# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 33/04

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 33/04
- ECLI: ECLI:CZ:US:2004:3.US.33.04
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 14. 4. 2004
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip rovnosti; základní práva a svobody/svoboda pohybu a pobytu
- Klíčová slova: azyl
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 14; 325/1999 Sb., § 12b, § 14

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatel, který se domáhal zrušení výše označeného rozsudku, ve svém návrhu podaném dne 20. ledna 2004 mj. uvedl, že ústavní stížností napadené rozhodnutí obdržel dne 21. listopadu 2003.
Ústavní stížnost je oprávněna podat fyzická nebo právnická osoba, jestliže tvrdí, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byla účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno její základní právo nebo svoboda, zaručené ústavním zákonem. Lze ji podat ve lhůtě 60 dnů, když tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti [§ 72 odst. 1 písm. a), odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, platných do 31. března 2004].
Z obsahu ústavní stížnosti bylo zjištěno, že tato byla podána k Ústavnímu soudu dne 20. ledna 2004, když směřovala proti rozsudku Nejvyššího správního soudu, který stěžovatel obdržel 21. listopadu 2003 - lhůta tedy začala běžet tohoto dne a skončila 19. ledna 2004. Proto nutno konstatovat, že ústavní stížnost byla podána po lhůtě k tomu stanovené.
Pro výše uvedené byl návrh v souladu s § 43 odst. 1 písm. b) zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, odmítnut.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-33/04-04)
