# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 72/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 72/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:3.US.72.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 17. 4. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/svoboda osobní/vazba
- Klíčová slova: vazba, důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 141/1961 Sb., § 381, § 2; 2/1993 Sb., čl. 8, čl. 38 odst.2, čl. 40 odst.3

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Stěžovatelka podala osobním podáním dne 11. 2. 2003 návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti. Návrh směřoval proti usnesení Vrchního soudu v Praze sp. zn. 9 To 142/02 ze dne 28. 8. 2002 ve spojení s usnesením Krajského soudu v Hradci Králové č.j. 11 Nt 158/2002-50 ze dne 29. 7. 2002. Napadenými rozhodnutími obecných soudů byla podle názoru stěžovatelky porušena ustanovení čl. 7, čl. 10 odst. 1, čl. 36 a čl. 38 odst. 1 a 2 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listina").

Dříve než se Ústavní soud může zabývat přezkoumáváním věcného obsahu podaného návrhu, je povinen zkoumat, zda jsou splněny podmínky stanovené zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), které jsou nezbytné pro zahájení řízení o ústavní stížnosti.

Podle § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

V předmětné věci je napadeno usnesení Vrchního soudu v Praze sp. zn. 9 To 142/02 ze dne 28. 8. 2002. Ze sdělení Krajského soudu v Brně sp. zn. 1 Nt 109/2002 ze dne 20. 3. 2003 a přiložené dodejky Krajského soudu v Hradci Králové vyplývá, že napadené usnesení Vrchního soudu v Praze bylo stěžovatelce doručeno dne 15. 10. 2002. Tímto dnem počala plynout lhůta pro podání ústavní stížnosti, která uplynula dne 13. 12. 2002. Návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti však byl osobně doručen Ústavnímu soudu dne 11. 2. 2003.

Vzhledem k uvedenému nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu odmítnout, jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 17. dubna 2003

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-72/03-03)
