# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 501/99

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 501/99
- ECLI: ECLI:CZ:US:1999:3.US.501.99
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 15. 12. 1999
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: pracovní poměr
- Dotčené předpisy: 65/1965 Sb., § 65 odst.3, § 9 odst.1; 99/1963 Sb., § 80 písm.c

## Text rozhodnutí

Ústavní soud ČR rozhodl ve věci návrhu na zahájení řízení stěžovatele JUDr. A. B.,

t a k t o :
Návrh se o d m í t á .
O d ů v o d n ě n í

Stěžovatel podal dne 11. 10. 1999 návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti (dále jen "návrh"), který byl doručen Ústavnímu soudu dne 12. 10. 1999. Návrh směřoval proti rozsudku Městského soudu v Praze, čj. 35 Co 147/99-32, ze dne 27. 4. 1999, kterým byl potvrzen rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 8, čj. 24 C 84/98-14, ze dne 1. 10. 1998, jímž byla zamítnuta žaloba stěžovatele na určení neplatnosti odvolání z funkce a zaplacení specifikované částky.
Podle § 72 odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.
Ze spisu, sp. zn. 24 C 84/98, Obvodního soudu pro Prahu 8 zjistil Ústavní soud, že napadené rozhodnutí Městského soudu v Praze bylo stěžovateli doručeno dne 10. 6. 1999. Tímto dnem také počala plynout lhůta pro podání návrhu na zahájení řízení o ústavní stížnosti. Lhůta pro podání návrhu uplynula dne 8. 8. 1999. Vzhledem k tomu, že tímto dnem byla neděle posouval se konec lhůty ve smyslu § 63 zákona o Ústavním soudu a § 57 odst. 2 občanského soudního řádu na pondělí dne 9. 8. 1999. Návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti, jak je výše uvedeno, však stěžovatel podal až 11. 10. 1999.
Vzhledem k této skutečnosti nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu odmítnout jako návrh podaný po lhůtě, stanovené pro jeho podání tímto zákonem.

P o u č e ní : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 15. prosince 1999

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-501/99-99)
