním § 119a odst. 1 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, porušily jeho ústavně zaručené právo na spravedlivý proces (čl. 36 odst. 1, čl. 37 odst. 3 a čl. 38 odst. 1 Listiny základních práv a svobod).

Ústavní soud zkoumal, zda byla stížnost podána včas a zda splňuje veškeré formální i obsahové náležitosti vyžadované zákonem o Ústavním soudu, přičemž shledal, že ústavní stížnost byla podána opožděně.

Zákon o Ústavním soudu v § 72 odst. 3 stanoví, že ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje. V tomto případě byl takovým rozhodnutím rozsudek Krajského soudu v Plzni ze dne 18. 10. 2004, sp. zn. 18 Co 138/2004, jež byl právnímu zástupci stěžovatele doručen dne 3. 12. 2004. Stěžovatel předal svou ústavní stížnost k poštovní přepravě dne 2. 2. 2005, přičemž posledním dnem lhůty k podání ústavní stížnosti bylo pondělí 1. 2. 2005.

Ústavnímu soudu tak nezbylo než ústavní stížnost odmítnout podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-57/05-05)
