# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 37/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 37/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:2.US.37.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 5. 6. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/ukládání daní a poplatků
- Klíčová slova: daň/výpočet
- Dotčené předpisy: 13/1993 Sb., čl.; 2/1993 Sb., čl. 36, čl. 11; 337/1992 Sb., čl.

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavnímu soudu byla dne 19. 1. 2001 (osobně na podatelnu Ústavního soudu) doručena ústavní stížnost stěžovatele, ve které napadá v záhlaví uvedená správní a soudní rozhodnutí a namítá, že došlo k porušení jeho ústavně zaručených práv, konkrétně pak práva na rovnost před zákonem a práva na spravedlivý proces.

Ústavní soud především zkoumal, zda jde o návrh podaný ve lhůtě stanovené zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon").

Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst. 1). Tímto rozhodnutím je napadený rozsudek Krajského soudu v Brně ze dne 8. listopadu 2000, č. j. 30 Ca 301/98 - 29, který byl, jak vyplývá ze spisu Krajského soudu v Brně, sp. zn. 30 Ca 301/98, právnímu zástupci stěžovatele doručen dne 20. 11. 2000. Posledním dnem k podání ústavní stížnosti tak byl čtvrtek dne 18. 1. 2001, přičemž ústavní stížnost byla podána dne 19. 1. 2001 osobně na podatelnu Ústavního soudu. Je tedy zřejmé, že ústavní stížnost stěžovatele nelze věcně projednat, neboť byla evidentně podána po uplynutí lhůty určené k jejímu podání. Kogentní ustanovení § 72 odst. 2 zákona, prominutí ani prodloužení 60 denní lhůty k podání ústavní stížnosti neumožňuje.
Za tohoto stavu věci soudce zpravodaj ústavní stížnost mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl, jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání zákonem, podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zákona.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-37/01-01)
