# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 43/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 43/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:3.US.43.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 26. 2. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/restituce
- Klíčová slova: vlastnické právo/přechod/převod, konfiskace majetku
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1, čl. 38 odst.2, čl. 37; 229/1991 Sb., § 7 odst.2, § 6; 243/1992 Sb., čl.

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatelé, kteří se domáhali zrušení výše označených rozhodnutí, odůvodňovali návrh tím, že podle jejich přesvědčení soudy jimi porušily práva, jež jsou zaručena čl. 36 odst. 1, čl. 37 odst. 3 a čl. 38 odst. 2 Listiny základních práv a svobod.
Ústavní stížnost je oprávněna podat fyzická nebo právnická osoba, jestliže tvrdí, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byla účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno její základní právo nebo svoboda, zaručené ústavním zákonem nebo mezinárodní smlouvou podle čl. 10 Ústavy. Lze ji podat ve lhůtě 60 dnů, přičemž tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti [§ 72 odst. 1 písm. a) odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů].
Z obsahu sdělení Okresního soudu v Rakovníku ze dne 30. ledna 2001, dokladu o doručení rozsudku Nejvyššího soudu ČR právnímu zástupci stěžovatelů a údajů o datu podání ústavní stížnosti bylo zjištěno, že rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR o dovolání, které bylo posledním prostředkem stěžovatelů k ochraně tvrzeného práva, bylo jejich zástupci doručeno dne 21. listopadu 2000. Vzhledem k tomu, že lhůta k podání ústavní stížnosti uplynula dne 19. ledna 2001 a účastníci návrh podali až 23. ledna 2001, bylo spolehlivě prokázáno, že tak učinili až po lhůtě k tomu stanovené.
Pro výše uvedené byl návrh v souladu s § 43 odst. 1 písm. b) zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, odmítnut.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-43/01-01)
