# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 898/06

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 898/06
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:3.US.898.06
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 28. 2. 2007
- Datum zveřejnění: 9. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/ukládání daní a poplatků; právo na soudní a jinou právní ochranu; právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces /rovnost účastníků řízení, rovnost "zbraní"
- Klíčová slova: daň/nedoplatek, důkazní břemeno
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 37 odst.3; 337/1992 Sb., § 31

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížností se stěžovatel domáhá, aby Ústavní soud - pro porušení čl. 1, čl. 2 odst. 2, čl. 4, čl. 36 odst. 1 a čl. 37 odst. 3 Listiny základních práv a svobod - zrušil v záhlaví označená rozhodnutí obecných soudů, kterými bylo rozhodnuto v řízení o žalobě proti rozhodnutí správního orgánu (dodatečného platebního výměru Finančního úřadu v Praze-Modřanech č.j. 92307/00/012912/7169 ve spojení s rozhodnutím Finančního ředitelství pro hl.m.Prahu č.j. FŘ-9866/11/00) a v řízení o kasační stížnosti (§ 102 a násl. s.ř.s.).

Z ústavní stížnosti se podává, že napadený rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 9. 2005, č.j. 2 Afs 198/2004-117, byl stěžovateli doručen dne 28. 12. 2005.

Podle § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje.

V dané věci byl tento poslední opravný prostředek doručen stěžovateli dne 28. 12. 2005 (se podává ze samotné ústavní stížnosti) a dnem následujícím počala běžet výše uvedené lhůta 60 dnů; posledním dnem lhůty pak byl den 27.2.2006. Byla-li ústavní stížnost podána až dne 11. 12. 2006, stalo se tak po jejím uplynutí.

Uvádí-li stěžovatel, že ústavní stížnost proti shora označeným rozhodnutím podal již dne 24. 2. 2006, a tato zůstala nevyřízena, nelze než odkázat na sdělení Ústavního soudu ze dne 21.7.2006 a ze dne 8.9.2006, sp. zn. Spr 473/06, v nichž byl stěžovatel (po provedeném prošetření elektronické databáze a rejstříku Ústavního soudu) vyrozuměn o tom, že nebyla Ústavnímu soudu doručena a ani sám stěžovatel (vyjma záznamu v jeho poštovní knize) žádný relevantní doklad o odeslání stížnosti nepředložil. Proto nemohl Ústavní soud naložit s posuzovanou ústavní stížností jinak, než jako s novým (samostatným) podáním (ostatně stěžovat sám uvádí, že ústavní stížnost podává "opětovně").

V důsledku toho nezbylo než soudcem zpravodajem (mimo ústní jednání) ústavní stížnost podle § 43 odst. 1 písm. b/ zákona o Ústavním soudu odmítnout, neboť je návrhem podaným po lhůtě stanovené tímto zákonem.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-898/06-06)
