# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 596/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 596/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:3.US.596.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 29. 1. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/ tajemství listovní a jiných záznamů a zpráv; právo na soudní a jinou právní ochranu /specifika trestního řízení
- Klíčová slova: důkaz/nezákonný
- Dotčené předpisy: 141/1961 Sb., § 2 odst.5, § 2 odst.6; 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1, čl. 40 odst.3

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Návrhem na zahájení řízení o ústavní stížnosti podaným dne 10. 10. 2001 se navrhovatel domáhá zrušení usnesení Městského soudu v Praze, č.j. 9 To 192/2001-1209, ze dne 27. 6. 2001 a s ním spojeného rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 9, č.j. 21 T 229/2000-1148, ze dne 12. 3. 2001. To proto, že označenými rozhodnutími obecných soudů měla být zasažena jeho základní lidská práva zakotvená v čl. 2 odst. 2, čl. 36 odst. 1, čl. 40 odst. 3, jakož i v čl. 13 Listiny základních práv a svobod.
Podle § 72 odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále zák. o ÚS) lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst. 1), a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti. V dané věci oním posledním prostředkem, který zákon k ochraně práva poskytuje bylo řízení před Městským soudem v Praze vedené pod sp. zn. 9 To 192/99 na základě odvolání podaného navrhovatelem. V tomto řízení Městský soud v Praze (jako odvolací soud) rozhodl dne 27. 6. 2001 tak, že odvolání navrhovatele usnesením, č.j. 9 To 192/2001-1209, podle § 256 trestního řádu zamítl. Jak nepochybně plyne ze spisu Obvodního soudu pro Prahu 9, sp. zn. 21 T 229/2000, bylo označené usnesení Městského soudu v Praze navrhovateli doručeno 9. 8. 2001. Návrh (ústavní stížnost) však navrhovatel podal k poštovní přepravě až dne 10. 10. 2001. Posledním dnem lhůty k podání ústavní stížnosti byl den 7. 10. 2001. Protože tento den byla neděle z hlediska ust. § 63 zák. o Ústavním soudu a následně ust. § 57 odst. 2 občanského soudního řádu byl posledním dnem k podání ústavní stížnosti den 8. 10. 2001. Jak již uvedeno, ústavní stížnost byla podána k poštovní přepravě dne 10. 10. 2001, tedy po lhůtě stanovené pro její podání zákonem o Ústavním soudu (§ 72 odst. 2).
S poukazem na uvedené tak Ústavnímu soudu nezbylo než podaný návrh dle § 43 odst. 1 písm. b) zák. o Ústavním soudu odmítnout, jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 29. ledna 2002

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-596/01-01)
