# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 367/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 367/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2000:3.US.367.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 2. 11. 2000
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu

## Výrok

I. Ve vztahu k navrhovateli M. J. se řízení z a s t a v u j e .
II. Návrh navrhovatelky L. J. se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatelé podali dne 16. 6. 2000 návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti (dále jen "návrh"), který byl doručen Ústavnímu soudu dne 19. 6. 2000. Z doplněného návrhu vyplynulo, že návrh směřoval proti rozhodnutí Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, čj. KZn 69/99-19, ze dne 3. 8. 1999, kterým bylo přezkoumáno rozhodnutí Okresního státního zastupitelství, čj. Zn 189/98, ze dne 18. 12. 1998, o odložení věci a usnesení téhož orgánu, čj. Zn 189/98, ze dne 11. 1. 1999, jímž bylo rozhodnuto o tom, že státní zástupkyně není vyloučena z vykonávání úkonů. Uvedenými rozhodnutími byla podle názoru navrhovatelky porušena její základní práva zakotvená v čl. 3, čl. 10 odst. 1 a 3 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listina") tím, že její trestní podání nebyla řádně projednána.

Podáním ze dne 15. 9. 2000 vzal navrhovatel M. J. svůj návrh zpět. Podle § 77 zák. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), může navrhovatel vzít svůj návrh zpět jen do okamžiku, než se Ústavní soud odebere k závěrečné poradě. V předmětné věci navrhovatel M. J. včas podaným návrhem vzal svou ústavní stížnost zpět, a proto Ústavní soud rozhodl tak, jak je ve výroku I uvedeno.

Podle § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu lze návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

V předmětné věci návrh směřoval proti rozhodnutí Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, čj. KZn 69/99-19, ze dne 3. 8. 1999. Předmětné rozhodnutí bylo navrhovatelce doručeno dne 10. 8. 1999 a jejímu právnímu zástupci dne 11. 8. 1999. Lhůta pro podání ústavní stížnosti uplynula dne 8. 10. 1999.

Vzhledem k výše uvedené skutečnosti nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu, odmítnout jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 2. listopadu 2000

JUDr. Pavel Holländer
předseda senátu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-367/2000-2000)
