# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 49/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 49/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2000:4.US.49.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 9. 3. 2000
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/restituce; právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: osoba/oprávněná, občanství/absence
- Dotčené předpisy: 12/1945 Sb., čl.; 2/1993 Sb., čl. 11 odst.1, čl. 36 odst.1; 243/1992 Sb., § 2 odst.1

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatel se svou ústavní stížností, Ústavnímu soudu osobně doručenou dne 25. ledna 2000, domáhá zrušení shora označeného rozhodnutí Krajského soudu v Brně z důvodů, které blíže ve svém podání rozvádí. Jak Ústavní soud zjistil ze zprávy uvedeného soudu, doložené fotokopií poštovní doručenky, byl právnímu zástupci stěžovatele napadený rozsudek doručen dne 24. 11. 1999. Tímto dnem počala stěžovateli běžet 60 denní lhůta k podání ústavní stížnosti, stanovená v § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, která uplynula dnem 24. 1. 2000. Jestliže tedy stěžovatel podal ústavní stížnost teprve dne 25. 1. 2000, stalo se tak po lhůtě pro její podání zákonem stanovené, a proto musela být podle § 43 odst. 1 písm. b) citovaného zákona odmítnuta.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-49/2000-2000)
