# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 50/05

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 50/05
- ECLI: ECLI:CZ:US:2005:4.US.50.05
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 7. 2. 2005
- Datum zveřejnění: 19. 12. 2007
- Předmět řízení: základní ústavní principy/demokratický právní stát/ukládání povinností pouze na základě zákona
- Klíčová slova: výkon rozhodnutí
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 4; 563/1991 Sb., čl.

## Výrok

Ústavní stížnost s e o d m í t á .

## Odůvodnění

Stěžovatelé se domáhali zrušení shora uvedených rozhodnutí, učiněných v exekuční věci. Návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti musí splňovat řadu zákonem stanovených náležitostí, včetně dodržení lhůty k podání ústavní stížnosti v délce 60 dnů, která dle § 72 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, v platném znění, počíná dnem následujícím dnu doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který stěžovateli zákon k ochraně jeho práva poskytuje.

Z kopie příslušných dodejek Ústavní soud zjistil, že rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (jímž zastavil řízení o dovolání stěžovatelů pro nedostatek zastoupení) bylo R. Š. a Rapid spol. s r.o. doručeno dne 19. 11. 2004 a S. Š. dne 16. 11. 2004. Lhůta k podání ústavní stížnosti uplynula v úterý 18. 1. 2005, resp. v pondělí 17. 1. 2005. Stěžovatelé podali ústavní stížnost k poštovní přepravě dne 28. 1. 2005, tedy nepochybně po lhůtě stanovené zákonem k jejímu podání. Z uvedeného je zřejmé, že lhůta k podání ústavní stížnosti nebyla zachována. Za situace, kdy byla zjištěna nepřekonatelná překážka projednání návrhu, Ústavní soud stěžovatele nevyzýval k odstranění celé řady vad, jimiž jejich návrh trpí.

Vzhledem k výše uvedenému soudce zpravodaj mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků stížnost odmítl jako podanou po lhůtě stanovené pro její podání (§ 43 odst. 1 písm. b) ve spojení s § 72 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, v platném znění).

P o u č e n í : Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 7. února 2005
Eliška Wagnerová
soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-50/05-05)
