# Ústavní soud, sp. zn. II.ÚS 117/02

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: II.ÚS 117/02
- ECLI: ECLI:CZ:US:2002:2.US.117.02
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 28. 5. 2002
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: důkaz
- Dotčené předpisy: 141/1961 Sb., § 2; 2/1993 Sb., čl. 36 odst.1

## Výrok

Návrh se o d m í t á .

## Odůvodnění

Navrhovatel se svým návrhem doručeným Ústavnímu soudu dne 20. 2. 2002 obrátil na Ústavní soud se žádostí o přešetření své trestní věci, vedené u Okresního soudu v Rakovníku pod sp. zn. 2 T 13/2002.
Vzhledem k tomu, že návrh nesplňoval náležitosti dle ustanovení § 30 odst.1 a § 34 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, byl navrhovatel vyzván k odstranění vad svého podání ve lhůtě 21 dne. Tento přípis byl navrhovateli doručen dne 4. 3. 2002. Dne 18. 3. 2002 navrhovatel podal k poštovní přepravě přípis, ve kterém požádal o prodloužení lhůty k odstranění vad. Přípisem ze dne 21. 3. 2002, doručeným navrhovateli oproti podpisu dne 22. 3. 2002, Ústavní soud navrhovatele vyrozuměl, že lhůtu k odstranění vad prodlužuje o 15 dnů ode dne obdržení přípisu, s upozorněním, že tuto prodlouženou lhůtu je nutné považovat za konečnou. 60denní lhůta k podání ústavní stížnosti je totiž lhůtou zákonnou a nelze ji obcházet prodlužováním soudcovských lhůt pro odstranění vad návrhu. Ústavní soud dále navrhovatele upozornil, že pokud vytčené vady podání nebudou ani v této lhůtě odstraněny, bude návrh bez dalšího dle § 43 odst. 1 písm. a) zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, odmítnut.
Ústavní soud je nucen konstatovat, že dne 8. 4. 2002 uplynula prodloužená soudcovská lhůta určená k odstranění vytčených vad podání, aniž by je navrhovatel odstranil.
Za této situace, kdy navrhovatel i přes poučení o možných následcích vady svého podání ve stanovené lhůtě neodstranil, nezbylo Ústavnímu soudu, než návrh odmítnout podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. a) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.

P o u č e n í : Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 28. května 2002 JUDr. Jiří Malenovský
soudce zpravodaj

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/II-US-117/02-02)
