# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 545/2000

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 545/2000
- ECLI: ECLI:CZ:US:2000:2.US.545.2000
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 11. 10. 2000
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/ukládání daní a poplatků; právo na soudní a jinou právní ochranu /spravedlivý proces
- Klíčová slova: daň/nedoplatek, interpretace
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1, čl. 36 odst.2, čl. 38 odst.2; 337/1992 Sb., čl.; 338/1992 Sb., § 13b odst.2

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatel napadl ústavní stížností ze dne 11. 9. 2000, doručenou Ústavnímu soudu dne 12. 9. 2000, rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 7. 6. 2000, č. j. 10 Ca 56/2000-28, rozhodnutí Finančního úřadu v Pacově ze dne 18. 10. 1999, č. j. 16990/99/094971/3094, a rozhodnutí o odvolání Finančního ředitelství v Českých Budějovicích ze dne 31. 1. 2000, č. j. 5714/140/1999, ve věci stanovení daňového nedoplatku na dani z nemovitosti za původního poplatníka daně.
Ústavní soud především zkoumal, zda jde o návrh podaný ve lhůtě stanovené zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.
Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst. 1), a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti. Tímto rozhodnutím je rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 7. 6. 2000, č. j. 10 Ca 56/2000-28, který byl, jak vyplývá z doručenky založené ve spise Krajského soudu v Českých Budějovicích, sp. zn. 10 Ca 56/2000, stěžovateli doručen dne 11. 7. 2000. Posledním dnem k podání ústavní stížnosti tak byl pátek dne 8. 9. 2000, přičemž stěžovatel podal ústavní stížnost k poštovní přepravě v pondělí dne 11. 9. 2000. Je tedy zřejmé, že ústavní stížnost stěžovatele nelze věcně projednat, neboť byla evidentně podána po uplynutí lhůty určené k jejímu podání.

Za tohoto stavu věci soudce zpravodaj ústavní stížnost mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl, jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání zákonem, podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.

P o u č e n í : Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat.

V Brně dne 11. 10. 2000

Vojtěch Cepl
soudce Ústavního soudu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-545/2000-2000)
