# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 186/05

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 186/05
- ECLI: ECLI:CZ:US:2005:4.US.186.05
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 29. 4. 2005
- Datum zveřejnění: 31. 12. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek; právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: předběžné opatření, konkurz a vyrovnání
- Dotčené předpisy: 328/1991 Sb., § 8; 99/1963 Sb., § 74, § 102

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byl dne 31. 3. 2005 doručen návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti ve smyslu § 72 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), prostřednictvím něhož se stěžovatel domáhal zrušení v záhlaví uvedených rozhodnutí Vrchního soudu v Praze a Krajského soudu v Ústí nad Labem, jimiž byl zamítnut jeho návrh na nařízení předběžného opatření v konkursu na jeho majetek.

Ústavní soud zkoumal, zda byla stížnost podána včas a zda splňuje veškeré formální i obsahové náležitosti vyžadované zákonem o Ústavním soudu, přičemž shledal, že ústavní stížnost byla podána opožděně.

Zákon o Ústavním soudu v § 72 odst. 3 stanoví, že ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje. V tomto případě bylo takovým rozhodnutím usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 7. 1. 2005, č. j. 15 Cmo 232/2004-66, jež bylo stěžovateli doručeno dne 28. 1. 2005. Stěžovatel zaslal svou ústavní stížnost Ústavnímu soudu prostřednictvím faxu ve čtvrtek 31. 3. 2005 a tentýž den ji rovněž předal k poštovní přepravě. Posledním dnem lhůty k podání ústavní stížnosti však bylo úterý 29. 3. 2005.

Ústavnímu soudu tak nezbylo než ústavní stížnost odmítnout podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-186/05-05)
