# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 652/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 652/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2000:3.US.652.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 6. 12. 2000
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek; právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces
- Klíčová slova: právní úkon/neplatný
- Dotčené předpisy: 40/1964 Sb., § 37

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatelka podala dne 7. 11. 2000 návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti (dále jen "návrh"), který byl doručen Ústavnímu soudu dne 8. 11. 2000. Návrh směřoval proti rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem, pobočka Liberec, č.j. 30 Co 279/2000-112, ze dne 7. 7. 2000, jímž byl ve výroku ve věci samé potvrzen rozsudek Okresního soudu v Jablonci nad Nisou, č.j. 14 C 888/99-86, ze dne 23. 3. 2000. Napadeným rozsudkem byla podle názoru navrhovatelky porušena ustanovení čl. 90 a 95 Ústavy ČR a čl. 11 odst. 1 a čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a čl. 6 odst. 1 Evropské úmluvy o lidských právech.

Podle § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů, přičemž lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

V předmětné věci bylo napadené rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, pobočka Liberec, jak vyplývá ze spisu, sp. zn. 14 C 888/99, Okresního soudu v Jablonci nad Nisou č.l. 118, doručeno právnímu zástupci navrhovatelky dne 8. 9. 2000. Tímto dnem podle výše uvedeného ustanovení zákona o Ústavním soudu počala plynout lhůta pro podání ústavní stížnosti. Lhůta uplynula dne 6. 11. 2000. Návrh však byl podle doporučené zásilky R 051460 podací pošta 500 03 Hradec Králové 3 předán k poštovní přepravě dne 7. 11. 2000, tedy po lhůtě stanovené pro podání návrhu.

Vzhledem k uvedené skutečnosti nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu, odmítnout jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem.

P o u č e n í : Proti tomuto rozhodnutí není odvolání přípustné.

V Brně dne 6. prosince 2000

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-652/2000-2000)
