# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 367/98

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 367/98
- ECLI: ECLI:CZ:US:1998:2.US.367.98
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 7. 10. 1998
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/restituce
- Klíčová slova: tíseň, vlastnické právo/přechod/převod
- Dotčené předpisy: 87/1991 Sb., § 6 odst.1 písm.g

## Text rozhodnutí

II. ÚS 367/98
ČESKÁ REPUBLIKA

USNESENI
Ústavního soudu České republiky
Ústavní soud rozhodl v právní věci ústavní stížnosti paní L. Č., zastoupené JUDr. T. K., advokátem, o ústavní stížnosti proti rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 10. 7. 1995, sp. zn. 19 Co 561/93, ve spojení s rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 10 ze dne 13. 7. 1993, sp. zn. 16 C 82/92, t a k t o

Ústavní stížnost se o d m í t á.
O d ů v o d n ě n í

Navrhovatelka se svou ústavní stížností s odvoláním na porušení čl. 11 odst. 1 Listiny základních práv a svobod dovolávala zrušení v záhlaví uvedených rozsudků, kterými nebylo vyhověno jejím restitučním nárokům, uplatněným dle § 6 odst. 1 písm. g) zák. č. 87/1991 Sb., s odůvodněním, že v případě kupní smlouvy nebyly prokázány nápadně nevýhodné podmínky.

Dle ustanovení § 72 odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění novely č. 77/1998 Sb., lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60
1

II. ÚS 367/98
dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

Z připojeného spisu Obvodního soudu pro Prahu 10, sp. zn. 16 C 82/92, Ústavní soud zjistil, že ústavní stížností napadený rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 10. 7. 1995, sp. zn. 19 Co 561/93, byl právnímu zástupci navrhovatelky JUDr. T. K. doručen dne 13. 9. 1995 (viz doručenka z č1. 65 spisu).

Vzhledem k tomu, že procesní 60denní lhůta uplynula dne 13. 11. 1995, zatímco stěžovatelka podala svou ústavní stížnost k přepravě teprve dne 17. 9. 1998, jde zcela evidentně o návrh podaný po uplynutí lhůty, uvedené ve shora citovaném usnesení § 72 zák. č. 182/1993 Sb.

Za této situace Ústavnímu soudu nezbylo než návrh dle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, odmítnout jako návrh podaný po lhůtě stanovené zákonem.

P o u č e n í: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

JUDr. Iva Brožová
V Brně dne 7. 10. 1998 soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-367/98-98)
