# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 49/05

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 49/05
- ECLI: ECLI:CZ:US:2005:4.US.49.05
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 11. 4. 2005
- Datum zveřejnění: 17. 12. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces; základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip rovnosti; hospodářská, sociální a kulturní práva/právo na ochranu rodičovství, rodiny a dětí
- Klíčová slova: rodiče
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 32, čl. 10; 94/1963 Sb., čl.

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byl dne 31. ledna 2005 doručen výše uvedený návrh. Výzvou ze dne 11. února 2005, doručení vykázáno dne 18. února 2005, byl navrhovatel vyzván k odstranění vad návrhu. K tomu byla stěžovateli určena lhůta 20 dnů od doručení výzvy. Byl upozorněn, že jinak bude jeho návrh odmítnut podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. a) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.

Ve stanovené lhůtě požádala advokátka, která byla stěžovateli na základě jeho žádosti určena Českou advokátní komorou a jíž stěžovatel udělil plnou moc pro řízení před Ústavním soudem, o prodloužení lhůty k odstranění vad návrhu. Na základě této žádosti byla lhůta prodloužena o dva týdny od doručení přípisu, k čemuž došlo 21. března 2001.

Sdělením ze dne 29. března 2005 sdělila advokátka stěžovatele, že na základě podrobného právního rozboru týkajícího se podmínek pro podání ústavní stížnosti je zřejmé, že stěžovatel uplatňuje zřejmě neoprávněné nároky, pročež je ústavní stížnost nepřípustná ve smyslu § 75 odst. 1 zákona o Ústavním soudu. Vytýkané vady návrhu proto nemohly být odstraněny.

Ústavní soud se s právními závěry advokátky ztotožňuje. Nezbývá mu než konstatovat, že dodatečně poskytnutá lhůta pro odstranění vad návrhu uplynula marně 4. dubna 2005. Protože stěžovatel v této lhůtě vady svého návrhu neodstranil, Ústavní soud usnesením podle § 43 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu soudcem zpravodajem návrh odmítá.
Poučení:Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 11. dubna 2005

JUDr. Pavel Rychetský
soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-49/05-05)
