# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 324/07

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 324/07
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:4.US.324.07
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 21. 2. 2007
- Datum zveřejnění: 9. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/ukládání daní a poplatků; hospodářská, sociální a kulturní práva/svoboda podnikání a volby povolání a přípravy k němu
- Klíčová slova: daň/daňová povinnost, smlouva
- Dotčené předpisy: 586/1992 Sb., § 6 odst.1 písm.a, § 384

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní soud obdržel dne 2. 2. 2007 faxové podání, jehož prostřednictvím se stěžovatelka domáhala zrušení v záhlaví uvedeného rozsudku Nejvyššího správního soudu. Zákon stanoví, že faxové podání obsahující návrh ve věci samé musí být nejpozději do tří dnů doplněno předložením originálu, resp. písemným podáním shodného znění, jinak k němu soud nepřihlíží [§ 42 odst. 3 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, ve spojení s § 63 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu")]. Jestliže stěžovatelka předala originál faxového podání k poštovní přepravě až dne 6. 2. 2007, učinila tak opožděně, neboť posledním dnem, kdy bylo možno předmětné podání doplnit, bylo pondělí 5. 2. 2007. Za těchto okolností Ústavní soud k faxovému podání stěžovatelky ze dne 2. 2. 2007 nepřihlížel a za řádný návrh na zahájení řízení považoval až písemné podání stěžovatelky ze dne 6. 2. 2007.

Dle § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje. Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 26. 10. 2006, č. j. 5 Afs 122/2005-70, byl právnímu zástupci stěžovatelky doručen dne 4. 12. 2006, lhůta k podání ústavní stížnosti tedy uplynula dne 2. 2. 2007. Jelikož stěžovatelka předala ústavní stížnost k poštovní přepravě až dne 6. 2. 2007, byl Ústavní soud nucen konstatovat, že tak učinila po uplynutí zákonné lhůty. Ústavnímu soudu proto nezbylo než ústavní stížnost odmítnout podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-324/07-07)
