# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 330/07

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 330/07
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:3.US.330.07.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 31. 10. 2007
- Datum zveřejnění: 12. 11. 2007

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

V ústavní stížnosti, podané dne 5. 2. 2007 elektronicky a opatřené zaručeným elektronickým podpisem doplněným o kvalifikovaný certifikát vydaný akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb, stěžovatelka navrhla, aby Ústavní soud zrušil - pro porušení čl. 90 a čl. 95 odst. 1 Ústavy České republiky, čl. 1, čl. 3 odst. 1 a čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a čl. 6 odst.1 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod - v záhlaví označená rozhodnutí obecných soudů.

Podle údajů doručenky založené ve spisu Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou, sp. zn. 7 E 21/2005 (u č.l. 56) bylo napadené usnesení odvolacího soudu zástupci stěžovatelky doručováno prostřednictvím provozovatele poštovních služeb a dne 23. 11. 2006 v jeho provozovně uloženo. Zástupce stěžovatelky si zásilku vyzvedl osobně dne 7. 12. 2006.

Podle § 72 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákona o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje.

V dané věci fikce doručení stěžovatelce nastala dne 26. 11. 2006 (§ 50b odst. 1 a § 50c odst. 4 o.s.ř.) a dnem následujícím počala běžet výše uvedené lhůta 60 dnů. Její běh skončil dnem 25. 1. 2007, a ústavní stížnost byla podána opožděně, jestliže se tak stalo až 5. 2. 2007. Připomíná se, že zmeškání této lhůty podle konstantní judikatury Ústavního soudu nelze prominout.

V důsledku toho nezbylo než soudcem zpravodajem (mimo ústní jednání) ústavní stížnost podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona odmítnout, neboť je návrhem podaným po lhůtě stanovené tímto zákonem.

Vzhledem k tomuto výsledku řízení nepokládal Ústavní soud za přiléhavé vyzývat stěžovatelku k předložení originálu plné moci pro jejího zástupce (advokáta).

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-330/07-1)
