# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 354/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 354/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:4.US.354.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 14. 7. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces; právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: důkaz/volné hodnocení, byt/vyklizení
- Dotčené předpisy: 40/1964 Sb., § 3; 99/1963 Sb., § 132

## Výrok

V odůvodnění usnesení ze dne 14. července 2003 se třetí odstavec, ve znění:
Kromě tohoto bylo napadené rozhodnutí stěžovatelce doručeno nejpozději 17. prosince 2003 (podle údajů na napadeném rozsudku však zřejmě již 6. prosince 2003). Tímto dnem začala běžet lhůta k podání ústavní stížnosti dle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), v trvání 60 dnů. Tato lhůta marně uplynula v pátek 14. února 2002 (resp. v pondělí 3. února 2003). Ústavní stížnost však byla k poštovní přepravě podána až dne 27. června 2003.

Nahrazuje odstavcem, který zní:
Kromě tohoto bylo napadené rozhodnutí stěžovatelce doručeno nejpozději 17. prosince 2002 (podle údajů na napadeném rozsudku však zřejmě již 6. prosince 2002). Tímto dnem začala běžet lhůta k podání ústavní stížnosti dle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), v trvání 60 dnů. Tato lhůta marně uplynula v pátek 14. února 2003 (resp. v pondělí 3. února 2003). Ústavní stížnost však byla k poštovní přepravě podána až dne 27. června 2003.

## Odůvodnění

Při vyhotovení čistopisu usnesení Ústavního soudu shora označeného došlo k písařské chybě, když omylem byly zaměněny letopočty u dat. Z logiky plynutí času je sice zjevné, že nemohla uplynout lhůta k doručení ústavní stížnosti na počátku roku 2002, za situace, kdy napadené rozhodnutí mělo být doručeno teprve v budoucnosti (prosinec 2003). Přesto bylo nutno toto pochybení napravit postupem dle § 63 zákona, a § 164 o.s.ř.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-354/03-03)
