# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 250/02

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 250/02
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:2.US.250.02
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 1. 7. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: náklady řízení
- Dotčené předpisy: 99/1963 Sb., § 142

## Výrok

Návrh se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížnosti ze dne 18. 4. 2002, která byla podána k poštovní přepravě dne 22. 4. 2002 a Ústavnímu soudu doručena dne následujícího, se M., s. r. o., (dále jen "stěžovatelka") domáhá, aby Ústavní soud zrušil shora citované usnesení Krajského soudu v Brně, kterým byl potvrzen platební rozkaz Okresního soudu v Uherském Hradišti ze dne 28. 3. 2001, č.j. RO 286/2001-11a. Stěžovatelka je toho názoru, že uvedeným rozhodnutím obecného soudu bylo porušeno její právo na spravedlivý proces.

Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě šedesáti dnů, přičemž tato lhůta začíná běžet dnem, kdy bylo rozhodnutí o posledním opravném prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, doručeno. V daném případě se jedná o usnesení Krajského soudu v Brně ze dne 17. 12. 2001, sp. zn. 20 Co 436/2001, které bylo, jak vyplynulo ze spisu Okresního soudu v Uherském Hradišti sp. zn. 4 RO 286/2001, doručeno stěžovatelce dne 19. 2. 2002. Lhůta k podání ústavní stížnosti tedy uplynula dnem 19. 4. 2001. Ústavní soud dále zjistil, že ústavní stížnost byla podána k poštovní přepravě dne 22. 4. 2002, z čehož vyplývá, že zákonná lhůta k podání stížnosti nebyla dodržena a ústavní stížnost byla podána opožděně.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti byl soudce zpravodaj nucen mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků řízení usnesením podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ústavní stížnost odmítnout.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-250/02-02)
