# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 253/96

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 253/96
- ECLI: ECLI:CZ:US:1996:4.US.253.96
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 9. 12. 1996
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: hospodářská, sociální a kulturní práva/svoboda podnikání a volby povolání a přípravy k němu

## Text rozhodnutí

IV. ÚS 253/96

ČESKÁ REPUBLIKA
USNESENÍ

Ústavního soudu České republiky
Ústavní soud ČR rozhodl o návrhu ing. arch. V.R., zastoupeného advokátem JUDr. D.D., proti rozhodnutí představenstva ČKA č. 5.3./96 Causa DR/29/95 "Radnice Ú.", ze dne 25.6.1996,

t a k t o

Návrh se odmítá.

O d ů v o d n ě n í :

Navrhovatel se svým podáním, doručeným Ústavnímu soudu dne 19.9.1996, domáhá zrušení rozhodnutí představenstva ČKA č. 5.3./96 Causa DR/29/95 "Radnice Ú.", ze dne 25.6.1996, kterým byl potvrzen rozsudek Stavovského soudu ČKA, ze dne 9.1.1996, o uložení disciplinárního opatření.

Při posuzování splnění formálních náležitostí návrhu ověřoval Ústavní soud v kanceláři ČKA, kdy stížností napadené rozhodnutí nabylo právní moci a zjistil, že tato skutečnost nastala dne 25.6.1996 vyhlášením rozhodnutí. Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb. lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o posledním prostředku, který

2 - IV. ÚS 253/96
zákon k ochraně práva poskytuje. V daném případě lhůta započala běžet dne 25. června 1996 a posledním dnem lhůty k podání stížnosti byl den 23. srpen 1996. Jestliže ústavní stížnost byla, jak je patrno z razítka poštovního úřadu v H.K., předána k poštovní přepravě teprve dne 18. 9. 1996, stalo se tak po uplynutí zákonné 60 denní lhůty pro její podání, a proto musela být podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb. odmítnuta.
Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 9. prosince 1996
JUDr. Eva Zarembová
soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-253/96-96)
