# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 147/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 147/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:3.US.147.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 23. 10. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu /specifika trestního řízení /žádný trestný čin a trest bez (předchozího) zákona
- Klíčová slova: trestný čin, důkaz/volné hodnocení
- Dotčené předpisy: 140/1961 Sb., § 152, § 3; 141/1961 Sb., § 2 odst.6; 2/1993 Sb., čl. 39

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížností ze dne 21. 3. 2003, jež byla k poštovní přepravě podána, jak bylo zjištěno z podacího razítka pošty, rovněž dne 21. 3. 2003, napadl stěžovatel rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10 ze dne 21. 9. 2001, sp. zn. 4 T 29/2000, usnesení Městského soudu v Praze ze dne 18. 3. 2002, sp. zn. 8 To 26/2002, a usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 17. 9. 2002, sp. zn. 3 Tdo 665/2002, a tvrdil, že obecné soudy porušily ustanovení čl. 39 a čl. 40 odst. 2 Listiny základních práv a svobod, jakož i čl. 6 odst. 1 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Ústavní soud se nejdříve zabýval tím, zda jsou dány předpoklady meritorního projednání ústavní stížnosti ve smyslu § 42 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"). Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona lze ústavní stížnost podat ve lhůtě šedesáti dnů, přičemž tato lhůta začíná běžet dnem, kdy bylo rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, doručeno.

Ústavní soud požádal Obvodní soud pro Prahu 10 o sdělení, kdy bylo usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 17. 9. 2002, sp. zn. 3 Tdo 665/2002, jakožto rozhodnutí o posledním opravném prostředku (viz sdělení Ústavního soudu č. 32/2003 Sb.) stěžovateli, resp. jeho právnímu zástupci doručeno. Dle vyjádření jmenovaného soudu ze dne 23. 4. 2003 bylo předmětné usnesení doručeno obhájci stěžovatele (Mgr. F. Š.) dne 12. 11. 2002 a stěžovateli dne 20. 1. 2003. Lhůta k podání ústavní stížnosti tedy uplynula dnem 20. 3. 2003. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že zákonná lhůta k podání ústavní stížnosti nebyla dodržena a ústavní stížnost byla podána (i vypracována) opožděně.

Ústavnímu soudu proto nezbylo, než ústavní stížnost mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků řízení usnesením podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona odmítnout.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-147/03-03)
