# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 141/93

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 141/93
- ECLI: ECLI:CZ:US:1994:2.US.141.93
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 1. 3. 1994
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní práva a svobody/právo vlastnit a pokojně užívat majetek/restituce

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatel ve svém podání, došlém Ústavnímu soudu dne 8. 12. 1994, poukazoval na to, že příslušná ustanovení z. č. 87/1991 Sb., které mu jako českému občanu bez trvalého pobytu v ČR neumožňují uplatnit restituční nárok na majetek, jsou v rozporu s čl. 1 Protokolu I Konvence na ochranu lidských práv a základních svobod; čl. 14 a 17 této konvence, článkem 17 Universální deklarace lidských práv Spojených národů a požadoval, aby Ústavní soud učinil rozhodnutí ve smyslu čl. 87 odst. 1 písm. a) a b) Ústavy ČR.

Přípisem Ústavního soudu ze dne 17. 12. 1993 byl navrhovatel vyrozuměn ohledně vad jeho návrhu a současně mu byla do 28. 2. 1994 poskytnuta lhůta k jejich odstranění.

Dopisem, došlým Ústavnímu soudu dne 12. 1. 1994, potvrdil navrhovatel příjem výzvy k odstranění vad, uvedl některé další skutečnosti a požadoval právní posouzení jeho záležitosti. Následujícím přípisem, došlým Ústavnímu soudu dne 25. 1. 1994, pak navrhovatel sdělil, že s dalším podáním posečká na výsledky konference ústavního výboru Parlamentu, týk,ající se této problematiky. Konečně přípisem ze dne 18. 2. 1994 oznámil, že již zplnomocnil JUDr. V. M. k podání ústavní stížnosti a návrhu na zrušení § 3 odst. 1 z. č. 87/1991 Sb.

Po uplynutí lhůty k odstranění vad Ústavní soud znovu přezkoumal všechna podání navrhovatele a dospěl k závěru, že podání nadále nemá náležitosti předepsané z. č. 182/1993 Sb., mimo jiné také proto, že navrhovatel dosud není i přes jeho tvrzení, obsažené v přípisu z 18. 2. 1994, zastoupen advokátem.

Za této situace a vzhledem k tomu, že dne 28. 2. 1994 uplynula lhůta k odstranění vad, byl návrh navrhovatele dle § 43 odst. 1 písm. a) z. č. 183/1993 Sb. odmítnut, neboť navrhovatel neodstranil vady návrhu ve lhůtě k tomu určené.

P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

V Brně dne 1. 3. 1994

JUDr. Iva Brožová
soudkyně Ústavního soudu

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-141/93-93)
