# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 345/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 345/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:4.US.345.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 4. 7. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/svoboda osobní
- Klíčová slova: obnova řízení, důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 140/1961 Sb., § 148; 141/1961 Sb., § 278 odst.1, § 2 odst.6; 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1

## Výrok

Ústavní stížnost se o d m í t á .

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byla dne 25. 6. 2003 doručena ústavní stížnost. Z ní a z přiložených kopií soudních rozhodnutí Ústavní soud zjistil, že napadeným usnesením Krajský soud v Českých Budějovicích zamítl návrh na povolení obnovy řízení, v němž byl stěžovatel tímtéž soudem uznán vinným trestným činem zkrácení daně, poplatku a podobné dávky a odsouzen k trestu odnětí svobody (rozsudek ze dne 30. 6. 2000, sp. zn. 9 T 17/97). Vrchní soud v Praze napadeným usnesením zamítl stížnost stěžovatele proti napadenému usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích. Stěžovatel se domnívá, že napadenými rozhodnutími došlo k zásahu do jeho ústavně zaručených práv ve smyslu ust. čl. 36 odst. 1 Listiny, a ust. čl. 6 odst. 3 písm. d) Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Návrh na zahájení řízení před Ústavním soudem musí splňovat řadu zákonem stanovených náležitostí, včetně dodržení lhůty k podání ústavní stížnosti v délce 60 dnů ode dne doručení rozhodnutí o posledním prostředku k ochraně práva, a není-li takového prostředku, ode dne, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti (§ 72 odst. 2 zákona zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, dále "zákon o Ústavním soudu").

V daném případě obhájce stěžovatele obdržel předmětné usnesení stížnostního soudu dne 24. 4. 2003. Lhůta pro podání ústavní stížnosti tedy uplynula dne 23. 6. 2003. Ústavní stížnost nicméně byla k poštovní přepravě předána dne 24. 6. 2003, tedy po lhůtě stanovené zákonem.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem soudci zpravodaji nezbylo, než mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků návrh odmítnout jako podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání (ust. § 43 odst. 1 písm b) ve spojení s ust. § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu).

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 4. července 2003

JUDr. Eliška Wagnerová soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-345/03-03)
