# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 2333/07

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 2333/07
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:2.US.2333.07.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 24. 9. 2007
- Datum zveřejnění: 12. 10. 2007

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Stěžovatel v ústavní stížnosti, která vykazuje závažné nedostatky ve smyslu § 34 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), napadá Postup policie ČR, kterým mělo dojít k zásahu do jeho základních práv a svobod. Uvedl, že dne 27. 6. 2007, kdy se měl zúčastnit veřejného zasedání ve věci svého návrhu na obnovu řízení u Obvodního soudu pro Prahu 1, byl v 10.00 hod. předveden na Polici ČR a vyzván k odebrání vzorku DNA. Stěžovatel vyjádřil svůj nesouhlas, avšak po sdělení, že mu může být vzorek DNA odebrán i násilně, prožíval takové trauma, že se odběru podvolil.

Ústavní stížnost nesměřuje proti žádnému konkrétnímu rozhodnutí orgánu veřejné moci, nicméně z jejího obsahu je možno dovodit, že směřuje proti jinému zásahu veřejné moci, kterým měla být porušena stěžovatelova základní práva nebo svobody.

Podle § 72 odst. 5 zákona o Ústavním soudu lze ústavní stížnost v takovém případě podat ve lhůtě 60 dnů ode dne, kdy se stěžovatel o zásahu orgánu veřejné moci do jeho ústavně zaručených základních práv nebo svobod dozvěděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy k takovému zásahu došlo. V případě stěžovatele mělo dojít k porušení jeho základních práv a svobod jednáním Policie ČR dne 27. 6. 2007. Konec šedesátidenní lhůty pro podání ústavní stížnosti tak připadl na den 26. 8. 2007, což byla neděle, a proto ústavní stížnost mohla být předána k poštovní přepravě ještě nejblíže následující pracovní den, tj.v pondělí dne 27. 8. 2007. V daném případě však stěžovatel podal ústavní stížnost k poštovní přepravě až dne 6. 9. 2007, tedy zjevně po lhůtě stanovené zákonem.

S ohledem na tuto skutečnost již nepovažoval Ústavní soud za účelné vyzývat stěžovatele k odstranění vad návrhu.

Z výše uvedeného důvodu nezbylo Ústavnímu soudu než ústavní stížnost odmítnout podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu jako návrh podaný po lhůtě stanovené zákonem.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-2333/07-1)
