# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 709/06

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 709/06
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:3.US.709.06
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 31. 1. 2007
- Datum zveřejnění: 16. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu; základní ústavní principy/demokratický právní stát/ukládání povinností pouze na základě zákona
- Klíčová slova: škoda/náhrada, pojištění
- Dotčené předpisy: 168/1999 Sb., § 9

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

V ústavní stížnosti, doručené Ústavnímu soudu faxem dne 12. 9. 2006 a doplněné předložením originálu stížnosti podaného k poštovní přepravě téhož dne [§ 42 odst.1, 3 o.s.ř., § 63 zákona č. 182/1993 Sb. o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákona o Ústavním soudu")], stěžovatel navrhl, aby Ústavní soud - pro porušení ústavně zaručených práv podle čl. 36 odst. 1 a odst. 2 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listiny") - zrušil v záhlaví označená rozhodnutí obecných soudů, vydaných ve stěžovatelově občanskoprávní věci (o zaplacení 3 900,- Kč s příslušenstvím).

Z ústavní stížnosti a vyžádaného dokladu o doručení rozsudku odvolacího soudu (ze spisu Obvodního soudu pro Prahu 4, sp. zn. 55 C 357/2004) se podává, že rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 29. 5. 2006, č.j. 39 Co 529/2005-59, byl zástupci stěžovatele doručen do vlastních rukou dne 12. 7. 2006.

Podle § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje.

Jestliže bylo takové rozhodnutí stěžovateli doručeno dne 12. 7. 2006 a dnem následujícím počala běžet výše uvedené lhůta 60 dnů, pak posledním dnem lhůty k podání ústavní stížnosti byl den 11. 9. 2006. Byla-li ústavní stížnost podána až 12. 9. 2006, stalo se tak po jejím uplynutí. Připomíná se, že zmeškání této lhůty podle konstantní judikatury Ústavního soudu nelze prominout.

V důsledku toho nezbylo, než soudcem zpravodajem (mimo ústní jednání) ústavní stížnost podle § 43 odst. 1 písm. b/ zákona odmítnout, neboť je návrhem podaným po lhůtě stanovené tímto zákonem.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-709/06-06)
