# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 1510/07

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 1510/07
- ECLI: ECLI:CZ:US:2007:2.US.1510.07.1
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 21. 6. 2007
- Datum zveřejnění: 23. 7. 2007

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížností podanou k poštovní přepravě dne 13. června 2007 se stěžovatel domáhá zrušení usnesení Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 12. ledna 2007, č. j. 7 Nt 55/2006-24, kterým byl zamítnut jeho návrh na povolení obnovy jeho trestní věci, a usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 8. března 2007, sp. zn. 10 To 21/2007, kterým byla jako nedůvodná zamítnuta jeho stížnost proti usnesení prvého stupně. Tvrdí porušení základních práv podle čl. 8 odst. 2, čl. 10 odst. 1, a čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

Předtím, než se Ústavní soud může zabývat meritem ústavní stížnosti je vždy povinen přezkoumat její formální náležitosti.

Podle § 72 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), lze ústavní stížnost podat v šedesátidenní lhůtě počínající doručením rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje.

V nyní posuzovaném případě byla posledním procesním prostředkem k ochraně práva stěžovatele stížnost proti rozhodnutí soudu prvého stupně. Usnesení stížnostního soudu, které stěžovatel rovněž ústavní stížností napadá, bylo jemu i jeho obhájci doručeno 13. dubna 2007. Zákonná lhůta k podání ústavní stížnosti tedy marně uplynula v úterý 12. června 2007, neboť ústavní stížnost byla k poštovní přepravě podána až následujícího dne.

Ústavní stížnost byla tedy mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníka řízení odmítnuta podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona pro opožděnost.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-1510/07-1)
