# Ústavní soud, sp. zn. I.ÚS 83/01

- Soud: Ústavní soud
- Spisová značka: I.ÚS 83/01
- ECLI: ECLI:CZ:US:2001:1.US.83.01
- Typ rozhodnutí: Usnesení
- Datum rozhodnutí: 3. 5. 2001
- Datum zveřejnění: 30. 10. 2007
- Předmět řízení: základní ústavní principy/demokratický právní stát/princip legality (vázanosti státní moci zákonem)
- Klíčová slova: občanství
- Dotčené předpisy: 40/1993 Sb., čl.

## Výrok

Návrh se odmítá.

## Odůvodnění

Dne 6. 2. 2001 došel Ústavnímu soudu návrh ze dne 29. 1. a 5. 2. 2001, jehož obsahem byla civilní žaloba uvedená v úvodní části tohoto usnesení.
Podaný návrh neměl zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), požadované náležitosti. Navrhovatel byl proto vyrozuměn o nutnosti jejich odstranění ve smyslu § 41 písm. b) zákona.
K odstranění vad návrhu se navrhovateli určila třicetidenní lhůta ode dne doručení vyrozumění.
Vyrozumění o odstranění vad návrhu mu bylo doručeno dne 5. 3. 2001 (§ 63 zákona, § 46 odst. 4 a § 57 o. s. ř.). Konec určené lhůty připadl na den 4. 4. 2001, tj. na středu.
Dne 19. 4. 2001 podal právní zástupce navrhovatele k poštovní přepravě žádost o prodloužení lhůty k odstranění vad návrhu na zahájení řízení, která došla Ústavnímu soudu dne 20. 4. 2001.
Ve stanovené lhůtě tak vady návrhu, jak o nich byl navrhovatel podrobně spraven, odstraněny nebyly, stejně ani podána žádost o prodloužení lhůty k jejich odstranění zastupujícím advokátem.
Ústavnímu soudu proto nezbylo, než návrh podle § 43 odst. 1 písm. a) zákona tímto usnesením odmítnout.

---

[Kanonická webová stránka](https://pravnianalyza.cz/judikaty/us/I-US-83/01-01)
