# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 558/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 558/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2004:3.US.558.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 30. 3. 2004
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: hospodářská, sociální a kulturní práva/právo na ochranu rodičovství, rodiny a dětí
- Klíčová slova: dítě, rodiče, důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 32; 94/1963 Sb., čl.; 99/1963 Sb., § 132

## Výrok

Návrh se odmítá.

## Odůvodnění

Formálně vadným a nedatovaným návrhem, ke kterému byla přiložena rozhodnutí obecných soudů (rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 5 ze dne 27. února 2003 -
5 P 214/2001-226 a rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 3. září 2003 -
54 Co 243/2003-263), brojil navrhovatel ve své rodinné věci proti rozhodnutím obecných soudů a tvrdil, že jimi nebyla respektována jeho ústavně zaručená práva a rovněž ústavně zaručená práva jeho syna M. P., nar. 30. 3. 1991. Navrhovatel žádal, aby Ústavní soud vydal tento nález: "Rozsudek se zrušuje." Dále uvedl, že "listinné důkazy a doplnění ústavní stížnosti o další skutečnosti, spolu s plnou mocí právního zástupce, dodá do 14 dnů".

Formální vady, které spočívaly především v tom, že navrhovatel nebyl zastoupen advokátem (§ 30 odst. 1 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, dále jen zákon) a dále nebylo zřejmé, jaký rozsudek navrhuje zrušit (§ 34 odst. 1 zákona), byly navrhovateli vytknuty výzvou (č. l. 3 spisu Ústavního soudu), kterou navrhovatel převzal dle doručenky 18. 2. 2004, a současně mu byla k odstranění vad návrhu stanovena 30denní lhůta.

Za situace, kdy navrhovatel vytknuté formální vady svého návrhu ve stanovené lhůtě neodstranil (lhůta marně uplynula v pátek dne 19. března 2004), nezbylo Ústavnímu soudu než takto vadně podaný návrh odmítnout pro neodstranění vytknutých vad [§ 43 odst. 1 písm. a) zákona], jak je z výroku tohoto usnesení patrno.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-558/03-03)
