# Ústavní soud, sp. zn. III.ÚS 101/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: III.ÚS 101/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:3.US.101.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 11. 7. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu; základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek
- Klíčová slova: promlčení, pokuta, smlouva, trestný čin
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 36; 209/1992 Sb., čl. 6 odst.1; 40/1964 Sb., § 544

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatel se cestou ústavní stížnosti domáhal zrušení výše označených rozsudků s tím, že podle jeho přesvědčení byla jimi porušena základní práva, jak jsou zakotvena v čl. 90 Ústavy, v čl. 11 odst. 1, čl. 36 odst. l až 4 Listiny základních práv a svobod, jakož i v čl. 6 odst. 1 Úmluvy o ochraně lidských práv a svobod. Uvedl, že rozsudek Krajského soudu v Brně ze dne 26. listopadu 2002 obdržel 30. prosince 2002.
Ústavní stížnost je oprávněna podat fyzická nebo právnická osoba, jestliže tvrdí, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byla účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno její základní právo nebo svoboda, zaručené ústavním zákonem nebo mezinárodní smlouvou podle čl. 10 Ústavy. Lze ji podat ve lhůtě 60 dnů, když tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti [§ 72 odst. 1 písm. a), odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů].
Z obsahu ústavní stížnosti a opisu napadeného rozsudku Krajského soudu v Brně č. j. 28 Co 29/2001-81 bylo zjištěno, že stěžovatel obdržel označené rozhodnutí dne 30. prosince 2002, ústavní stížnost podal dne 28. února 2003. S ohledem na obsah § 72 odst. 2 cit. zákona o Ústavním soudu lhůta k podání ústavní stížnosti, která započala dnem 30. prosince 2002, uplynula dne 27. února 2003 a nutno tedy konstatovat, že ústavní stížnost byla podána po stanovené lhůtě.
Pro výše uvedená zjištění byl návrh odmítnut [§ 43 odst. 1 písm. b) zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů].

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/III-US-101/03-03)
