# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 285/99

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 285/99
- ECLI: ECLI:CZ:US:1999:3.US.285.99
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 26. 7. 1999
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Podáním ze dne 9. 6. 1999, doručeným Ústavnímu soudu dne 10. 6. 1999 navrhovatel žádal prominutí zmeškání lhůty v souvislosti s ústavní stížností podanou proti usnesení Krajského soudu v Ostravě, čj. 42 Nc 5/99-75, ze dne 15. 1. 1999, která byla vedena pod sp. zn. II. ÚS 166/99 a usnesením Ústavního soudu. čj. II. ÚS 166/99-13, ze dne 26. 5. 1999, byla podle § 43 odst. 1 písm. b) zák. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), odmítnuta pro opožděné podání. Navrhovatel současně žádal, aby Ústavní soud jeho původní ústavní stížnost při prominutí zmeškání lhůty k jejímu podání znovu projednal a o návrhu věcně rozhodl.
Náležitosti návrhu na zahájení řízení o ústavní stížnosti jsou stanoveny zákonem o Ústavním soudu. Mezi tyto náležitosti patří i podání návrhu ve lhůtě k tomu zákonem stanovené. Lhůta pro podání návrhu je stanovena v § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu, a to kogentně. V uvedeném ustanovení není připuštěna možnost Ústavního soudu prominout zmeškání stanovené lhůty. I když v § 63 zákona o Ústavním soudu je stanovena možnost přiměřeně použít ustanovení občanského soudního řádu, pokud zákon nestanoví jinak, nelze toto ustanovení aplikovat na předmětnou věc. Zákon o Ústavním soudu, jak bylo výše uvedeno, jednoznačně upravuje lhůtu pro podání ústavní stížnosti bez možnosti jejího prominutí. Je zde tedy obsažena speciální úprava, která vylučuje aplikaci § 63 zákona o Ústavním soudu a tím i občanského soudního řádu.
Ze spisu, sp. zn. II. ÚS 166/99, který si Ústavní soud k předmětné věci připojil, vyplynulo, že napadené usnesení Krajského soudu v Ostravě bylo navrhovateli cestou jeho tehdejšího právního zástupce doručeno dne 26. 1. 1999. Tímto dnem počala plynout šedesátidenní lhůta k podání ústavní stížnosti, posledním dnem lhůty byl den 26. 3. 1999. Původní ústavní stížnost byla podána k poštovní přepravě dne 29. 3. 1999, tedy po lhůtě stanovené zákonem o Ústavním soudu k jejímu podání.
Vzhledem k tomu, že Ústavní soud nemá možnost prominout zmeškání lhůty pro podání ústavní stížnosti, nezbylo mu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu odmítnout, protože byl podán po lhůtě, stanovené pro jeho podání tímto zákonem.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 26. července 1999

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-285/99-99)
