# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 493/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 493/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2000:3.US.493.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 6. 12. 2000
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/ukládání daní a poplatků; základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek
- Klíčová slova: daň/nedoplatek
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 2 odst.3; 337/1992 Sb., čl.; 563/1991 Sb., čl.

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatel podal dne 15. 8. 2000 návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti (dále jen "návrh"), který byl doručen Ústavnímu soudu dne 16. 8. 2000. Návrh směřoval proti rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích, č.j. 10 Ca 89/2000-25, ze dne 10. 5. 2000, jímž byla zamítnuta žaloba proti rozhodnutí Finančního ředitelství v Českých Budějovicích, č.j. 5193/110/1999, ze dne 5. 11. 1999. Uvedeným rozhodnutím Finančního ředitelství k odvolání navrhovatele bylo změněno rozhodnutí Finančního úřadu ve Vimperku, č. 980000037, ze dne 26. 2. 1998, č.j. 6704/98/102970, jímž byla navrhovateli dodatečně vyměřena daň z příjmu fyzických osob za rok 1995 ve výši 937 231,- Kč tak, že dodatečně vyměřená daň při zohlednění výdajů činí 746 148,- Kč. Napadenými rozhodnutími byl podle názoru navrhovatele porušeno ustanovení čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listina").

Podle § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu") lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů, přičemž tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

V předmětné věci byl napadený rozsudek Krajského soudu podle doručenky ve spise, sp. zn. 10 Ca 89/2000, č.l. 33 doručen právnímu zástupci navrhovatele dne 22. 5. 2000. Tímto dnem také počala ve smyslu § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu běžet lhůta pro podání návrhu na zahájení řízení o ústavní stížnosti. Lhůta pro podání návrhu uplynula dne 20. 7. 2000. Návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti však byl podle podacího lístku R 020727 podací pošta 386 02 Strakonice předán k poštovní přepravě dne 15. 8. 2000, tedy po lhůtě stanovené pro jeho podání v citovaném ustanovení.

Vzhledem k této skutečnosti nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu, odmítnout jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 6. prosince 2000

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-493/2000-2000)
