# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 97/03

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 97/03
- ECLI: ECLI:CZ:US:2003:1.US.97.03
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 15. 4. 2003
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: právo na soudní a jinou právní ochranu
- Klíčová slova: volby/do zastupitelstev krajů, volby/do zastupitelstev obcí
- Dotčené předpisy: 1/1993 Sb., čl. 102 odst.1; 2/1993 Sb., čl. 21, čl. 22, čl. 36, čl. 37 odst.3, čl. 38 odst.2; 491/2001 Sb., čl.

## Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

## Odůvodnění

Ústavní stížností, doručenou Ústavnímu soudu dne 12. 2. 2003, napadl stěžovatel shora uvedené rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, který zamítl návrh stěžovatele na vydání rozhodnutí o neplatnosti hlasování a neplatnosti voleb do zastupitelstva Města Jablonec nad Nisou, konaných ve dnech 1. a 2. listopadu 2002. Podle názoru stěžovatele volby samy probíhaly v rozporu s články 1, 4, 5 a 102 odst. 1 Ústavy ČR a články 1, 21 odst. 1, 3, 4, čl. 22 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listiny"), a krajský soud tomu měl přisvědčit svým postupem, v němž stěžovatel spatřoval rozpor s čl. 1, čl. 3 odst. 1, čl. 36 odst.1, 2, čl. 37 odst. 3 a čl. 38 odst. 2 Listiny. Stěžovatel rovněž napadl ustanovení § 30 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, který považuje za neústavní. Navrhl, aby Ústavní soud zrušil usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 2. 12. 2002, čj. Nc 356/2002 - 16.

Vzhledem k tomu, že návrh ústavní stížnosti nesplňoval náležitosti stanovené zejména v § 30 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, byl stěžovatel vyzván k odstranění vad svého podání ve lhůtě 30 dnů s poučením, že návrh ústavní stížnosti bude odmítnut, podle § 43 odst. 1 písm. a) zákona, jestliže stěžovatel ve stanovené lhůtě vytýkané vady neodstraní. Tato výzva byla stěžovateli doručena dne 5. 3. 2003.

Ústavní soud zjistil, že soudcovská třicetidenní lhůta, určená k odstranění vad návrhu ústavní stížnosti, marně uplynula dne 4. 4. 2003. Výzvou vytýkané vady podání nebyly odstraněny ani do dnešního dne, proto soudce zpravodaj, mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků řízení, usnesením návrh odmítl podle § 43 odst. 1 písm. a) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-97/03-03)
