# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 589/02

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 589/02
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:3.US.589.02
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 17. 1. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces /rovnost účastníků řízení, rovnost "zbraní"
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 37 odst.3

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Formálně vadnou ústavní stížností ze dne 3. září 2002 napadli stěžovatelé pravomocné usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 30. května 2002
(6 Co 468/2002-142), jímž bylo podle odůvodnění ústavní stížnosti odmítnuto odvolání J. B. proti rozsudku Okresního soudu v Českých Budějovicích ze dne 5. prosince 2001
(8 C 161/94), neboť odvolací soud dospěl k závěru, že odvolání bylo podáno někým, kdo
k němu nebyl oprávněn.

Stěžovatelé tvrdili, že tímto usnesením Krajského soudu v Českých Budějovicích byla porušena jejich ústavně zaručená práva obsažená v čl. 36 a čl. 37 odst. 3 Listiny základních práv a svobod, a proto navrhli, aby Ústavní soud svým nálezem usnesení Krajského soudu
v Českých Budějovicích, jak shora je označeno, zrušil.

Formální vady, které spočívaly v tom, že stěžovatelka nebyla zastoupena advokátem (§ 30 odst. 1 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, dále jen zákona), a k jejich společné ústavní stížnosti nebyla přiložena kopie rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 72 odst. 4 zákona), byly stěžovatelům vytknuty výzvou (č. l. 9) s výslovným poučením, že pokud tyto vady nebudou ve lhůtě odstraněny, bude jejich ústavní stížnost odmítnuta. Na základě žádosti (č. l. 10) byla tato lhůta stěžovatelům prodloužena do 31. prosince 2002.

V takto stanovené lhůtě byla předložena toliko plná moc nového právního zástupce stěžovatelů JUDr. L. Z.; kopie rozhodnutí o posledním opravném prostředku v uvedené lhůtě ani později předložena nebyla (lhůta marně uplynula dne 31. prosince 2002), a proto o takto vadně podané ústavní stížnosti bylo pro neodstranění vytknuté vady rozhodnuto odmítavým výrokem [§ 43 odst. 1 písm. a) zákona], jak ze znělky tohoto usnesení je patrno.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-589/02-02)
