# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 594/02

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 594/02
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:3.US.594.02
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 12. 11. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip legality (vázanosti státní moci zákonem); základní ústavní principy/demokratický právní stát/ukládání povinností pouze na základě zákona; právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: cena, řízení/zastavení, správní soudnictví
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1; 82/1993 Sb., čl.; 99/1963 Sb., § 248

## Text rozhodnutí

Ústavní soud ČR rozhodl o návrhu na zahájení řízení o ústavní stížnosti navrhovatelů M. K. a F. K., oba zastoupeni Mgr. J. H., advokátkou, proti usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 21. 6. 2002, čj. 22 Ca 336/2001-15,

t a k t o :
N á v r h s e o d m í t á .
O d ů v o d n ě n í

Navrhovatelé se návrhem na zahájení řízení o Ústavní stížnosti, doručeným Ústavnímu soudu dne 7. 9. 2002 domáhali zrušení usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 21. 6. 2002, čj. 22 Ca 336/2001-15, kterým mělo být zasaženo do jejich základních práv daných jim čl. 2 odst. 2 a 3 a čl. 36 odst. 2 Listiny základních práv a svobod.
Ve smyslu § 35 a 75 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), Ústavní soud nejdříve zkoumal, zda jsou dány podmínky řízení, za kterých může ve věci jednat.
Podle § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti.
Ze spisu Krajského soudu v Ostravě, sp.zn. 22 Ca 336/2001, který si vyžádal, Ústavní soud zjistil, že napadené usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 21. 6. 2002, čj. 22 Ca 336/2001-15, bylo právní zástupkyni navrhovatelů doručeno dne 9. 7. 2002. Lhůta pro podání ústavní stížnosti uplynula dnem 6. 9. 2002, přičemž návrh byl podán k poštovní přepravě dne 9. 9. 2002, tedy po lhůtě stanovené pro jeho podání zákonem o Ústavním soudu.
Ústavnímu soudu proto nezbylo než návrh podle § 43 odst. 1 písmeno b) zákona o Ústavním soudu, odmítnout.

P o u č e n í : Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 12. listopadu 2002

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-594/02-02)
