# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 42/94

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 42/94
- ECLI: ECLI:CZ:US:1994:3.US.42.94
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 14. 4. 1994
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/nedotknutelnost obydlí

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Formálně vadným návrhem - písemným podáním ze dne 9. 3. 1994 brojí stěžovatelé proti rozsudku Okresního soudu v Novém Jičíně, případně proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě a tvrdí, že těmito rozsudky byli zkráceni ve svých právech, aniž by však blíže uvedli, která práva, resp. svobody zaručené Ústavou, mají na mysli.

Ústavní soud ČR, především u Okresního soudu v Novém Jičíně, zjistil, že rozsudek Krajského soudu v Ostravě (vynesený ve věci 11 Co 259/93) nabyl právní moci dne 20. července 1993; od tohoto data je pak třeba počítat 60 denní lhůtu, v níž ústavní stížnost proti pravomocnému rozhodnutí, proti němuž směřuje, musí být podána (§ 72 odst. 2 zák. č. 182/93 Sb.).

Takto zákonem předepsaná lhůta byla v posuzované věci skončena dnem 18. září 1993, a jestliže podání stěžovatelů bylo doručeno Ústavnímu soudu teprve dne 11. 3. 1994, je zřejmé, že zákonem stanovená lhůta nebyla dodržena.

Za tohoto stavu věci nebylo proto již třeba vyzývat stěžovatele k odstranění formálních vad, jimiž jejich podání, mělo-li by být chápáno jako ústavní stížnost (§ 34 odst. 1, 2, § 72 odst. 4 zák. č. 182/93 Sb.), trpělo.

Z vylíčených důvodů bylo proto ve věci rozhodnuto, jak ve výroku tohoto rozhodnutí se stalo (§ 43 odst. 1 lit b) zák. č. 182/93 Sb.).

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 14. 4. 1994

JUDr. Vlastimil Ševčík
předseda senátu ÚS ČR

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-42/94-94)
