# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 398/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 398/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:4.US.398.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 7. 1. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/ochrana lidské důstojnosti, osobní cti, dobré pověsti a jména; základní práva a svobody/nedotknutelnost osoby
- Klíčová slova: ochrana osobnosti
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 10 odst.2, čl. 36 odst.1; 40/1964 Sb., § 11, § 13 odst.1, § 13 odst.2, § 15

## Text rozhodnutí

Ústavní soud rozhodl ve věci ústavní stížnosti F.A. a I.A., zastoupených JUDr. V.J., proti rozsudku Vrchního soudu v Praze ze dne 27. 3. 2001, č.j. 1 Co 211/2000-149 a rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 25. 5. 2000, č.j. 34 C 101/98-121, takto:

Ústavní stížnost se odmítá.
Odůvodnění :

Návrhem doručeným Ústavnímu soudu dne 29. 6. 2001 se stěžovatelé domáhali, aby Ústavní soud nálezem zrušil rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 27. 3. 2001, č.j. 1 Co 211/2000-149 a rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 25. 5. 2000, č.j. 34 C 101/98-121.

Stěžovatelé tvrdí, že napadenými rozsudky byla porušena jejich ústavně zaručená základní práva zakotvená zejména v čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod ("Listina") a čl. 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod ("Úmluva").

Vzhledem k tomu, že podání nemělo náležitosti požadované zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), byl právní zástupce stěžovatelů přípisem ze dne 30. 7. 2001 (doručení vykázáno dne 1. 8. 2001) vyzván k odstranění vad návrhu, tj. k předložení speciálních plných mocí a kopie rozhodnutí, proti němuž ústavní stížnost směřuje. K odstranění vad návrhu mu byla určena lhůta 20 dnů, jež marně uplynula dnem 21. 8. 2001.

Přípisem ze dne 22. 10. 2001 byli stěžovatelé a opětovně i právní zástupce, vyzváni k odstranění výše uvedených vad ve lhůtě 25 dnů. Výzva byla stěžovatelům doručena podle dodejky opatřené razítkem dodací pošty s datem 29. 10. 2001. Právnímu zástupci byla doručena dne 25. 10. 2001.

Dne 20. 11. byly Ústavnímu soudu doručeny řádné plné moci stěžovatelů, nikoliv však požadovaná kopie rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 72 odst. 4 zákona), tj. rozsudku Vrchního soudu v Praze ze dne 27. 3. 2001, č.j. 1 Co 211/2000-149.

Ústavní soud je nucen konstatovat, že do dnešního dne stěžovatelé neodstranili vady podání ve lhůtě k tomu určené, a proto mu nezbylo než návrh podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. a) zákona odmítnout, a to mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků.
Poučení: Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 7. ledna 2002
JUDr. Pavel Varvařovský
soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-398/01-01)
