# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 428/04

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 428/04
- ECLI: ECLI:CZ:US:2005:4.US.428.04
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 7. 2. 2005
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces
- Klíčová slova: opravný prostředek - mimořádný, pracovní poměr
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1; 65/1965 Sb., čl.; 99/1963 Sb., § 237

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byl dne 10. 12. 2004 doručen návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti ve smyslu § 72 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), prostřednictvím něhož se stěžovatelka domáhala přezkumu v záhlaví uvedeného rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Dříve než se Ústavní soud mohl zabývat věcnou stránkou ústavní stížnosti, byl povinen zkoumat, zda návrh splňuje veškeré formální a obsahové náležitosti, požadované zákonem o Ústavním soudu, přičemž shledal, že tomu tak není.

Stěžovatelka především nerespektovala § 30 odst. 1 zákona o Ústavním soudu, jenž ukládá fyzickým a právnickým osobám povinnost být v řízení před Ústavním soudem zastoupen advokátem, což se vztahuje již na samotné sepsání ústavní stížnosti. Stěžovatelka rovněž ve svém návrhu nesdělila, jaká opatření má Ústavní soud v rámci své pravomoci (§ 82 odst. 3 zákona o Ústavním soudu) na ochranu jejích ústavně zaručených práv přijmout a také nepřiložila kopii rozhodnutí o posledním opravném prostředku, jež jí zákon k ochraně jejího práva poskytoval.

Na existenci uvedených vad byla stěžovatelka upozorněna přípisem ze dne 29. 12. 2004, jímž jí současně byla stanovena lhůta pro jejich odstranění v délce 30 dnů.

Výzva k odstranění vad byla stěžovatelce doručena dne 31. 12. 2004, lhůta stanovená za tímto účelem tedy marně uplynula dne 29. 1. 2005, a to bez toho, že by stěžovatelka vytýkané vady odstranila. Ústavnímu soudu tedy nezbylo než ústavní stížnost odmítnout podle § 43 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-428/04-04)
