# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 201/06

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 201/06
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:2.US.201.06
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 23. 1. 2007
- Datum zveřejnění: 26. 9. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu; základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek
- Klíčová slova: procesní postup
- Dotčené předpisy: 141/1961 Sb., § 43

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížností podanou k poštovní přepravě dne 5. dubna 2006 se stěžovatelka domáhá zrušení rozhodnutí státního zástupce Okresního státního zastupitelství v Děčíně ze dne 9. července 2004, č. j. 1 Zn 80/2004-15, kterým státní zástupce odmítl z jejího podnětu přezkoumávat postup policejního orgánu s ohledem na to, že je stěžovatelka osobou neoprávněnou k podání takového podnětu. Stěžovatelka tvrdí, že tímto rozhodnutím byla porušena její základní práva podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, a podle čl. 6 odst. 1 Úmluvy o ochraně lidských práv a svobod.

Předtím, než se Ústavní soud může zabývat materiální stránkou věci, je vždy povinen přezkoumat formální (procesní) náležitosti ústavní stížnosti. Pouze v případě, že návrh splňuje všechny zákonem požadované formální náležitosti, může se jím také zabývat věcně.

Ústavní stížnost lze podat ve lhůtě šedesáti dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje [§ 72 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon")], a jestliže zákon procesní prostředek k ochraně práva stěžovateli neposkytuje, lze podat ústavní stížnost ve lhůtě 60 dnů ode dne, kdy se stěžovatel o zásahu orgánu veřejné moci do jeho ústavně zaručených základních práv nebo svobod dozvěděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy k takovému zásahu došlo (§ 72 odst. 5 zákona).

V posuzovaném případě byl stěžovatelce přípis státního zástupce Okresního státního zastupitelství v Děčíně ze dne ze dne 9. července 2004, č. j. 1 Zn 80/2004-15, doručen 27. července 2004. Lhůta pro podání ústavní stížnosti v této věci marně uplynula v pondělí dne 27. září 2004, přitom ústavní stížnost byla stěžovatelkou podána k poštovní přepravě až dne 5. dubna 2006. Pro úplnost je třeba dodat jednak to, že ústavní stížnost směřuje výlučně proti rozhodnutí státního zástupce Okresního státního zastupitelství v Děčíně, ačkoliv jsou k němu připojeny i kopie přípisů jemu nadřízených státních zastupitelství a Ministerstva spravedlnosti. Proto se lhůta k podání řídí výlučně datem doručení přípisu státního zástupce Okresního státního zastupitelství v Děčíně. Kromě toho podněty k výkonu dohledu nadřízených úřadů nelze považovat za procesní prostředky k ochraně práva podle § 72 odst. 3 zákona (srov. sp. zn. III. ÚS 124/93 in Sbírka nálezů a usnesení. Sv. 2. U. 4. str. 203).

Proto byla ústavní stížnost mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítnuta jako opožděná podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona.

Jako obiter dictum lze připomenout, že podle stávající rozhodovací praxe Ústavního soudu nemohou být postupem a rozhodnutím orgánu činného v trestním řízení z podstaty věci porušena základní práva a svobody osoby v pozici oznamovatele trestného činu, či poškozeného v trestním řízení (srov. sp. zn. usnesení sp. zn. II. ÚS 361/96 in Sbírka nálezů a usnesení Ústavního soudu. Sv. 7. U. 5. str. 343, sp. zn. I. ÚS 84/99 in Sbírka nálezů a usnesení Ústavního soudu. Sv. 14. U. 29. str. 291).

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-201/06-06)
