# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 394/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 394/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:2.US.394.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 30. 10. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek
- Klíčová slova: vlastnické právo/obsah
- Dotčené předpisy: 2/1993 Sb., čl. 11 odst.1; 40/1964 Sb., čl.

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byla dne 27. 6. 2001 doručena ústavní stížnost stěžovatele, ve které napadá v záhlaví uvedená rozhodnutí obecných soudů a namítá, že došlo k porušení jeho ústavně zaručených práv.

Ve smyslu § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti. Nikoliv tedy dnem nabytí právní moci rozhodnutí, jak se domnívá stěžovatel.

Z kopie doručenky, kterou si Ústavní soud vyžádal ze spisu okresního soudu plyne, že napadený rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem - pobočka v Liberci ze dne 29. 3. 2001, č.j. 30 Co 78/2000 - 124, jakožto rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, byl právnímu zástupci stěžovatele doručen dne 27. 4. 2001, což je první den zmíněné šedesátidenní lhůty. Posledním dnem této lhůty tak bylo pondělí 25. 6. 2001.

Z obálky k ústavní stížnosti však plyne, že ústavní stížnost byla podána k poštovní přepravě až dne 26. 6. 2001. Je tedy zřejmé, že ústavní stížnost stěžovatele nelze věcně projednat, neboť byla podána po uplynutí lhůty určené k jejímu podání kogentním ustanovením § 72 odst. 2 zákona.

Vzhledem ke zjištěným skutečnostem proto Ústavní soud podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků návrh odmítl.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-394/01-01)
