# Ústavní soud, sp. zn. IV.ÚS 1615/07

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: IV.ÚS 1615/07
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:4.US.1615.07.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 5. 12. 2007
- Datum zveřejnění: 11. 12. 2007

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížností doručenou Ústavnímu soudu osobně dne 26. 6. 2007 podle zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu") a doplněnou na základě výzvy Ústavního soudu k odstranění vad podání podáními dne 23. 8. 2007 a 24. 8. 2007, se stěžovatel domáhal zrušení v záhlaví označených rozhodnutí. Stěžovatel namítal, že napadenými rozhodnutími bylo zasaženo do jeho ústavně zaručeného práva na spravedlivý proces podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a podle čl. 6 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Ústavní soud před tím, než přistoupí k meritornímu posouzení ústavní stížnosti zkoumá, zda ústavní stížnost splňuje zákonem požadované náležitosti a zda jsou dány podmínky jejího projednání stanovené zákonem o Ústavním soudu.

Podle ustanovení § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje; takovým prostředkem se rozumí řádný opravný prostředek, mimořádný opravný prostředek, vyjma návrhu na obnovu řízení a jiný procesní prostředek k ochraně práva, s jehož uplatněním je spojeno zahájení soudního, správního nebo jiného právního řízení.

V doplnění podání ze dne 24. 8. 2007 pod bodem 5. stěžovatel uvedl, že mu napadený rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 3. 2007, č. j. 3 As 35/2006-87, byl doručen dne 30. 4. 2007.

Ústavní soud si k posouzení oprávněnosti ústavní stížnosti vyžádal spisy Nejvyššího správního soudu sp. zn. 3 As 35/2006 a Krajského soudu v Brně sp. zn. 29 Ca 259/2003. Z obsahu spisu Krajského soudu v Brně se u č. listu 95 podává, že napadené rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bylo vypraveno k odeslání Krajským soudem v Brně dne 20. 4. 2007. Dne 24. 4. 2007 byla zásilka stěžovateli neúspěšně doručována, proto byla uložena na Poště Brno 13. Zásilka pak byla dne 26. 4. 2007 stěžovatelem vyzvednuta.

V daném případě je evidentní, že ústavní stížnost, která byla Ústavnímu soudu doručena dne 26. 6. 2007, byla podána stěžovatelem opožděně, neboť lhůta k jejímu podání marně uplynula v pondělí dne 25. 6. 2007.

Soudkyni zpravodajce proto nezbylo, než ústavní stížnost stěžovatele odmítnout podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/IV-US-1615/07-1)
