# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 59/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 59/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:3.US.59.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 8. 3. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip legality (vázanosti státní moci zákonem); základní ústavní principy/demokratický právní stát/ukládání povinností pouze na základě zákona
- Klíčová slova: předběžné opatření, smlouva
- Dotčené předpisy: 40/1964 Sb., čl.; 99/1963 Sb., čl.

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatelka podala dne 27. 1. 2001 návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti, který byl doručen Ústavnímu soudu dne 29. 1. 2001. Návrh směřoval proti usnesení Krajského soudu v Brně, č.j. 15 Co 549/2000-44, ze dne 6. 11. 2000 ve spojení s usnesením Městského soudu v Brně, č.j. 2 Nc 56/2000-29, ze dne 27. 9. 2000. Napadenými rozhodnutími byla podle názoru navrhovatelky porušena ustanovení čl. 2 odst. 2 a čl. 4 odst. 1 a 4 a čl. 11 odst. 1 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listina").

Podle § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

Ze spisu, sp. zn. 2 Nc 56/2000, Městského soudu v Brně zjistil Ústavní soud podle doručenky na č.l. 46, že napadené usnesení Krajského soudu v Brně bylo navrhovatelce doručeno dne 27. 11. 2000. Tímto dnem počíná podle § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu lhůta pro podání ústavní stížnosti. V předmětné věci lhůta uplynula dne 25. 1. 2001. Z poštovní nálepky podací pošty Brno 2 č. R 010043 vyplývá, že návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti byl podán k poštovní přepravě dne 27. 1. 2001, tedy po lhůtě stanovené pro jeho podání zákonem o Ústavním soudu.

Vzhledem k výše uvedenému nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu, odmítnout jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 8. března 2001

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-59/01-01)
