# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 656/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 656/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:2.US.656.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 3. 1. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: opravný prostředek - mimořádný
- Dotčené předpisy: 513/1991 Sb., § 56; 99/1963 Sb., § 237 odst.1 písm.d

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byla dne 10. 11. 2000 doručena ústavní stížnost stěžovatelů, směřující proti usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 27. 7. 2000, č. j. 20 Cdo 723/2000-76. Podle názoru stěžovatelů bylo napadeným rozhodnutím porušeno jejich ústavně zaručené právo plynoucí z čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.
Ústavní soud především zkoumal, zda jde o návrh podaný ve lhůtě stanovené zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.
Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst. 1). Tímto rozhodnutím je napadené usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 27. 7. 2000, č. j. 20 Cdo 723/2000-76, které bylo, jak vyplývá z kopie doručenky, zaslané Ústavnímu soudu Okresním soudem v Novém Jičíně ze spisu, sp. zn. 7 C 167/98, právnímu zástupci stěžovatelů doručeno dne 11. 9. 2000. Posledním dnem k podání ústavní stížnosti tak byl čtvrtek dne 9. 11. 2000, přičemž stěžovatelé doručili ústavní stížnost faxovým podáním dne 10. 11. 2000 a doplnili podáním předaným k poštovní přepravě dne 11. 11. 2000. Je tedy zřejmé, že ústavní stížnost stěžovatelů nelze věcně projednat, neboť byla evidentně podána po uplynutí lhůty určené k jejímu podání. Kogentní ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, prominutí ani prodloužení 60 denní lhůty k podání ústavní stížnosti neumožňuje.

Za tohoto stavu věci soudce zpravodaj ústavní stížnost mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl, jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání zákonem, podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. sb) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.

P o u č e n í : Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat.

V Brně dne 3. 1. 2001
Vojtěch Cepl
soudce Ústavního soudu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-656/2000-2000)
