# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 588/02

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 588/02
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:3.US.588.02
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 26. 11. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/svoboda osobní; právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces; právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: zavinění, trestný čin, důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 140/1961 Sb., § 4, § 148; 141/1961 Sb., § 2 odst.6

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Stěžovatel podal dne 3. 9. 2002 návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti (dále jen "návrh"), který byl doručen Ústavnímu soudu dne 4. 9. 2002. Návrh směřoval proti rozsudku Vrchního soudu v Praze, č.j. 3 To 125/01, ze dne 5. 3. 2002. Podle názoru stěžovatele bylo napadeným rozsudkem porušeno jeho základní právo na soudní ochranu podle čl. 36 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listina").

Dříve než Ústavní soud přistoupí k věcnému posuzování ústavní stížnosti, je povinen zkoumat, zda jsou splněny podmínky stanovené zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), které jsou nezbytné pro řízení o ústavní stížnosti.

Podle § 72 odst. 2 citovaného zákona lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

V předmětné věci bylo podaným návrhem napadeno rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, č.j. 3 To 125/01, ze dne 5. 3. 2002. Podle sdělení Vrchního soudu v Praze ze dne 31. 10. 2002 a přiložených fotokopií doručenky bylo označené rozhodnutí doručeno stěžovateli dne 9. 5. 2002. Tímto dnem počala plynout lhůta k podání ústavní stížnosti ve smyslu § 72 odst. 2 citovaného zákona, a ta uplynula dne 7. 7. 2002. Vzhledem k tomu, že konec lhůty připadl na neděli, byl podle § 63 zákona o Ústavním soudu a § 57 odst. 2 občanského soudního řádu posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den, tj. pondělí 8. 7. 2002. Návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti však byl podle poštovní nálepky R 069152, pošta Lanškroun předán k poštovní přepravě až dne 3. 9. 2002.

Vzhledem k výše uvedenému nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu odmítnout jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem, když za dané situace bylo nadbytečné vyzývat navrhovatele k odstranění dalších vad návrhu.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 26. listopadu 2002

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-588/02-02)
